Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Jak zgłosić potrzebę postawienia nowego przystanku MPK?

Marcin Hołubowicz
Polskapresse
- Jak wygląda procedura zgłaszania potrzeby nowego przystanku przez mieszkańców, którzy chcieliby, aby w danym miejscu na trasie danej linii zatrzymywał się autobus? - pyta nasz czytelnik Patryk Wrona.

Mieszkaniec Wrocławia, któremu zależy na nowym przystanku, może złożyć wniosek w trzech jednostkach Urzędu Miejskiego: w Wydziale Transportu, w Wydziale Inżynierii Miejskiej lub w Zarządzie Dróg i Utrzymania Miasta. Nie ma konkretnego wzoru wniosku, ale należy w nim uzasadnić dlaczego akurat w danym miejscu powinien pojawić się dodatkowy postój MPK oraz czy jest ono bezpieczne dla korzystających, np. czy jest tam chodnik, czy dałoby się zrobić wysepkę etc.

Procedury w przypadku linii normalnych różnią się od tych dotyczących linii pośpiesznej. Przystanki miejskich autobusów powinny być oddalone od siebie przynajmniej o 100 metrów, aby pojazd nie musiał się co chwilę zatrzymywać. Jeżeli chodzi o autobusy pośpieszne, to przystanki są z reguły usytuowane na dużych węzłach przesiadkowych, a więc miejscach, gdzie teoretycznie wsiada najwięcej pasażerów.

W niektórych miejscach, niestety możemy zauważyć nadmiar przystanków, co wydłuża niepotrzebnie czas przejazdu pasażerów. Przykładem może być trasa tramwaju linii nr 6, który ma aż trzy przystanki na ul. Szewskiej, w tym nowy przy Wita Stwosza, w bardzo bliskiej odległości od przystanku Oławska. Ostatnio utworzono też przystanek Purkynego, pomiędzy Galerią Dominikańską a Halą Targową, który wydaje się zbyteczny.

Co dalej dzieje się z naszym wnioskiem? - Odpowiedni wydział zajmuje się analizą sytuacji na miejscu - mówi Adam Więcek z Wydziału Transportu Urzędu Miejskiego. Jeżeli odległość wskazanego przez wnioskodawcę miejsca od najbliższego przystanku rzeczywiście jest zbyt duża, to przygotowywany jest dany projekt. Gdy zostanie on zatwierdzony przez jednostki miejskie, ZDiUM zajmuje się kwestią fizycznego uruchomienia przystanku - dodaje.

Każdy chciałby mieć przystanek autobusu czy tramwaju tuż pod swoim domem, niestety jest to niemożliwe. Natomiast warto zwracać uwagę urzędnikom, gdy faktycznie pomijają istotny odcinek w planowaniu przejazdu komunikacji miejskiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska