Moje Popowice: Nowy rozdział

  Moje Popowice: Nowy rozdział

  Akcja specjalna Moje Popowice

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Moje Popowice: Nowy rozdział
  1/6
  przejdź do galerii
  Od kilku miesięcy nazwa „Port Popowice” powróciła w rozmowach wrocławian w zupełnie innym znaczeniu. Zapomniany przez wielu dawny port ma szansę na powrót rozkwitnąć, a mieszkańcy nowej inwestycji napisać kolejny rozdział w historii tego niezwykłego miejsca. O wizji jego przyszłości opowiada architekt Maciej Majewski z pracowni Majewski Architektura.
  Losy Portu Popowice sięgają końca XIX wieku. Port rzeczny z własnym połączeniem kolejowym na zawsze zmienił życie mieszkańców niewielkiej miejscowości Pöpelwitz. W XX wieku na jego terenie funkcjonowała tzw. Fabryka Domów, dzięki której w latach 70. powstało osiedle Popowice. Port został ostatecznie zamknięty w latach 80., a o jego dawnej historii pamiętali już tylko mieszkańcy okolic oraz wędkarze, których nie brakowało nad brzegiem Odry.  Dziś obszar portu jest ogrodzony, a na jego terenie trwają prace przygotowawcze do realizacji inwestycji Vantage Development. W ciągu najbliższego dziesięciolecia w ramach projektu Port Popowice ma powstać ok. 2,5 tysiąca mieszkań.

  Źródło inspiracji

  Za całościową koncepcję Portu Popowice odpowiedzialny jest Maciej Majewski z pracowni Majewski Architektura. Teren inwestycji otoczony jest zewsząd zielenią, co miało niebanalne znacznie przy tworzeniu projektu:

  - Inspiracją była otaczająca przestrzeń, zwłaszcza ta, określona walorami przyrodniczymi, takimi jak Park Zachodni i Park Popowicki czy rzeka Odra, która od strony północnej wnika w przestrzeń terenu inwestycji basenem portowym. Za wszelką cenę chcieliśmy, aby w projekcie dało się odczuć, że przyroda jest częścią osiedla i ma z nim w miarę możliwości, nieograniczone połączenie – mówi architekt.  Kolejną inspiracją była historia portu i rola, jaką przez wiele dziesięcioleci pełnił w transporcie rzecznym Wrocławia. Architekci, czerpiąc z niej pełnymi garściami stworzyli projekt, który stanowi nowoczesną interpretację „portowości”, stosując charakterystyczny typ zabudowy i odpowiednie materiały. Odwiedzającym teren Portu Popowice na pewno udzieli się nastrój relaksu i marzeń o dalekich podróżach.  Jedno miejsce, wiele funkcji

  Planowany obszar inwestycji obejmuje aż 14 ha i ma w sobie łączyć wiele różnych funkcji. W projekcie Portu Popowice znajdują się mieszkania, miejsca na lokale usługowe, powierzchnie biurowe oraz tereny rekreacyjne.

  - Szczególne znaczenie dla takich przestrzeni ma ich odpowiednie strefowanie. Port Popowice został pomyślany tak, aby w jego centrum dominowały funkcje kulturalno-rozrywkowe i usługowe przeznaczone nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale również dla osób z zewnątrz. Na obrzeżach inwestycji będą natomiast zlokalizowane głównie budynki mieszkalne – mówi Maciej Majewski.

  Port Popowice będzie inwestycją otwartą i ważnym miejscem spotkań dla mieszkańców zachodniej części Wrocławia. Sercem projektu ma być zrewitalizowany basen portowy, wokół którego zlokalizowane będą restauracje i klimatyczne kawiarnie. To znakomite miejsce do spacerów, odpoczynku oraz aktywnego spędzania czasu nad wodą.  ***
  Historia i nowoczesny design, funkcjonalność oraz estetyka, bliski kontakt z naturą w wielkomiejskiej przestrzeni – Port Popowice, dzięki łączeniu ze sobą przeciwstawnych wartości będzie ucieleśnieniem nowej jakości na wrocławskim rynku mieszkaniowym. W tej chwili trwają prace nad I etapem inwestycji, w ramach którego powstanie 400 mieszkań, zlokalizowanych w 3 budynkach.

  Premiera pierwszego etapu jeszcze w tym w roku!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo