Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Jak walczyć z brzydotą elewacji budynków we Wrocławiu?

Bartosz Józefiak.
Tomasz Hołod
- W jaki sposób można wymusić na wspólnotach mieszkaniowych, spółdzielniach czy prywatnych właścicielach budynków pomalowanie ich elewacji? - pyta czytelnik Paweł Wilkosz. - Przecież to wstyd i kompromitacja patrzeć na te brudne elewacje budynków, które od lat są nieodświeżane. Skoro władze miasta mogą zadbać w Rynku o elewacje budynków, to dlaczego tego nie mogą zrobić poza Rynkiem? Przez te szpecące elewacje, miasto sprawia wrażenia brudnego, biednego i zaniedbanego.

Sprawą zajął się nasz reporter Bartosz Józefiak:

Niestety, urzędnicy słysząc o zniszczonych, odrapanych budynkach jedynie bezradnie rozkładają ręce. - Nie mamy możliwości prawnych narzucania właścicielom budynków prywatnych odnowienia lub malowania ich elewacji - mówi Beata Urbanowicz, koordynator projektu plastycznego Wrocławia. - Mogę jedynie polecać takie działanie, namawiać do rewitalizacji elewacji by poprawić jakość miejskich przestrzeni publicznych.

Kamienice w Rynku czy większość kamienic przy placu Solnym to zabytki - a to oznacza, że miasto może dołożyć się do ich odnowienia. Pieniądze na remont można też pozyskać na przykład z funduszy Unii Europejskiej. Jeśli budynek nie jest zabytkiem, a jest własnością miasta, władze Wrocławia mogą go dofinansować z pieniędzy programu remontu stu kamienic. Tyle tylko, że tych środków z roku na rok też jest coraz mniej.

Jeśli budynek nie jest zabytkiem i nie należy do miasta - urzędnicy nie mają żadnej formy nacisku na właścicieli nieruchomości. - Chyba, że budowla zagrażałyby bezpieczeństwu, na przykład przez odpadający ze ścian tynk - mówi Julia Wach.

Jeśli chodzi tylko o estetykę, wpływ na właścicieli mają wyłącznie mieszkańcy. We wspólnotach mieszkaniowych właściciele mieszkań mogą sami zdecydować o remoncie - oczywiście na własny koszt. W wypadku spółdzielni mieszkaniowych, lokatorzy mogą zgłosić się do rady nadzorczej z prośbą o remont konkretnego bloku.

- Obowiązkiem członków rady jest dbanie o interes mieszkańców. Oni mogą wymusić na zarządzie podjęcie konkretnych decyzji - mówi Joanna Bela z Krajowego Związku Lokatorów i Spółdzielców.

Władze Wrocławia w inny sposób próbują walczyć z brzydotą w centrum Wrocławia wprowadzając ograniczenia dla reklam wielkopowierzchniowych na budynkach w ścisłym centrum. Urzędnicy wydają czasowe pozwolenia na zawieszenie takiej reklamy. Po upływie terminu nakazują jej zdjęcie. Przepisy dotyczą jednak jedynie zamieszczenia reklam wielkopowierzchniowych, a nie odmalowania budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska