Młodzi piłkarze uczcili niepodległość na boiskach

Artykuł sponsorowany TAURON Polska Energia Spółka Akcyjna
Udostępnij:
W piątek 12 listopada w krakowskiej Tauron Arenie odbył się turniej finałowy Tauron Junior Cup 2021. Młodzi piłkarze z południowej Polski uczcili Święto Niepodległości w towarzystwie zdrowej, sportowej rywalizacji, radości, zaangażowania i głośnego dopingu rodziców. W tym turnieju nie było przegranych, najlepsi w nagrodę polecą na obóz piłkarski na Malcie.

Po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, do Tauron Areny w Krakowie powrócił turniej piłkarski Tauron Junior Cup. W turnieju finałowym trzeciej edycji rozgrywek udział wzięły 24 zespoły, które zostały wyłonione - za sprawą trzech turniejów eliminacyjnych - spośród ponad 100 drużyn z województw śląskiego, małopolskiego, dolnośląskiego i opolskiego.
Od samego rana, jeszcze przed startem turnieju w powietrzu, można było wyczuć głód piłki nożnej. W hali krakowskiej Tauron Areny zgromadził się tłum szczęśliwych, pełnych energii młodych piłkarzy i piłkarek, którzy z niecierpliwością czekali na pierwszy gwizdek sędziego.

Tauron Junior Cup podzielony został na trzy kategorie wiekowe. W turnieju rywalizowało ponad 1000 chłopców i dziewczynek z roczników 2012, 2013 oraz 2014. Zwycięzcy w każdej grupie wiekowej otrzymali nagrody pieniężne w wysokości 15.000 zł, drużyny z miejsca drugiego 10.000 zł, zaś z trzeciego 5.000 zł. Nagrody to bardzo duża korzyść i wsparcie dla młodych piłkarzy. Dodatkowo najlepsza drużyna najstarszej kategorii wiekowej, Chemik Kędzierzyn Koźle, pojedzie na obóz piłkarski na Maltę, podczas którego będzie miała okazję rozegrać mecze z lokalnymi przeciwnikami, trenować na pięknych obiektach piłkarskich oraz korzystać z uroków i atrakcji turystycznych Malty.

- Chłopcy cieszą się niesamowicie, że będą mogli trenować na Malcie. Jest to, jak na tak młody wiek, znakomite wyróżnienie - cieszył się Daniel Krzyszczak, trener Chemika Kędzierzyn-Koźle. Obóz szkoleniowy na Malcie to możliwość rozwoju w innym środowisku, innym kraju, gdzie na pewno wykorzystamy czas bardzo dobrze. Mając grupę na obozie jesteśmy w stanie przepracować ciężko nie tylko jedną jednostkę treningową dziennie, tylko będziemy mieli kilka dni na to, żeby fajnie spędzić czas i potrenować - dodawał szkoleniowiec zwycięskiej drużyny z rocznika 2012.

Z turnieju finałowego Tauron Junior Cup żadna drużyna nie wyjechała z pustymi rękami. Wszystkie zakwalifikowane do Wielkiego Finału drużyny otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 2.000 zł. Jednakże to nie nagrody, a możliwość zdrowej, sportowej rywalizacji była najważniejsza w tym turnieju.

- Zawodnicy wynoszą z tego turnieju radość. Mogą w fajnym miejscu, z przeciwnikami z różnych stron Polski, z kilku województw zmierzyć się, zmierzyć siły i zobaczyć czy to co robią przynosi efekty - chwalił Tauron Junior Cup Adrian Barański, trener Akademii Zagłębia Sosnowiec. Nowe miejsce, nowa hala, nowi przeciwnicy więc jest to super doświadczenie dla wszystkich uczestników - zakończył.

Klasyfikacja Tauron Junior Cup 2021:
Rocznik 2012:
I miejsce: Chemik Kędzierzyn Koźle
II miejsce: AP Bonito Mszana Dolna
III miejsce: MUKS Mineralni Krynica Zdrój

Rocznik 2013:
I miejsce: Okocimski Brzesko
II miejsce: KS 94 Rachowice
III miejsce: KS Zakopane

Rocznik 2014:
I miejsce: Akademia Zagłębia Sosnowiec
II miejsce: Akademia Piłkarska Namysłów
III miejsce: UKKS Katowice

Piłka nożna jest sportem, pasją i... wszystkim

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż uczestnictwo w turnieju Tauron Junior Cup było dedykowane zarówno młodym piłkarzom, jak i piłkarkom. W samym turnieju finałowym udział wzięły aż trzy drużyny złożone z samych dziewczynek. Co ciekawe wszystkie trzy drużyny złożone wyłącznie z dziewcząt były z... Katowic, a konkretniej dwie drużyny UKKS-u Katowice oraz drużyna GKS-u Katowice. Młodych piłkarek na boiskach w Tauron Arenie w Krakowie było jednak więcej, bo wiele zespołów było mieszanych, np. w drużynie Chemika Kędzierzyn-Koźle - zwycięzcy w roczniku 2012 - grała jedna dziewczyna.

- Piłka nożna nie tylko łączy drużyny, łączy zawodników w jeden zespół, uczy uczciwej rywalizacji, ale piłka to jest przyjemność wielopokoleniowa. Babcie, dziadkowie, rodzice muszą się wybierać z dziećmi na treningi, wyjeżdżać na turnieje, to uczy współpracy, to zbliża. Jest to bardzo ważny wymiar. My nazywamy to nowoczesnym patriotyzmem, budowaniem silnych, międzyludzkich więzi - mówił Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy Tauron Polska Energia.

Wszyscy młodzi zawodnicy i zawodniczki, biorący udział w Tauron Junior Cup, zgodnie mówili, że piłka nożna jest ich pasją, którą co ważne chcą rozwijać i kontynuować. Jest szansa, że część z nich będziemy w przyszłości obserwować na europejskich arenach piłkarskich, a może nawet w barwach reprezentacji Polski.

- Piłka nożna to jest dla mnie sport, rekreacja i wszystko - mówi 7-letni Filip, zawodnik Okocimskiego Brzesko. Dzięki piłce nożnej możemy stać się odważniejsze i dokonywać nowych rzeczy w życiu - dodawały Paulina i Ula, zawodniczki GKS-u Katowice. Turniej jest bardzo fajny, dużo jest tutaj zabaw, są mecze - opisywały turniej Tauron Junior Cup piłkarki z Katowic.
Drużyny, które walczyły o trofeum w turnieju Taurona Junior Cup to:

rocznik 2014 - SRS Gwiazda Ruda Śląska, Akademia Zagłębia Sosnowiec, UKKS Katowice, Orzeł Pawłowice, Akademia Piłkarska Namysłów, Krakus Nowa Huta, KS Zakopane, AP Nadwiślanka Nowe Brzesko;
rocznik 2013 - UKS Lisek Milówka, UKKS Katowice, KS 94 Rachowice, Akademia Piłkarska Bumerang Wrocław, Chemik Kędzierzyn Koźle, UKS Football Academy Bolesławiec, Can Pack Okocimski Brzesko, KS Zakopane;
rocznik 2012 - SMS Ruda Śląska, GKS "GieKSa" Katowice, Chemik Kędzierzyn Koźle, UKS Football Academy Bolesławiec, UKS Hattrick Głuchołazy, Stowarzyszenie AP Srebrni Olkusz, AP Bonito Mszana Dolna, MUKS Mineralni Krynica Zdrój.

Tauron stara się wspierać rozwój juniorskiej piłki

- Każdy kto byłby na tym turnieju i widziałby ten entuzjazm dzieci, radość rodziców, wielkie emocje sportowe, które towarzyszą Tauron Junior Cup nie musiałby sobie na to pytanie (dlaczego Tauron organizuje Tauron Junior Cup - przyp. red.) odpowiadać. To jest coś co Tauron robi najlepiej, czyli wykorzystuje pozytywne emocje, pozytywną energię i w miarę możliwości zadaniuje dzieci na przyszłość dając im nadzieję, że przez taki turniej będą się budowały. Poprzez swoją karierę, swój rozwój, swoich rodziców i wrócą do swoich miejscowości z tymi wielkimi, dobrymi wiadomościami o tym, że zdobyły konkretne miejsca, medale, puchary, a Ci najlepsi pojadą na Maltę grać dalej. Być może to jest początek ich profesjonalnej kariery - opisywał turniej Tauron Junior Cup i wsparcie dla młodych piłkarzy Patryk Demski, wiceprezes zarządu ds. Strategii i Rozwoju.

IV edycja Tauron Junior Cup już za rok

Turniej Tauron Junior Cup, w którym uczestniczyło ponad tysiąc dzieci i sto drużyn od samego początku, jeszcze przed startem zapisów, cieszył się olbrzymim zainteresowaniem.

- Mamy pewność, że turniej Tauron Junior Cup się przyjął. Zanim wysłaliśmy zaproszenia do drużyn mieliśmy już wiele telefonów i maili z pytaniem czy w tym roku będziemy grać, czy po roku 2020, roku pandemicznym jest szansa, że dzieci wrócą na boisko, wrócą do rywalizacji - informował Zimnoch.

Organizatorzy zapowiedzieli, że w przyszłym roku odbędzie się następna, czwarta edycja Tauron Junior Cup.

Wielkie patriotyczne uniesienie w krakowskiej Tauron Arenie

Podobnie jak w poprzednich edycjach, zawody odbyły się w okolicach Święta Niepodległości.

- Termin zawodów nie jest przypadkowy. Przez sport i zabawę chcemy uczyć najmłodszych czym jest patriotyzm oraz troska o otoczenie, w którym żyjemy. Uczestnicy walczą nie tylko o nagrody dla siebie, kluby grające w finale otrzymają również bony na zakup sprzętu sportowego – mówił Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu Tauron Polska Energia.
Patronatem honorowym turniej Tauron Junior Cup objął premier RP Mateusz Morawiecki, a także Piotr Gliński wicepremier i Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Jacek Sasin wicepremier i Minister Aktywów Państwowych. Rozgrywki zostały zorganizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem SIEMACHA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Młodzi piłkarze uczcili niepodległość na boiskach - Dziennik Zachodni

Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie