18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monosytuacje - we wrocławskim Instytucie Grotowskiego trwa cykl małych form teatralnych

Małgorzata Matuszewska
Karol Jarek
O tym, że aktorzy Studia Matejka potrafią wzruszyć i rozśmieszyć, widzowie już się przekonali, oglądając minispektakle Gemy Galiany i Alexandry Kazazou.

Od 14 do dziś do 16 lutego w Studiu na Grobli można obejrzeć następne przedstawienie Studia Matejka - laboratorium teatru badającego różne techniki ekspresji ciała, w którym pracuje międzynarodowa ekipa.
Wystąpią: Guillaumarc Froidevaux ze Szwajcarii, Zuzana Kakalikova ze Słowacji, Daniel Han z Korei i Magdalena Koza - Polka.

Matej Matejka, założyciel i lider Studia Matejka, absolwent Państwowego Konserwatorium w Bratysławie i Uniwersytetu JAMU w Brnie, razem z aktorami są autorami sztuki "Niezręczne szczęście lub wszystko, czego nie pamiętam z naszych spotkań".

To opowieść o dwóch parach wyruszających w życiową podróż w poszukiwaniu szczęścia. Dwie pary to cztery punkty widzenia na to, czym jest szczęście i jak je osiągnąć. Artyści inspirowali się "Nieznośną lekkością bytu" Milana Kundery i "L’Eu-phorie perpétuelle" ("Wieczna euforia") Pascala Brucknera. W spektaklu wykorzystano przede wszystkim teksty i dialogi autorstwa aktorów Studia. Są one owocem dwóch lat pytań i refleksji na temat związków międzyludzkich, szczęścia, marzeń i pragnień. Aktorzy przywołują także punkty widzenia innych autorów, czerpiąc inspiracje z poezji i prozy Anny Świrszczyńskiej, Alexandra Fleischera, Yehudy Amichaiego.

Spektakl, grany w językach polskim, angielskim i francuskim, można obejrzeć od czwartku do soboty o godz. 19 w Studiu na Grobli. Bilety kosztują 10 zł.

Następnym spektaklem Monosytuacji będzie pokaz pracy Aleksandry Kugacz - filozofki i aktorki. Jerzy Welter wyreżyserował jej monodram dotyczący reżimu, powstały z inspiracji prozą noblistki Herty Müller. Podczas pracy nad projektem "Wyjścia" aktorka podróżowała po Rumunii (Herta Müller pisze o życiu w Rumunii w czasie reżimu Ceauşescu), spotykała się ze świadkami tamtych wydarzeń i z lăutari, tradycyjnymi muzykami z rejonu Gorj w Oltenii.

Pokaz pracy Aleksandry Kugacz planowany jest 22 i 23 lutego o godz. 19 w sali Teatru Laboratorium (Przejście Żelaźnicze).
Monosytuacje w Instytucie Grotowskiego potrwają do połowy marca, zakończy je słynny monodram Teatru Kana w wykonaniu Jacka Zawadzkiego - "Moskwa - Pietuszki" - teatralna wizja poematu Wieniedikta Jerofiejewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska