Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Ile drzew połamały wichury we Wrocławiu? Czy będą nowe nasadzenia?

Agata Wojciechowska
Powalone drzewo upadło na samochód - zdjęcie ilustracyjne
Powalone drzewo upadło na samochód - zdjęcie ilustracyjne Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse
Chciałbym się dowiedzieć ile drzew zostało połamanych w czasie ostatnich wichur? Czy w ich miejsce są planowane nowe nasadzenia? - napisał do nas czytelnik Aleksander Szczygieł. Odpowiedzi szukała Agata Wojciechowska.

- Czy jest szansa by drzewa były częściej kontrolowane pod względem ich stanu i tego czy po prostu nie uschły i nie zagrażają bezpieczeństwu? - pyta nasz czytelnik Aleksander Szczygieł. O odpowiedź poprosiliśmy Zarząd Zieleni Miejskiej.

Orkan Ksawery przewrócił w mieście aż 51 drzew. - Do największych zniszczeń doszło w parku Wschodnim (15 drzew) - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej. - 10 drzew zostało zniszczonych w parku Zachodnim, 8 w parku Szczytnickim, a 4 - w parku Złotnickim.

W pozostałych parkach ilość przewróconych drzew nie przekraczała jednego lub dwóch. Jeśli chodzi o zieleń przy ulicy, to silny wiatr przewrócił 15 drzew m.in. na Rdestowej, Balonowej, Kozanowskiej, Lazurowej, Międzyrzeckiej, Przystankowej, Parkowej i Mickiewicza.

Najczęściej powalone lub połamane drzewa były drzewami starymi, czyli pochodzącymi ze starszych nasadzeń. Zarząd Zieleni Miejskiej co roku "dosadza" nowe rośliny, by je uzupełnić. Robi to na wiosnę i jesień. - Sadzonki zamawiane są dwa razy w roku w ramach przetargu nieograniczonego na dostawę drzew i krzewów ozdobnych - wyjaśnia Małgorzata Krzeszowska z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Także w 2014 roku zostanie ogłoszony dodatkowy przetarg na dostawę drzew, które maja zastąpić te, powalone orkanem Ksawery.

Jak odbywa się kontrola miejskich drzew? Na bieżąco przez inspektorów, zatrudnionych w Zarządzie Zieleni Miejskiej. To oni wyznaczają drzewa, które trzeba objąć specjalnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. - Przewidują one usuwanie suchych gałęzi, jemioły oraz konarów, zagrażających infrastrukturze - wymienia Małgorzata Krzeszowska. - Poprawiana jest także statyka drzew.

CZYTAJ WIĘCEJ NA KOLEJNEJ STRONIE

Powyższe zabiegi pielęgnacyjne mogą być wykonywane na jesień i w zimie, gdyż tylko brak liści gwarantuje ich dużą dokładność. Jednak w przypadku jakiegokolwiek zagrożenia, na przykład przycinanie suchych gałęzi odbywa się na bieżąco.

Zarząd Zieleni Miejskiej jest ubezpieczony m.in. od odpowiedzialności cywilnej w ramach umowy ubezpieczeniowej Gminy Wrocław Urzędu Miejskiego Wrocławia. Oznacza to, że w razie gdy konar spadnie na nasz samochód, urząd dostarcza pełną dokumentację ubezpieczycielowi, który rozpatrzy zasadność naszej szkody. Zarząd Zieleni Miejskiej nie odpowiada za zdarzenia losowe spowodowane m.in. silnymi wiatrami.

Dr Edyta Rosłon-Szeryńska z Katedry Architektury Krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie informuje, że w wielu miastach w Polsce prowadzi się coroczny przegląd drzew, zwłaszcza rosnących przy drogach i ulicach, jednak działania te są obecnie kosztowne i czasochłonne, a także mało skuteczne.

Nie określa się priorytetów, częstotliwości i zakresu prowadzonej kontroli drzew w zależności od ich kondycji, miejsca, w których rosną i jakie stanowią zagrożenie. W opracowaniu "Ochrona drzew w mieście a postrzegane zagrożenie bezpieczeństwa" twierdzi, że kraj jest jasnych kryteriów oceny zagrożenia, których brak przekłada się niestety na wiele nadużyć.

Za zagrażające bezpieczeństwu uznaje się wszystkie kruche i krótkowieczne gatunki drzew, bez względu na ich stan i warunki siedliskowe, w jakich żyją. Rzadko szacuje się też poziom ryzyka wypadku, ograniczając ocenę drzewa do badania jego statyki, przy zastosowaniu mniej lub bardziej obiektywnych metod, a same drzewa ocenia się okazyjnie. Przed samym wycięciem warto zastosować inne metody, np. montaż stalowych prętów i lin, podtrzymujących pochylone drzewa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska