Mój reporter: Czy weszły w życie zmiany dotyczące skupowania butelek?

Karolina Szypuła
03.01.2014. gdansk nz  rozstrzygniencie sylwestrowego konkursu butelkowego na wysypisku smieci w gdansku szadolkach fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltyck
03.01.2014. gdansk nz rozstrzygniencie sylwestrowego konkursu butelkowego na wysypisku smieci w gdansku szadolkach fot. tomasz bolt / polskapresse ..dziennik baltyck Tomasz Bolt/Polskapresse
Udostępnij:
Kilka miesięcy temu było głośno o zmianach w gospodarowaniu opakowaniami zwrotnymi, które miały wejść od nowego roku. Zmiany miały dotyczyć m.in. wysokości kaucji za butelki od piwa (pojawiające się informacje mówiły o wzroście z 30 do 70 gr) oraz nałożeniu obowiązku skupu butelek (bez okazywania paragonu) przez każdy sklep prowadzący sprzedaż. Czy zmiany te faktycznie weszły i jeśli tak to czy sklepy wywiązują się ze swoich obowiązków–pyta nasz czytelnik Tomasz K. Odpowiedzi na to pytanie poszukała Karolina Szypuła.

Zmiany dotyczące wysokości kaucji za butelki od piwa faktycznie miały wejść w życie z początkiem nowego roku. Prace nad nimi jednak w dalszym ciągu trwają i nie ma jednoznacznego terminu kiedy owa zmiana zostanie wprowadzona. Nie została także podjęta decyzja o wysokości podwyżki. Sprzedawcy w kilku sklepach gdzie sprzedawany jest alkohol ( Drink Hala, Browarek, Małpka) również nie mają żadnych informacji jakoby podobne przepisy miały wejść w najbliższym czasie w życie.
Ceny nie zmieniły się także w skupach. Na Żeromskiego 75 za każdą butelkę po piwie dostaniemy 10 groszy.

Jeżeli chodzi o obowiązek, jaki miałby być nałożony na sklepy, które powinny skupować butelki bez paragonu nie można znaleźć jednoznacznej odpowiedzi.

– Sprawa z oddawaniem butelek jest bardzo skomplikowana. W poprzedniej ustawie były zapisy, które mówiły o obowiązku jaki sklep ma względem przyjmowania opakowań, które ma w swoim asortymencie – mówi nam szef Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej we Wrocławiu Ryszard Smoliński. Sklepikarz powinien przyjąć butelki na wymianę bądź do zwrotu. Każdorazowo musiał jednak zwrócić kaucję na podstawie paragonu. Sprzedawcy po okazaniu paragonu musieli przyjąć opakowania zakupione w danym sklepie.

W praktyce bywało różnie. Część sklepów przyjmowała wszystkie butelki, inne tylko te na które klienci posiadali paragony, kolejne butelek nie przyjmowały wcale.

W myśl nowej ustawy z 13.06.2013 roku czytamy, ze każdy sklep, którego powierzchnia jest większa niż 2 tys. mkw, powinien na własny koszt prowadzić selektywną zbiórkę opakowań. Art. 42 ustawy nakłada na wszystkich sprzedawców detalicznych lub hurtowych, którzy sprzedają produkty w opakowaniach, obowiązek przekazywania użytkownikom tych produktów, informacje o opakowaniach i odpadach opakowaniowych w zakresie:

a) dostępnych systemach zwrotu, zbierania i odzysku w tym recyklingu, odpadów opakowaniowych,

b) właściwego postępowania z odpadami,

c) znaczenia oznaczeń stosowanych na opakowaniach

W każdym sklepie powinna być wywieszona taka informacja co najmniej wywieszona.

– Zapis jest na tyle niejednoznaczny, że trudno doszukać się w nim obowiązku przyjmowania przez wszystkie sklepu opakowań zwrotnych o czym informują media – wyjaśnia Ryszard Smoliński.

Jak jest teraz? W kilku sklepach monopolowych spotkać się można z odmową przyjęcia butelek. Sprzedawcy tłumaczą, że nie mają ich gdzie składować. W innych przyjmowane są wszystkie. To czy wypłacane są za nie pieniądze ustala najczęściej właściciel. W większości sklepów nie ma też wymaganej informacji o sposobach recyklingu, zwrotach itp.

Niestety nowa ustawa która miała rozwiązać spór o zużyte butelki w dalszym ciągu nie wprowadziła jasnych zasad dotyczących skupowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zwykły Polak
I masz konieczność latania z pustymi butelkami w kieszeniach, bo może zechce ci się na mieście albo po powrocie do domu napić piwa bezalkoholowego, oczywiście...
G
Gość
traci na tym tylko ta osoba która kupuje , opakowanie z piwa za 50 gr a w razie braku paragonu dostaje 35,,, na wymianę ok zgadza sie kto rozlicza sklepy z paragonów > > ? następne oszustwo, ktoś znalazł dobry interes na niewiedzy a co gorsze robi biznes na zbieraczach szkła i zwrotnych butelek kasujemy za 50 skupimy jak sie podoba za 35 albo wcale ,,, kto to wymyśla ten co wymyślił z groszem i sprzedawał do na złom ,,, pytanie tylko kto rozlicza te paragony czy były kupione za 35 gr a sprzedane dalej do hurtowni browarów za 50 gr,,, kto na tym robi kasę bo nie piwosze czy sklepik na osiedlu ,, kto kasuje siano za tańsze szkło ? jak 2+1 = 3 proste a 50 - 15 = 35 komu zostaje te 15 gr x niewidoma piękny biznes ..
G
Gość
traci na tym tylko ta osoba która kupuje , opakowanie z piwa za 50 gr a w razie braku paragonu dostaje 35,,, na wymianę ok zgadza sie kto rozlicza sklepy z paragonów > > ? następne oszustwo, ktoś znalazł dobry interes na niewiedzy a co gorsze robi biznes na zbieraczach szkła i zwrotnych butelek kasujemy za 50 skupimy jak sie podoba za 35 albo wcale ,,, kto to wymyśla ten co wymyślił z groszem i sprzedawał do na złom ,,, pytanie tylko kto rozlicza te paragony czy były kupione za 35 gr a sprzedane dalej do hurtowni browarów za 50 gr,,, kto na tym robi kasę bo nie piwosze czy sklepik na osiedlu ,, kto kasuje siano za tańsze szkło ? jak 2+1 = 3 proste a 50 - 15 = 35 komu zostaje te 15 gr x niewidoma piękny biznes ..
w
waldemar
powiem wam jak to jest z tymi paragonami z perspektywy właściciela sklepu. Masz pracowników w sklepie. Jenen uczciwy a drugi mniej. Ten uczciwy nabije na kasę ( odejmie od utargu) tylko te butelki, które faktycznie klient odda. Ten nieuczciwy wygłówkował, że może fikcyjnie przyjąć butelki od fikcyjnego klieta i zarobić "dychę" dziennie. I tu z pomocą przychodzą paragony. Sprzedawca na koniec zmiany musi się rozliczyć z przyjętych opakować czyli ilość butelek, za które oddał pieniądze musi się równać ilości butelek, które są na zapleczu.
p
p
kretunie a jak masz 2000 butejek to masz je zjesc
P
Polka
...to takie proste, kupujesz zachowaj paragon, oddajesz pokaż go sprzedawcy i po sprawie. CZŁOWIEKI wy to nie macie większych problemów., obudźcie się!
M
Michael
No pewnie, że stać..i spiętrzać górę śmieci za co "zapłacą" kolejne pokolenia..
o
oj
hmm odemnie znajomy sprzedawca przyjął 124 butelki które mi się zebrały w garażu z dwóch lat. bez paragonów. i nie robił problemow
S
Słupszczanin29
Przykro się czyta takie artykuły porównując obecne czasy z dawnymi. W latach 90-tych skupy butelek były czymś powszechnym, skupowały butelki po piwie, winie i wódce a nawet po oranżadzie. Skupowali nawet plastikowe butelki z kaucją po coca coli - chyba po 50 lub po 70gr, albo po 1,50zł i to były wtedy najdroższe butelki ze wszystkich z tego co kojarzę. Za te po wódce płacono 5gr. Czy to były śmiesznie małe kwoty? Nie, bo w 1995 czy 1996r., kiedy takie butelki sprzedawałem to mogłem coś kupić. Dziś ciężko jest cokolwiek dostać za 10gr - wtedy można było kupić petardę za 5gr (pikolaka) lub muszelkę do loda. Tak dla odzwierciedlenia cen, to były one 3x mniejsze niż obecnie, bo było 3x mniej pieniędzy w obiegu niż obecnie. Tak się właśnie okrada społeczeństwo z ich oszczędności - dodrukowując pieniądze bez pokrycia i żadnego uzasadnienia chyba jedynie do łatania dziury budżetowej a nie na potrzeby wszystkich Polaków. Wracając do tematu - wtedy się dało skupować butelki bez problemu. Dziś jest to utrudnione - bez sensu :/
x
xxv
witam, proszę mi powiedzieć jaki to jest art. w ustawie który mówi o okazaniu paragonu żeby dostać z powrotem zwrot kaucji, czy to jest w tej nowej ustawie czy w jakiś innych przepisach?
g
gość
Przecież prawnie sprawa jest prosta i regulują ją jasne i jednoznaczne ustawy. Autor artykułu jak i niektórzy komentujący szukają problemu na siłę.
Każdy sprzedawca ma obowiązek od klienta przyjąć nieodpłatnie opakowania zwrotne (nie tylko butelki, mogą być to też np pogniecione puszki).
Za okazaniem dowodu zakupu ma obowiązek przyjąć butelki odpłatnie w kwocie kaucji równej pobranej.
Przy zakupie na wymianę oczywiście też musi przyjąć butelki w kwocie ich wartości.
Jeśli jakiś sklep tego nie przestrzega to problemem jest niestosowanie się do prawa danego sklepu a nie prawo.
Pozostałe opcje, takie jak możliwość skupowania (w dowolnej cenie ustalonej przez właściciela sklepu) butelek od każdego są tylko decyzją indywidualną, mającą na celu podnieść renomę sklepu lub przynieść dodatkowy dochód.
Jedynie co uważam należało by jeszcze doprecyzować, to wprowadzić regulację cen kaucji.
a
alex
Budujemy socjalizm. Teraz nie m milicji jest policja. Nie ma socjalizmu, jest kraj drugiej prędkości,. Naprawdę! Głupcom się wydaje, że jeśli zamiast wielokrotnie używać opakowania szklane wrzucimy je do kubła z zieloną klapą i po przetopieniu zrobimy takie samo opakowanie szklane, cośmy roztopili, to jest właśnie ekologia. Jeśli nawet, to z dziurą ozonową . W dodatku z koszy przyulicznych (proszę nie mylić z kubłami na śmieci) opakowania szklane wyrzuca się na wysypisko. No cóż. Głupcy pozostaną głupcami, nawet jeśli nazwą ich drugą prędkością. Jak przekonywał pan premier albo jest się w karcie menu, albo jest się konsumentem. Puki co jesteśmy daniem taniej siły roboczej i nieudacznictwa w gospodarowaniu.
m
menel
25 lat temu za dziecka to można było oddac wszystko nawet słoiki po musztardzie a teraz kupa śmieci i energi żeby je utylizowac, nie wiem może w czechach ludzie są normalni a może po prostu należy ich ustawe zastosowac na zasadzie kopiuj-wklej?
P
Piwosz
Ja nie rozumie problemu. Kazdy sklep co sprzedaje piwo powinien miec obowiazek przyjac butelke ktora sprzedaje. Przyjac i zwrocic kaucje w tej samej wysokosci jaka pobiera. Ryzyko zwrocenia kaucji za zbyt duza ilosci butelek przyjetych do recyklingu chyba nie powinno istniec. Ale jak sie chce pozwolic sprzedawca zarabiac na roznicach w cenie kaucji i skupie butelek ponizej ceny kaucji to sie wtedy swiat komplikuje. Takich komplikatorow powinna sie eliminowac.
.
Ja chodzę do sklepu z butelkami pustymi a wracam z pełnymi.
Kilka sztuk stoi grzecznie w garażu. Kiedyś się przydadzą na wymianę.
A dobre piwo tylko z butelki.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie