Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Młodzi wirtuozi pianina z różnych krajów przyjechali do Sobótki, by zaprezentować się na wyjątkowym konkursie "WroClavile"

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
WroClavile to konkurs pianistyczny dla pasjonatów grania na pianinie. Jedyny taki w Polsce.
WroClavile to konkurs pianistyczny dla pasjonatów grania na pianinie. Jedyny taki w Polsce. Maciej Rajfur
Chodzi o Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "WroClavile" dla Pianistów Amatorów. Jego siódma edycja odbywa się w dniach 26-28 maja pod górą Ślężą na Dolnym Śląsku.

To wydarzenie kulturalne unikatowe w skali kraju i Europy. Nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie pianiści amatorzy – a więc wszyscy ci, którzy nie są uczniami lub absolwentami państwowych szkół muzycznych drugiego stopnia oraz akademii muzycznych w klasie fortepianu - mogliby skonfrontować swoje umiejętności na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.

"Grają u nas w finale zebrani z całego świata pasjonaci pianistyki. Ukazują ten niezwykły talent i dar, który mają. Są amatorami w ścisłym znaczeniu tego słowa, to ludzie, którzy nie przeszli długoletniej, sformalizowanej drogi nauczania gry na instrumencie, nigdy nie wykonywali zawodu muzyka, a jedynym motywem nauki gry na instrumencie jest dla nich pasja do muzyki fortepianowej i klasycznej" - opisuje Paweł Melka, dyrektor "WroClavile".

Podkreśla, że uczestnicy zostali wyłonieni z dużych eliminacji, które miały miejsce jesienią i zimą w czterech krajach: Polsce (Wrocław i Wieliszew k/Warszawy), Niemczech (Erkelenz), Szwecji (Sztokholm) i Belgii (Bruksela). Finaliści mimo że nie uczęszczali do państwowych szkół muzycznych, osiągnęli wysoki poziom gry, daleko wykraczający poza repertuar ognisk muzycznych, domów kultury i państwowych szkół muzycznych pierwszego stopnia.

Od początku istnienia konkursu WroClavile wszyscy uczestnicy finału wykonują obowiązkowo jeden utwór dowolnego kompozytora polskiego.

"Szczególnie zależy nam, by odkrywać i propagować wśród pianistów oraz publiczności twórczość kompozytorów nieco zapomnianych, rzadko wykonywanych poza Polską, takich jak Feliks Nowowiejski, Ignacy Dobrzyński czy Alfons Szczerbiński" - stwierdza dyrektor Melka.

Konkurs nie stawia ograniczeń wiekowych – mogą brać w nim udział zarówno nastolatkowie jak i osoby dojrzałe, od lat zajmujące się zawodowo czym innym niż gra na fortepianie.

"Liczba finalistów zależy od edycji, ale ta pula oscyluje wokół 20 osób. Występują oczywiście Polacy, ale także muzycy z Norwegii, Szwecji, Japonii, Niemiec, Włoch, Ukrainy, Belgii, Wielkiej Brytanii i Chin" - dodaje Melka.

Jedną z idei powstania takiego konkursu było stworzenie miejsca, gdzie pianiści amatorzy mogliby zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności, skonfrontować je z podobnymi sobie pasjonatami z całego świata, a przede wszystkim – poznać się między sobą, zaprzyjaźnić i dzielić swoją radością.

"Dzięki zaistnieniu WroClavile pianiści amatorzy zyskali ważną motywację, by w dalszym ciągu ćwiczyć grę na instrumencie, poszerzać nieustannie swoje umiejętności, a także by dzielić się pięknem muzyki fortepianowej z innymi, koncertując dla szerszej publiczności" - opisuje dyrektor konkursu.

Jak oświadcza, ważną rolą konkursu jest propagowanie polskiej kultury muzycznej w kraju i za granicą.

Zobaczcie zdjęcia:

WroClavile to konkurs pianistyczny dla pasjonatów grania na pianinie. Jedyny taki w Polsce.

Młodzi wirtuozi pianina z różnych krajów przyjechali do Sobó...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska