Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Mój Reporter: Co powstaje przy ul. Krakowskiej, w miejscu stacji Orlen? (ZDJĘCIA)

Marcin Hołubowicz
Nasz czytelnik, Tomasz Mazur, zadał nam pytanie: Co powstaje przy ul. Krakowskiej w miejscu po stacji Orlen?

Odpowiedzi poszukał reporter Marcin Hołubowicz:

Przy ul. Krakowskiej, na wysokości nr 13, odnajdujemy plac budowy. W miejscu dawnej stacji Orlen powstaje nowa stacja paliw – też należąca do Orlenu. Ta, którą budują obecnie, będzie znacznie większa od poprzedniej, a jej klienci będą mogli dodatkowo skorzystać nie tylko ze sklepu, ale i z automatycznej myjni samochodowej czy odkurzacza samoobsługowego.

- Stacja paliw przy ul. Krakowskiej we Wrocławiu została poddana modernizacji w związku z koniecznością dostosowania jej infrastruktury do wymogów zapisanych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, które weszło w życie z początkiem 2014 roku – tłumaczą pracownicy biura prasowego PKN Orlen. - Nowy, całodobowy obiekt będzie funkcjonował w standardzie Premium, pod marką Orlen, w ramach konceptu STOP Cafe Bistro.

Powierzchnia użytkowa sklepu na stacji wyniesie ok. 80 mkw. Kierowcy będą mogli zatankować takie samo paliwo, jak na pozostałych stacjach Orlenu: ON, ON Verva PB95, Pb98 Verva i LPG.

Do tej pory kierowcy mogli korzystać ze znajdującej się w pobliżu stacji benzynowej BP. W miejscu dawnego Orlenu już w 1933 r. przy dawnej Ofenerstrasse 13, a dzisiejszej Krakowskiej działała Tankstelle „Ost”, czyli stacja benzynowa „Wschód”. Współcześnie przez wiele lat to miejsce kojarzyło się z małą stacyjką Orlenu. Prace przy wyburzaniu starych budynków i budowie nowej stacji rozpoczęły się w styczniu 2014 r. i potrwają do maja. Tego samego miesiąca planowane jest otwarcie nowego obiektu.

CZYTAJ TEŻ: BĘDZIE NOWY LIDL NA GAJU. SKLEP POŁĄCZĄ Z BIURAMI (ZDJĘCIA)

O jakie nowe wytyczne ministerstwa chodzi? Od 1 stycznia 2014 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych w Polsce. Wymagania nie są nowe, bo pojawiły się w rozporządzeniu ministra gospodarki już w listopadzie 2005 r. Właściciele mieli początkowo dwa lata na dostosowanie się do nowych przepisów, ale ostateczny termin wciąż był przesuwany na kolejne lata. Ostatecznie stanęło na styczniu 2014 r.

Stacja benzynowa zgodnie z rozporządzeniem ministra musi mieć teraz specjalne zbiorniki na paliwo. Chodzi o szereg uwarunkowań technicznych m.in. o urządzenia zabezpieczające przed emisją oparów produktów naftowych do powietrza atmosferycznego czy urządzenia służące do odzyskiwania oparów tych produktów. Zgodnie z danymi Urzędu Dozoru Technicznego, który zajmuje się kontrolą zbiorników na stacjach paliw, jeszcze w listopadzie ubiegłego roku 15 procent spośród 6,7 tys. stacji benzynowych nie spełniało wymagań nakładanych przez nowe rozporządzenie. Tym samym jeszcze ponad 1000 stacji benzynowych musiało zostać przebudowanych. W innym wypadku groziło im zamknięcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska