Mój Reporter: Dziecko pojedzie za darmo wrocławskim MPK, ale... tylko z aktem urodzenia

Celina Marchewka
Celina Marchewka
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Fot. Tomasz Holod / Polskapresse
Dzieci do 7. roku życia, a także uczniowie do lat 21 mogą jeździć wrocławskimi tramwajami i autobusami za darmo. Nasza Czytelniczka, pani Irena podróżowała w piątek ze swoim pięcioletnim synem komunikacją miejską. Sama miała bilet. Przy kontroli została poproszona o pokazanie aktu urodzenia dziecka. Po co, skoro widać, że syn nie jest pełnoletni - pyta Czytelniczka? Wyjaśnieniem sprawy zajęła się nasza reporterka Celina Marchewka.

- Jechałam w ubiegły piątek z dzieckiem około południa z centrum miasta do domu. Mój syn ma pięć lat, kontroler zarzucił mi, że wygląda na więcej, niż 7 i aby udowodnić jego wiek, muszę pokazać akt urodzenia. Ale po co, skoro kiedy dziecko idzie do szkoły, otrzymuje legitymację i na jej podstawie może za darmo jeździć aż do ukończenia nauki, albo do 21 roku życia? To jakiś absurd - denerwuje się nasza Czytelniczka, pani Irena.

Rzecznik MPK Wrocław, Aleksander Łoś, tłumaczy, że taki jest regulamin przewozów. Kontroler ma prawo poprosić rodzica o dokument potwierdzający wiek dziecka, czyli zawierający jego datę urodzenia np. paszport, legitymacja przedszkolaka, akt urodzenia itp.

- W tej konkretnej sytuacji opisanej przez Czytelniczkę mamy za mało danych, aby jednoznacznie ocenić sytuację. Można jednak domniemywać, że zdaniem kontrolera dziecko mogło być już w wieku szkolnym, stąd jego prośba o przedstawienie dokumentu. Gdyby tak się okazało, to oczywiście nadal przysługuje mu prawo do darmowego przejazdu, jednak z legitymacją szkolną. Prośba o okazanie przez ucznia legitymacji uprawniającej go do zniżki nie jest nadużyciem ze strony kontrolera – taki zwyczaj obowiązuje nie tylko w komunikacji miejskiej. Z praktyki wiemy, że co do zasady kontrolerzy podchodzą w sposób jak najbardziej przyjazny i życzliwy do pasażerów i tego typu prośby o dokument potwierdzający wiek dziecka nie wiążą się z konsekwencjami dla rodzica - mówi Aleksander Łoś.

Ostatecznie, opisana wyżej sytuacja skończyła się na nerwach obu stron. Kontroler nie wręczył mandatu pani Irenie.

We Wrocławiu jest znacznie więcej grup, które na podstawie odpowiedniego dokumentu mogą jeździć komunikacją miejską za darmo. Są to między innymi:

1. Posłowie i senatorowie - legitymacja posła lub senatora,
2. Inwalidzi wojenni i wojskowi wraz z przewodnikiem - książeczka inwalidy wojennego (wojskowego),
3. Dzieci niepełnosprawne i młodzież niepełnosprawna z orzeczoną niepełnosprawnością, do ukończenia 16 roku życia oraz osoby opiekujące się nimi - legitymacja dla uczniów niepełnosprawnych, orzeczenie o niepełnosprawności bądź legitymacja osoby niepełnosprawnej wydana przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności,
4. Ucząca się młodzież niepełnosprawna od ukończenia 16 roku życia, nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia - legitymacja szkolna (studencka) wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności lub legitymacja dla uczniów niepełnosprawnych,
5. Uczniowie posiadający orzeczenie publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego, uczący się w szkołach i placówkach na terenie Wrocławia oraz osoby opiekujące się nimi - legitymacja szkolna wraz orzeczeniem publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego,
6. Dzieci do zakończenia roku kalendarzowego, w którym ukończyły 7 rok życia - dokumenty urzędowe dziecka lub rodziców (opiekunów) umożliwiające stwierdzenie wieku dziecka np. akt urodzenia,
7. Uczniowie szkół podstawowych, ponadpodstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych - nie dłużej niż do ukończenia 21 roku życia - legitymacja szkolna.
8. Osoby, które ukończyły 68 lat - dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający wiek,
9. W dniu wyznaczonym jako Dzień bez Samochodu organizowanym w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - bez żadnego dokumentu,
10. W dniach wyznaczonych jako: dzień obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, dzień obchodów Światowego Dnia Walki z Analfabetyzmem - okazanie przez pasażera książki papierowej lub dedykowanego czytnika e-book.
11. Zasłużeni honorowi dawcy krwi po oddaniu co najmniej: mężczyźni-18 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, kobiety-15 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników - legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi (odznaka honorowa I stopnia) lub legitymacja: „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

Nowy podatek audiowizualny

Wideo

Komentarze 98

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kamila

a można pokazać dowód osobisty dziecka zamiast aktu urodzenia?

G
Gość

Krótko mówiąc ma prawo. Ale komu to służy, być takim służbistą.

e
ehhh
2019-06-11T09:58:16 02:00, Wkurzony na motłoch.:

Żale wylewane do gazety, idziesz do UM składasz wniosek o d.o. dla dziecka i problem z głowy. Moje dziecko takowy posiada i nie mam sztucznych problemów. Trzeba tylko troszkę się pofatygować, zrobić zdjęcie, złożyć wniosek i po wszystkim odebrać dokument. Po co pisać do gazet...

2019-06-11T16:57:03 02:00, Gość:

Jesteś biurokratą.Powinieneś żyć w PRLu

2019-06-11T20:45:35 02:00, xxl:

Ty tak na poważni? Nie widzisz absurdu tej sytuacji? A co z dzieckiem, które w VII skończy 7 lat i idzie do I klasy? legitymację otrzyma we wrześniu....dlaczego mała grupka 7 latków jest kretyńsko dyskryminowana???

2019-06-12T11:51:56 02:00, Wkurzony na motłoch.:

Wyrób dziecku dowód osobisty, nie musisz czekać na legitymację. Zastanawiam się jak wy się poruszacie z dziećmi po UE, bo rozumiem, że paszportu też one nie mają, no szok dla mnie! Nawet tego nie wiecie, że dziecko w podróży musi mieć dokument, wystarczy przejść przez czeską granicę z dzieckiem, nie posiadasz przy sobie dokumentów i już jest poważny problem, nie wspomnę, co się dzieje u Niemca.

Głupota ąz się nie chce czytac. Jak chce jeżdzic z dzieckiem po zasranej ue to wyrabiam dowów, a jak nie chce to nie musi ono mieć dowodu

J
Jojooji
2019-08-06T22:40:45 02:00, Paula:

Akt urodzenia dziecka i znajomość RODO się kłania. Nic tylko zgłosić sprawę do UOD bo kontroler nie ma zgody na przetwarzanie danych osobowych.Art. 33a. [Kontrola podróżnego i bagażu]

1. Przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego albo osoba przez niego upoważniona, legitymując się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu, może dokonywać kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu.

2. Identyfikator, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:

1) nazwę przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego;

2) numer identyfikacyjny osoby dokonującej kontroli dokumentów przewozu osób lub bagażu;

3) zdjęcie kontrolującego;

4) zakres upoważnienia;

I
Ipip

To zmienię regulamin...

P
Paula

Akt urodzenia dziecka i znajomość RODO się kłania. Nic tylko zgłosić sprawę do UOD bo kontroler nie ma zgody na przetwarzanie danych osobowych.

B
Bez

Skoro taki jest regulation to go zmiencie i tyle! Banda idiotow

z
zxc

Absurd.

Tak samo na kolei.

Z autopsji.

Na dziecko 5 letnie przysługuje ulga 37% tytułowana na dziecko właśnie.

Natomiast na 7 letnie przysługuje również ulga 37% ale już na ucznia.

I pomimo tego ze obie ulgi są takie same, dziecko starsze musi okazać legitymacje.

Czy my aby już nie ganiamy za własnym ogonem w tych regulacjach/przepisach?

A
AAa

Moje dziecko ma ikończone 7 lat bo urodziny miał w marcu, a nie chodzi jeszcze do szkoły bo szkoła zaczyna się 1.09.2019.

Czy to znaczy, że zapłCiłabym mandat?

Nie mam legitymacji bo jej jeszcze nikt nie wydał ...

k
kapłan

Ja też chcę dziecko za darmo...

E
Eva
2019-06-23T11:30:20 02:00, Gość:

Co za przygłup to wymyślił? Podać jego nazwisko!! W akcie urodzenia nie ma zdjęcia dziecka, więc nadal nie wiadomo, czy KONKRETNIE TO dziecko posiada uprawnienia!!

2019-07-11T16:39:33 02:00, proste:

dlatego ponadto musisz posiadać ważny paszport dziecka ze zdjęciem

A gdzie jest napisane, że moje dziecko musi mieć paszport?

G
Gość

Co za debilizm. Skoro dzieci do 7 lat jeżdżą za darmo, uczniowie jeżdżą za darmo, w Polsce mamy obowiązek nauki (dzieci w wieku ponad 7 lat w 99,9999% są uczniami) to po ch... wymagać legitymacji? Ano ze złośliwości

e
ewik

Akurat są u mnie wnuczki , pomyślałam że pojadę z nimi na duży plac zabaw, taki którego nie ma w moim miejscu zamieszkania i żeby tam dojechać musiałyśmy jechać autobusem i tramwajem , tam i z powrotem . Jedna wnuczka ma lat 4 a druga 9 , czyli powinnam mieć ze sobą akt urodzenia młodszej i legitymację starszej ale tego nie miałam czyli co zapłaciłabym mandat !!!!!!!!!!!!!!!! totalna paranoja

61
2019-06-11T04:59:40 02:00, major:

Niestety, ale 30 lat po upadku komuny MPK nadal funkcjonuje jak w filmach Barei. Lepiej napiszcie co z szesnastką, która od początku czerwca miała jeździć przez Hubską.

2019-06-18T13:07:30 02:00, Racja, hehe:

No miała jeździć i nie jeździ, a to psikus ;)

2019-07-01T20:56:44 02:00, Gość:

To samo miałem napisać. Za komuny czym glupszy tym go awansowali wyżej. Niestety ta spuścizna trwa do dzisiaj, gdzie niegdzie. MPK płacze że ludzi do pracy nie ma, ale dają tylko 2500 na początek. Tak spytam ile prezesina kasuje ze swoim zarządkiem?

Za komuny na bilety MPK Wrocław mogłem jeździć w całym kraju. A teraz co większy demokrata hoduje swoje własne porąbane przepisy.

p
proste
2019-06-23T11:30:20 02:00, Gość:

Co za przygłup to wymyślił? Podać jego nazwisko!! W akcie urodzenia nie ma zdjęcia dziecka, więc nadal nie wiadomo, czy KONKRETNIE TO dziecko posiada uprawnienia!!

dlatego ponadto musisz posiadać ważny paszport dziecka ze zdjęciem

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3