Mój Reporter: Siechnickie działko przeciwgradowe strzela w środku nocy. Czy tak wolno?

Celina MarchewkaZaktualizowano 
Szklarnie w podwrocławskich Siechnicach Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Działko przeciwgradowe zamontowane na terenie Przedsiębiorstwa Produkcji Ogrodniczej Siechnice budzi wśród okolicznych mieszkańców wiele kontrowersji. Jego zadaniem jest ochrona szklarni przez zniszczeniem. Ale czy to jest normalne, że strzelają w środku nocy? - pyta Czytelnik. Wyjaśnieniem sprawy zajęła się nasza reporterka, Celina Marchewka.

- Czy użycie takiej armatki w nocy z niedzieli na poniedziałek o godzinie 3. nad ranem podczas deszczu, bez alertów gradowych RCB, jest uzasadnione i możliwe, czy jest to naruszenie ciszy nocnej? - pyta zdenerwowany Czytelnik, pan Tomasz.

Marcin Dymitruk, dyrektor generalny w PPO Siechnice nie chciał się odnieść do tego konkretnego uruchomienia działka przeciwgradowego. Zapewnił, że spółka przestrzega wszystkich przepisów dotyczących tego urządzenia, a także wyjaśnił jego działanie.

- Działko jest całkowicie zautomatyzowane. Nikt go nie włącza ręcznie. Posiada ono wbudowany bardzo zaawansowany radar, który skanuje niebo na poziomie wysokich partii chmur w przestrzeni kilku kilometrów. Jeśli wyczuje jonizację, która sprzyja tworzeniu gradzin, wówczas uruchamia się automatycznie. Produkowana przez nią powłoka ma rozbijać te bryły lodu i uchronić spółkę, a także okoliczne zabudowania przed zniszczeniem - mówi Marcin Dymitruk.

Szacuje się, że działko przeciwgradowe emituje hałas nawet do 130 dB, czyli tyle, co wybuchy fajerwerków, albo startujący myśliwiec. Dodatkowo, jeśli dźwięk ten wytwarzany jest w nocy i odbijany przez okoliczne budynki, efekt może być bardzo uciążliwy dla mieszkańców.

- Policjanci z komisariatu policji w Siechnicach prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie zakłócania spokoju i spoczynku nocnego poprzez używanie działka przeciwgradowego przez jedną z miejscowych firm. Zgłoszenia w tej sprawie wpływały od mieszkańców 12 oraz 13 sierpnia br. Policjanci rozmawiali już w sprawie używania działka z przedstawicielem przedsiębiorstwa, który zobowiązał się dostarczyć niezbędną dokumentację urządzenia. Jeśli prowadzone czynności wyjaśniające potwierdzą, że działania te wyczerpują znamiona czynu zabronionego, policjanci skierują do sądu wniosek o ukaranie sprawcy czynu - mówi st. sierż. Dariusz Rajski z komendy miejskiej policji we Wrocławiu.

Cisza nocna obowiązuje od 22.00 do 6.00 rano. PPO Siechnice nie poinformowało, że zostało zwolnione z obowiązku je przestrzegania. W art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń czytamy: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

St. sierż. Dariusz Rajski informuje, że aby jakieś zdarzenie mogło zostać potraktowane jako zakłócanie ciszy nocnej, musi być spełnione kilka warunków.

- Taki czyn musi stać w sprzeczności z normami obowiązującymi w społeczeństwie. Patrol policji przyjeżdża na wezwanie konkretnej osoby, której hałas przeszkadza i która występuje z imienia i nazwiska. Funkcjonariusz przybyły na miejsce opisuje dokładnie, co zastał, jakie to były dźwięki. Zgłaszający musi wyrazić zgodę na wzięcie udziału w ewentualnym postępowaniu - tłumaczy st. sierż. Dariusz Rajski.

Patrol policji może wystawić mandat do kwoty 500zł lub skierować sprawę do sądu. Dodatkowym ryzykiem, jakie podejmuje osoba emitująca hałas w nocy, są cywilne pozwy, jakie mogą być składane przez okolicznych mieszkańców.

Jacek Gierczak, kierownik wydziału środowiska Urzędu Miasta w Siechnicach, przyznaje, że do nich także spływają skargi na uciążliwości związane z działkiem przeciwgradowym. Urząd prowadzi obecnie rozmowy z PPO Siechnice, współpracuje także z innymi instytucjami, aby po pierwsze otrzymać jasną informację odnośnie obowiązujących przepisów, a po drugie dowiedzieć się, jakie badania naukowe były do tej pory wykonywane w tym zakresie i co można z nich odnieść do siechnickiego przypadku. Konkrety, kiedy się pojawią, będą publikowane na stronie Urzędu.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 161

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asem

Siechnicą rządzą żydzi

B
Barbara

Zapominamy o zwierzętach mój pies mało nie dostał zawału boi się cały trzęsie a oni dyskutują. Co teraz mam się wyprowadzić nie stać mnie na to. Gdzie w tym wszystkim jest prawo chroniące zwierzęta. A może właścicielowi chodzi o zamordowanie wszystkich zwierząt. Powinien być ukarany bo to jest stałe znęcanie się nad zwierzętami.

R
Rolnik

Ludzie a myslicie ze z kazdej chmurki ktora nadejdzie to pada grad?? Jakim prawem ten gosc moze sterowac pogoda??? Co on Putin??Przez to dzialko powieksza sie tylko susza. Od Siechnic w strone Oławy po uruchomienie tego ustrojstwa nie pada deszcz. Spadnie 1 do 3 L/mkw wody. A potem bedziecie pisac czemu to jedzenie takie drogie. On nie boi sie gradu tylko wody deszczowej dlatego strzela na kazda chmurke. To jest 44 ha powierzchni pod dachem od ktorej trzeba odebrac mase wody. Ktos spier...mu projekt odwodnienia. A jako ze nie mozna juz tego poprawic to inaczej musial sprawe rozwiazac. Pamietacie po ulewie jak stacja byla zalana I nie czynna?? Mieszkancy Osiedla Hiszpanskiego jak sie mieszka z wieczna noca polarna albo hukiem dziala pod oknem? Fest was zaladowal za ciezkie pieniadze.

G
Gość

Pan Citronex chroni swoje interesy bo ma pieniądze.Od kilku lat w miejscowościach położonych w sąsiedztwie bananowego biznesmena przestał padać nie tylko grad a co najważniejsze deszcz.Skoro Wam nie przeszkadzają białe noce zimą i strzelnica za oknem .Przecież to świadoma ingerencja w naturę i to jest niby normalne?

T
TruckdriverDST

A moj kolega Gracjan z Siechnic ma przynajmniej caly dach w swojej skodzie. Takze strzelac i jeszcze raz strzelac.

G
Gość
2019-08-16T20:22:28 02:00, Gość:

Strzelają w nie w grad ale w Przenajświętszą Maryję. Jak mówił ks. biskup Frankowski: "nadszedł czas walki"- a Siechnice są opanowane przez LGBT. (z resztą jak Ikea) Tym działkiem chcą strącić z tronu Jezusa i Jego rodzinę, bo te pociski są wypełnione ideologią Gender.

Super. Ty to masz łeb.

N
Normalny mieszkaniec

Garstka idiotów biega co rusz do gazety i narzeka na ,,działko przeciwgradowe", a kiedy go nie było to im grad elewacje bloków porozwalał (2016 rok)- wtedy też narzekali...

Zdecydowanej większości to działko nie przeszkadza, a wręcz jest ochroną przed zniszczeniami- tylko w gazecie o tym nie napiszecie! Zróbcie jakąś ankietę albo wywiad z mieszkańcami. bo w kółko bijecie pianę o problem, którego nie ma!

G
Gość
2019-08-16T07:46:01 02:00, Www:

Który paragraf mówi o ciszy nocnej w godzinach 22-6?

2019-08-16T10:34:28 02:00, M:

Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem tekstu.. I znajdziesz odpowiedź.Czytać trzeba umieć.

2019-08-16T14:46:25 02:00, ...:

Ten paragraf.

art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń czytamy: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

Dotarło?

2019-08-16T14:58:49 02:00, lay:

i gdzie tu masz godziny 22-6 albo sfotmulowanie cisza nocna?

2019-08-16T15:09:59 02:00, Gość:

Ty,wygodnicki,artykuł jest POWYŻEJ.Może zmuś się do przeczytania,a nie czekaj na gotowe??

Mamusia z zupą podaną pod nos,to w domu czeka.

Jak Ci napiszą że ziemia jest płaska w GW to też uwierzysz?

G
Gość
2019-08-16T07:46:01 02:00, Www:

Który paragraf mówi o ciszy nocnej w godzinach 22-6?

2019-08-16T10:34:28 02:00, M:

Przeczytaj artykuł ze zrozumieniem tekstu.. I znajdziesz odpowiedź.Czytać trzeba umieć.

2019-08-16T14:46:25 02:00, ...:

Ten paragraf.

art. 51. § 1. Kodeksu wykroczeń czytamy: "Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny."

Dotarło?

Cisza nocna to była za PRLu. Występuje jeszcze w co bardziej zacofanych wspólnotach i administracjach osiedli ale żadnej mocy prawnej nie ma. Cytowany art. dotyczy CALEJ doby.

Ale co tam łatwiej nie czytac ze zrozumieniem przytoczyć art. bez jego pojęcia i łyknąć cokolwiek w mediach podadzą. Bo tak łatwiej dla zmęczonego mózgu Polaka. I nie dziwota że całe multum nawet felietonu w ciągu ostatniego roku nie przeczytało...

G
Gość
2019-08-16T18:57:09 02:00, tak:

Życzę wszystkim tym kapusiom aby grad ich auta i domy zamienił w zgliszcza!

2019-08-16T18:58:28 02:00, Gość:

Wystarczyłoby zamknąć okna i po sprawie :)

2019-08-16T18:59:13 02:00, Gość:

To jest to samo co przy lotnisku. Wciąż tam chałup przybywa a potem pretensje że hałas

Dokładnie!

g
gosc
2019-08-16T20:10:48 02:00, Anonim:

Cisza nocna nie dotyczy bogatych. Nie obowiązuje ich również ochrona środowiska (smog świetlny). Mają to głęboko gdzieś. Brednie o zamianie gradu w wodę przekonały większość. Generalnie to działo rozpędza chmury. W okolicy jest totalna susza. Ale z wypowiedzi wynika, że powinniśmy być wdzięczni, bo ogrodnictwo chroni nas przed apokalipsą gradową co drugi dzień. Trole mogą na mnie pluć ile chcą, ale mam nadzieję, że kiedyś zapanuje prawo.

jestem na tak i mysle tak jak ty trole szklarniowe tylko bredza ale za kase daliby sie ogolic i matke sprzedac fuj ochyda

S
Somsiad!

A jak mój somsiad, strzela bąki w środku nocy, że słuchać go na końcu ulicy to tak można?

G
Gość
2019-08-16T22:17:28 02:00, Rzh:

W siechnicy żydom wszystko wolno.

2019-08-16T22:24:39 02:00, Gość:

Uuuuu antysemityzm!

Jak to, tylko w siechnicy?

G
Gość
2019-08-16T22:17:28 02:00, Rzh:

W siechnicy żydom wszystko wolno.

Uuuuu antysemityzm!

G
Gość
2019-08-16T11:44:16 02:00, Gość:

W Polsce za łapówkę wysokości 500zł sprzedaje się własne dzieci. Czego Wy chcecie: że ktoś zrezygnuje z kasy w imię interesu wspólnego? Osły.

2019-08-16T12:00:28 02:00, Kiciunia:

Sprzedaż polega na utracie praw do przedmiotu sprzedaży. Czy rodzice tracą prawa do własnych dzieci, platformiany-obywatelu?

2019-08-16T12:22:56 02:00, Gość:

Oczywiście pisdzielski UBywatelu, dziecka nie wolno sprzedać- to przenośnia- ale rodzice rzeczywiście tracą prawa do wychowywania własnych dzieci wg własnych przekonań (o wychowaniu w oświacie decyduje Kaczyński), do rzetelnej edukacji (więcej religii w szkołach niż matematyki), do dobrej służby zdrowia (SORy i kolejki do specjalistów), do wolności zgromadzeń (tysiące procesów demonstrantów), do życia w państwa prawa (złodzieje i oszuści tworzą ustawy). Mało Ci?

2019-08-16T12:43:46 02:00, Gość:

Czy dla ścisłości Kolego mógłbyś przedstawić alternatywę dla opisanego przez Ciebie obecnego stanu rzeczy?

2019-08-16T13:00:49 02:00, Gość:

Oczywście: europejskie, demokratyczne państwo prawa. To co mamy teraz to karykatura- rządzi kacyk, któremu- nawet gdyby zgwałcił Twoje dziecko- kolesie z prokuratury nie postawią cienia zarzutów. Nie mówiąc o procesie sądowym.

2019-08-16T13:10:59 02:00, Gość:

Czyli jednak "pożyteczny idiota"...

2019-08-16T13:45:39 02:00, Gość:

przedtem inaczej się przedstawiłeś. Sam widzisz- Twój Naczelnik to zwykły złodziej i oszust. Stałeś się nie tylko "pożytecznym idiotą" ale i obrońcą zboczeńców- pedofili w sutannach.

Przewietrz się, zrelaksuj, odpocznij, może pojedź na urlop. Trochę powinno pomóc ale leczenie też jest wskazane.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3