Nasza Loteria

Mówimy, że coś jest napisane "dużą literą" czy "wielką literą"? Prof. Jan Miodek wyjaśnia

Prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek
Prof. Jan Miodek Fot. Krzysztof Kapica

JAN MIODEK
Rzecz o języku

O bezsensownych wielkich literach
Jeden z uczestników mojego telewizyjnego „Słownika polsko@polskiego” podjął temat dużych – wielkich liter, czyniąc ze mnie wręcz śmiertelnego wroga tego drugiego określenia. – Nie zamierzam z powodu takiego drobiazgu psuć sobie zdrowia, faktem jednak jest, że do końca życia nie pojmę, komu przeszkadzała duża litera, funkcjonująca przez kilkadziesiąt lat mojego życia – z latami szkolnymi i uniwersyteckimi włącznie, powszechnie teraz zamieniana w słownikach, gramatykach i podręcznikach na wielką literę.

Uparcie będę twierdził, że przymiotnikowe warianty duży i wielki nie są stylistycznie tożsame, że wielki = duży + nacechowanie emocjonalne (ekspresja) – wyrażę się matematycznie. Wielki chłop, wielkie chłopisko, wielka baba, wielkie gmaszysko, wielkie miasto, wielkie drzewo, wielki majątek, wielki łeb – to są dla mnie przykłady właściwego użycia słowa wielki (wielka, wielkie). Ale wielka litera – w tekście pozbawionym ekspresji, stylistycznie neutralnym?? O ileż to raptem milimetrów przerasta ona w wersie literę małą??!! – Skoro tak się Wam jednak podoba, to piszcie sobie i mówcie o wielkich literach. Ja i tak do końca życia posługiwać się będę literami dużymi.

Wzywałbym natomiast do opamiętania wszystkich, a liczba takich osób przybywa w tempie zastraszającym, którzy w internecie, w reklamach, w listach, na tablicach ogłoszeń - dosłownie wszędzie - używają dużych liter zupełnie nonsensownie, żeby nie powiedzieć idiotycznie. Oto mój urobek z jednego dnia: „Najlepsze Dla Ciebie”, „Sala Dla Niepalących”, „Udanych Zakupów”, „Pojemnik na Szkło”, „Pojemnik na Buty”, „Witamy Serdecznie”, „Pozdrawiam Bardzo Serdecznie”, „Szatnia Bezpłatna”, „Bądź Dobry Dla Dziecka”, „Mistrzostwa w Dwuboju Nowoczesnym”, „Bicie Rekordu w Pływaniu pod Wodą”, „Konto Oszczędnościowe”, „Lokata Rosnąca”, „Turniej Tenisa Ziemnego” (choć tuż po nim: „turnieje badmintona, siatkówki i koszykówki wodnej”).

Wszystkie te zapisy są z gruntu błędne, ale szczególnie rażące są konstrukcje z przyimkami z dużymi literami, czyli „Najlepsze Dla Cebie”, „Sala Dla Niepalących”, „Bądź Dobry Dla Dziecka”. Nawet w tytułach czasopism i cykli (serii) wydawniczych, w których obowiązują duże litery każdego z członów, np. „Gazeta Dolnośląska”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Zachodni”, „Poradnik Językowy”, „Tygodnik Powszechny”, „Język Polski”, „Kwartalnik Historyczny”, nie wolno dużą literą napisać spójników i właśnie przyimków: „Prawo i Życie”, „Typy Broni i Uzbrojenia”, „Listy z Teatru”, „Literatura na Świecie”.

Dużą literą piszemy natomiast TYLKO pierwszy człon tytułów książek, rozpraw, artykułów, wierszy, pieśni, piosenek, filmów, sztuk teatralnych, obrazów, programów radiowych i telewizyjnych: „Noce i dnie”, „Ziemia obiecana”, „Historia języka polskiego”, „Psychologia kliniczna”, „Oda do młodości”, „Żółte kalendarze”, „Goniąc kormorany”, „Sami swoi”, „Struktura kryształu”, „Człowiek z żelaza”, „Trzy siostry”, „Stworzenie świata”, „Babie lato”, „Kronika sportowa”, „Poezja na dobranoc”, „Ojczyzna polszczyzna”, „Słownik polsko@polski”, „Szkło kontaktowe”, „Loża prasowa”.

Przypominam wreszcie i to, że duża litera obowiązuje jedynie przy nazwach regionów: Dolnośląskie, Zachodniopomorskie, Mazowieckie itp. Małymi literami zapisujemy połączenia: woj. dolnośląskie, woj., zachodniopomorskie, pow. jaworski, pow. bolesławiecki, pow. świdnicki, pow. złotoryjski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 12

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
22 sierpnia 2018, 17:02, FILIP:

Towarzysz Bolek piszemy z małej czy dużej litery panie profesorze ?

Nie "z małej litery", tylko "małą literą".

E
Ewa
Naprawdę profesor Miodek użył takiej interpunkcji?

"O ileż to raptem milimetrów przerasta ona w wersie literę małą??!!"
L
Leokadia
Ciągnie się to za Panem i co Pan na to.
F
Felicjan
proszę się ustosunkować
t
takie pytanie
Przynajmniej tak jest o Panu napisane w berlińskim instytucie Gaucka.
G
Gość
...TO CO, LITERY MAJĄ BYĆ GORSZE? ;)
M
Marta
Bardzo się ucieszyłam z tej wykładni. Czekam na wyśmianie (bo nie można tego inaczej określić) mówienie przez dziennikarzy: "Płolska, abłorcja, głość..." Powszechnie w mowie polskiej zanika "o". Gdy słucham pani dziennikarki, która pracuje w radiu lub telewizji "płolskiej" przełączam kanał.
-
Spróbuj przeczytać jeszcze raz ze zrozumieniem. Zaimki osobowe pisane dużą literą są poprawną formą w listach pisanych bezpośrednio do kogoś (lub we wspomnieniach pośmiertnych - o zmarłym możemy pisać "On"). Nie są poprawne "w WYWIADACH PRASOWYCH, ARTYKUŁACH" itd. Chodzi o to, że uprzejma forma używana w listach rozpowszechniła się w sposób nieuprawniony na wszelkie inne, nieosobiste.
P
Piotr
zaimki osobowe pisane małą literą świadczą o deficycie kindersztuby, a lekceważenie ich pisowni jest tożsame z lekceważeniem ludzi, z którymi się koresponduje lub o których pisze. Niestety wszechobecność komunikatorów internetowych wszelkiej maści w połączeniu ze smartfonowym stylem bycia jeszcze tę tendencję pogłębia...
W szkole, o ile dobrze pamiętam, kładziono nacisk na "wielkie litery". "Duże litery" uważano za błąd. Może więcej osób zapamiętało lekcje z podstawówki.
-
W wywiadach prasowych, artykułach i wpisach od ludności mnoży się nadużywanie dużych liter w zaimkach osobowych. W liście pisanym "do Ciebie" to nie razi ale teraz nadużywanie tej formy zatacza coraz szersze kręgi.
F
FILIP
Towarzysz Bolek piszemy z małej czy dużej litery panie profesorze ?
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska