Mój Prąd 4.0. Jak uzyskać 6000 zł dofinansowania do fotowoltaiki? Sprawdź zasady programu i składania wniosków

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Program Mój Prąd cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących zainwestować w fotowoltaikę.
Program Mój Prąd cieszy się dużą popularnością wśród osób chcących zainwestować w fotowoltaikę. 123RF.com
W programie Mój Prąd 4.0 można otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę i urządzenia towarzyszące takie jak magazyn energii czy magazyn ciepła. Na same panele fotowoltaiczne można uzyskać 6000 zł dotacji. Co ważne, uczestnicy programu rozliczają się za prąd już według nowych zasad (tzw. net-billing). Sprawdź, czy możesz wziąć udział w Moim Prądzie 2022.

Spis treści

Mój Prąd 4.0 w pigułce. Gdzie i jak złożyć wniosek o dofinansowanie?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej rozpoczął nabór wniosków o dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0 w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wnioski można składać do 31 marca 2023 r. (termin przedłużono, pierwotnie upływał 22 grudnia 2022 r.). Do rozdania NFOŚiGW ma 350 mln zł, z możliwością powiększenia tej puli pieniędzy.

Nabór wniosków odbywa się wyłącznie elektronicznie (papierowe wnioski będą odrzucane). Składa się je przez Portal Beneficjenta, do którego można zalogować się na stronie swojego wojewódzkiego oddziału NFOŚiGW.

Do wniosku należy dodać wymagane załączniki:

 • potwierdzenie przejścia na net-billing, wydawane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD),
 • potwierdzone przez OSD zaświadczenie z datą przyłączenia instalacji PV do sieci energetycznej wraz z numerem Punktu Poboru Energii,
 • faktury dokumentujące płatności za dofinansowywane urządzenia,
 • w przypadku składania wniosku przez pełnomocnika – potwierdzenie pełnomocnictwa,
 • w przypadku zakupu magazynu energii lub systemu HEMS – protokół odbioru prac od wykonawcy lub oświadczenie o samodzielnym montażu.

Mój Prąd 2022 – kto może wziąć udział?

Z programu mogą skorzystać zarówno właściciele domów, którzy dopiero rozważają zakup fotowoltaiki, jak i tacy, którzy już posiadają instalację PV. Jest tylko jeden warunek: o dofinansowanie mogą starać się wyłącznie osoby rozliczające się w systemie net-billingu. Przypomnijmy, że chodzi o nowe zasady rozliczeń obowiązujące od 1 kwietnia 2022 r.

Prosumenci (użytkownicy fotowoltaiki), którzy korzystają z dotychczasowego systemu opustów (tzw. net-metering) i chcą skorzystać z Mojego Prądu 4.0, muszą przejść na net-billing. Żeby to zrobić, wystarczy złożyć swojemu dostawcy prądu odpowiednie oświadczenie na piśmie. Trzeba jednak pamiętać, że po przejściu na net-billing nie można już wrócić do systemu opustów. Kwestię tę wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Warto wiedzieć, że prosumenci mogą liczyć na różne kwoty dofinansowania w zależności od tego, czy już korzystali z programu Mój Prąd – ci, którzy w przeszłości już uzyskali dofinansowanie do fotowoltaiki, teraz otrzymają mniej. Tu również temat omawiamy szczegółowo dalej.

Jak zapewnia rząd, osoby, które nie otrzymały dofinansowania w poprzedniej edycji, podobnie jak tej pory mogą wnioskować o pieniądze w nowej edycji.

Dotacje w programie nie tylko na fotowoltaikę

Czwarta edycja programu mocno różni się od poprzednich. W Moim Prądzie 4.0, podobnie jak w poprzednich edycjach, można uzyskać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW. Dofinansowanie nie obejmuje zwiększenia mocy już posiadanej instalacji.

W ramach tegorocznego programu można jednak uzyskać także dotację na zakup urządzeń pozwalających zużywać wyprodukowany prąd na miejscu. Chodzi o:

 • magazyny ciepła,
 • magazyny chłodu,
 • ładowarki do samochodów elektrycznych,
 • systemy zarządzania energią elektryczną w domu czy mieszkaniu,
 • przydomowe magazyny energii.

– Ta czwarta edycja będzie znacznie różnić się od poprzednich. Chcemy postawić na to, aby zachęcać prosumentów do autokonsumpcji energii, którą wytworzą u siebie w gospodarstwie, żeby jak najmniej tej energii trafiało do sieci elektroenergetycznej. To pozwoli przede wszystkim uchronić sieci niskiego napięcia przed przeciążeniami, które powstają przy tak dużej liczbie prosumentów. Skorzysta też na tym beneficjent, bo dostanie dofinansowanie na dodatkowe komponenty – zapowiada Paweł Mirowski, wiceprezes NFOŚiGW, w rozmowie z Newserią Biznes.

Poniżej znajduje się dokładna lista urządzeń, na które można otrzymać pieniądze. W przypadku magazynów ciepła i chłodu są to:

 • zasobniki c.w.u zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
 • zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną,
 • bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny,
 • bufory ciepła z grzałką elektryczną,
 • bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno urządzenie,
 • pompa ciepła typu powietrze/woda, tj. pomp ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.

Z kolei w przypadku magazynów energii elektrycznej dofinansowaniu podlega każdy magazyn o pojemności minimum 2 kW.

Dodatkowo pieniądze można otrzymać także na zakup i montaż systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Wysokość dofinansowania w Moim Prądzie. Ile można otrzymać?

Kwoty dofinansowania, jakie prosument może uzyskać w 2022 r. w ramach Mojego Prądu, zostały zwiększone od 15 grudnia 2022 r. To, ile pieniędzy uzyska prosument, zależy od tego, jaki zakres inwestycji planuje. Im jest on większy, tym wyższe kwoty można otrzymać.

– Wysokość dotacji będzie zależeć od skali inwestycji, np. od tego, czy oprócz paneli fotowoltaicznych zdecydujemy się także na montaż magazynu energii – wyjaśnia minister klimatu i środowiska Anna Moskwa cytowana przez enerad.pl.

Nowi prosumenci oraz dotychczasowi prosumenci, którzy przejdą na net-billing i nie korzystali przedtem z rządowego dofinansowania na zakup fotowoltaiki, mogą otrzymać:

 • do 6000 zł na fotowoltaikę – jeśli chcą kupić same panele fotowoltaiczne,
 • do 7000 zł na fotowoltaikę – jeśli chcą kupić panele plus inne urządzenia.

Ci, którzy wybiorą drugą opcję (szerszy zakres inwestycji), mogą uzyskać dodatkowe pieniądze:

 • do 5000 zł na magazyn ciepła,
 • do 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej,
 • do 3000 zł na inteligentny system zarządzania energią HEMS/EMS (tylko dla tych, którzy kupią magazyn ciepła i/lub magazyn energii).

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku dotychczasowych prosumentów, którzy już kiedyś uzyskali dofinansowanie na zakup instalacji z któregoś z rządowych programów. Oni również mogą starać się o pieniądze (pod warunkiem, że przejdą na net-billing), ale uzyskają niższe kwoty:

 • do 3000 zł na samą fotowoltaikę (tylko przy dodaniu któregoś z poniższych urządzeń dodatkowych),
 • do 5000 zł na magazyn ciepła (tylko dla tych, którzy kupują również fotowoltaikę),
 • do 16 000 zł na magazyn energii elektrycznej (tylko dla tych, którzy kupują również fotowoltaikę),
 • do 3000 zł na inteligentny system zarządzania energią HEMS/EMS (tylko dla tych, którzy kupią magazyn ciepła i/lub magazyn energii).

Najważniejsze zasady programu. Jak wziąć udział?

Inwestor biorący udział w Moim Prądzie najpierw realizuje inwestycję, podpisuje umowę kompleksową ze sprzedawcą energii i montuje licznik dwukierunkowy, a następnie rozlicza inwestycję i otrzymuje zwrot kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie przysługuje wyłącznie na koszty poniesione od 1 lutego 2020 r. Posiadacz kilku instalacji może uzyskać osobne środki na każdą z nich (dla każdej można złożyć oddzielny wniosek).

Dofinansowywana instalacja fotowoltaiczna może być zamontowana zarówno na budynku, jak i na gruncie. Inwestor, który otrzymał dofinansowanie, ma obowiązek korzystać z instalacji przez minimum 5 lat od daty wypłaty pieniędzy. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT, a dofinansowanie można łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Net-billing a system opustów – główne różnice

Przypomnijmy, że od 1 kwietnia 2022 r. znika funkcjonujący dotąd system opustów w przypadku nowych prosumentów. Do tej pory posiadacze paneli fotowoltaicznych mogli za darmo oddawać nadwyżkę wytworzonej energii do sieci, traktując ją jak bezpłatny magazyn prądu.

– System opustów polegał na tym, że oddawaliśmy całą niewykorzystaną część energii, natomiast 80 proc. tego, co oddaliśmy, mogliśmy później odebrać bez dodatkowych opłat – wyjaśnia wiceprezes NFOŚiGW cytowany przez Newserię Biznes.

Teraz każda nowa instalacja będzie automatycznie podlegała pod system net-billingu. Nowy system będzie mniej atrakcyjny finansowo dla posiadaczy fotowoltaiki. Zamiast odzyskiwać za darmo większość energii z sieci, będą oni musieli ją sprzedać, a następnie z powrotem odkupić. W efekcie opłacalność fotowoltaiki nieco spadnie, choć produkcja własnego prądu nadal będzie korzystna finansowo.

Zmiana dotyczy jednak tylko nowych prosumentów, którzy podłączą instalację po 31 marca. Dla dotychczasowych prosumentów nic się nie zmienia i mogą oni jeszcze przez 15 lat korzystać z systemu opustów. Jeśli jednak chcą skorzystać z czwartej edycji Mojego Prądu, muszą przejść na nowy system rozliczeń.

Sięgnij po energię ze słońca

kup najtaniej

SolarEdge

Solaredge Optymalizator Gm4Mrm S440-1

288,36 zł

kup najtaniej

Azo Digital

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 6xPV Kingdom Solar 410w

6 258,53 zł

kup najtaniej

Phoenix Contact

Phoenix Contact Pv 1000V Dc Typ 1+2 2Mppt 1101176

1 096,00 zł

kup najtaniej

Azo Digital

Hybrydowy Inwerter solarny Off-Grid ESB 7.5kW-24

3 990,00 zł

kup najtaniej

Azo Digital

Azo Digital Eco Solar Boost Pro 1650W MPPT 4xPV

5 399,00 zł

kup najtaniej

ceneo

Anker 100W (A2431031)

1 599,00 zł

kup najtaniej

Huawei

Huawei Moduł Bateryjny 5kW Luna2000

12 990,00 zł

kup najtaniej

Huawei

Huawei LUNA2000DCDC

5 211,31 zł

kup najtaniej

Maxx

Maxx Zestaw 2X5M 1X4Mm2 4Sun A0030

53,95 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz

Materiał oryginalny: Mój Prąd 4.0. Jak uzyskać 6000 zł dofinansowania do fotowoltaiki? Sprawdź zasady programu i składania wniosków - RegioDom.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
sola
Zaczynam się poważnie zastanawiać nad taką instalacją u siebie, chyba poproszę firmę polenergia fotowoltaika o jakąś wycenę i audyt
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie