Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mój reporter: Co z budynkiem dawnego aresztu przy Drobnera? (ZDJĘCIA)

Weronika Skupin
fot. Paweł Relikowski
- Codziennie przejeżdżam obok okazałego budynku z cegły (wygląda trochę jak zamek) przy ulicy Drobnera, tuż obok mostu Uniwersyteckiego. Odkąd pamiętam stoi on pusty, a przynajmniej na pusty wygląda. Może Wasza redakcja wie, do kogo ten budynek należy, co się w nim znajduje i dlaczego wygląda na opuszczony? - pyta nas Czytelniczka, Marta. Odpowiedzi dla niej poszukali reporterzy Weronika Skupin i Grzegorz Kolasiński.

Właścicielem budynku przy ul. Drobnera 1-3 jest przedsiębiorstwo projektowo-budowlane Lewicki-Polispec. Firma ta zajmuje się budowaniem, remontami oraz sprzedażą i wynajmem nieruchomości.

Renowacja przebiega powoli, póki co głównie wewnątrz. Od ul. Drobnera stawiany jest płot. Docelowo stary areszt ma być przekształcony na hotel, jednak plany nie są jeszcze do końca sprecyzowane. Wiele zależy od rynku - jeżeli nie będzie w tym punkcie miasta zapotrzebowania na hotel, brane pod uwagę jest także wykorzystanie go jako wynajem magazynowy dla firm. Również w związku z brakiem sprecyzowanych planów wykorzystania, nie jest wiadome, kiedy prace renowacyjne zostaną ukończone.

Kiedyś budynek przy Drobnera 1-3 był aresztem wojskowym, na razie stoi pusty. Areszt został wybudowany w latach 1859-60, kiedy to dowódca wrocławskiego garnizonu postanowił zlikwidować wartownię w Rynku i przenieść strażników w inne miejsce.

W roku 1860 przeniesiono do niego areszt wojskowy, który funkcjonował tu do 1928 roku. Przed budynkiem, od strony Odry, stała szubienica, na której wieszano skazanych na śmierć żołnierzy armii pruskiej, głównie dezerterów. Oprócz aresztu w różnych okresach miały w tym gmachu siedzibę liczne instytucje wojskowe o charakterze fiskalnym i sądowniczym oraz Urząd Skarbowy.

Podczas oblężenia Wrocławia w 1945 roku w podziemiach dawnego aresztu garnizonowego znajdowało się wejście do ciągu komunikacyjnego, prowadzącego przez przebite piwnice kamienic, stojących przy obecnych ulicach Bolesława Drobnera, Jedności Narodowej i Jana Kilińskiego.

Jeszcze pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku takimi podziemnymi korytarzami, wykonanymi przez obrońców Festung Breslau, można było bez żadnych problemów przejść od placu Bema do początków ulicy Bolesława Drobnera. Areszt Wojskowy to obiekt neogotyckiej architektury zamkowej wpisany do rejestru zabytków w 1981 roku. Po drugiej wojnie światowej w budynku urządzono mieszkania komunalne, które istniały do 1997 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska