Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Setki tysięcy gawronów nad Wrocławiem. Przyleciały z Moskwy

Marcin Moneta
fot. Mirosław Nogaj
- Moje pytanie dotyczy pojawiających się od kilku tygodni nad Krzykami ogromnej liczby ptaków. Zjawisko to powtarza się regularnie dwa razy dziennie: po 7 i 16. Ptaki latają nad skwerem między ulicami Powstańców Śl., Wielką, Drukarską i Kamienną. Wygląda to tak, jak by się zbierały przed dalszą podróżą. Dokąd odlatują i skąd wracają? - pyta Mirosław Nogaj.

Internauta nagrał nawet film przedstawiający stado ptaków

O wyjaśnienie sprawy poprosiliśmy ornitologa z Uniwersytetu Wrocławskiego, doktora Andrzeja Czapulaka:

Ptaki jakie sfilmował Czytelnik, to gawrony Corvus frugilegus, przedstawiciele rodziny krukowatych Corvidae. Nie wpatrywałem się szczególnie w kadry, ale w ciemno mogę stwierdzić, że wśród gawronów z pewnością znajdowały się ich kuzynki kawki Corvus monedula.

Badania jakie były prowadzone we Wrocławiu wskazują, że w takich stadach jakie obserwował Czytelnik około 90 procent to gawrony, a 10 procent - to kawki. Oba gatunki nocują wspólnie, niejako w jednym stadzie. Wrocław jest jednym z miejsc największych koncentracji zimujących gawronów i kawek w Europie Środkowej. Szacunkowo w niektóre lata we Wrocławiu przebywa 350-400 tysięcy tych ptaków.

Głównym noclegowiskiem od lat jest rejon Morskiego Oka i Stadionu Olimpijskiego. Ostatnio mniejsze noclegowiska pojawiły się w Parku Zachodnim i Lesie Rakowieckim. Notowano również okresowe nocowanie gawronów i kawek w Parku Skowronim i niewykluczone, że obserwowane przez Czytelnika ptaki mogły tam nocować i tej zimy.

Regularne pojawianie się ptaków rano i wieczorem, to efekt aktywności dziennej. Rano ptaki rozlatują się z noclegowiska na żerowiska położone poza miastem (choć coraz więcej pozostaje w mieście), a wieczorem zlatują się na noclegowisko. Przelot z żerowisk na noclegowisko nie odbywa się jednak "jednym skokiem". Ptaki zanim dotrą do właściwego miejsca nocowania, zatrzymują się kilkakrotnie w stałych punktach, co przez badaczy interpretowane jest jako próba zmylenia potencjalnych drapieżników.

Na koniec można dodać, że przebywające obecnie we Wrocławiu gawrony to przybysze ze wschodu. Wśród siedmiu gawronów z obrączkami znalezionymi we Wrocławiu i okolicach, sześć było obrączkowanych w okolicach Moskwy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska