Mistrzowie przywieźli medale do Wrocławia [ZDJĘCIA]

  Mistrzowie przywieźli medale do Wrocławia [ZDJĘCIA]

  Jakub Guder

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mistrzowie przywieźli medale do Wrocławia [ZDJĘCIA]

  ©fot. Paweł Relikowski

  Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu prof. Andrzej Rokita ugościł w środę medalistów ostatnich halowych mistrzostw świata w lekkoatletyce, którzy reprezentują barwy AZS-u AWF-u Wrocław. W jego gabinecie pojawili się Rafał Omelko, Joanna Linkiewicz, Natalia Kaczmarek oraz trenerzy Marek Rożej i Jacek Skrzypiński.
  Mistrzowie przywieźli medale do Wrocławia [ZDJĘCIA]

  ©fot. Paweł Relikowski

  - Zrobiliście coś fantastycznego - nie mógł wyjść z podziwu prof. Rokita, który słusznie stwierdził, że na całym świecie uczelnie szczycą się tym, ilu mają noblistów i ilu olimpijczyków. - Cieszy mnie, że przy okazji waszych sukcesów mówi się też o wszystkich trenerach, którzy mieli w nie wkład. Dobrze również, że mimo zmiany trenerów siedzicie tu dziś razem. Te sukcesy nie przychodzą z nieba. To jest wspólna praca i tak jak się umawialiśmy - razem ciągniemy to przynajmniej do Tokio, a gdyby wam czegoś brakowało, to znacie mój numer telefonu i wiecie, gdzie mam gabinet - uśmiechał się rektor, który przygotował dla całej piątki pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

  [ZDJĘCIA] Rafał Omelko, Joanna Linkiewicz i Natalia Kaczmarek na kawie u rektora AWF

  Warto pamiętać, że na tym nie kończy się uczelniane wsparcie.
  Sportowy-studenci otrzymują też stypendia, które - co podkreślał trener Rożej - pozwalają im w spokoju przygotowywać się do kolejnych imprez. Na stypendium liczy też nasz świeżo upieczony rekordzista świata Rafał Omelko, choć u niego poprzeczka zawieszona jest nieco wyżej. Nie tylko bowiem ma świetne wyniki na bieżni, ale również idzie w profesory i aktualnie robi na AWF-ie doktorat. - Żeby dostać stypendium doktoranckie, to wyniki na zawodach nie wystarczą. Trzeba jeszcze zacząć publikować naukowe artykuły - stwierdził Omelko, któremu lekkoatletyczne starty kariery naukowej nie ułatwiają. Ktoś ze zgromadzonych przytomnie jednak zauważył, że są przecież stypendia ministerialne, a Pan minister przychylnie patrzy na sportowców z tak dobrymi wynikami. No w końcu Witold Bańka to także były 400-metrowiec. Są o też oczywiście sponsorzy, o których sumiennie przypominali prezesi AZS-u AWF-u dr Jacek Stodółka oraz dr Kazimierz Witkowski. Szczególne podziękowania za wsparcie lekkoatletów trzeba złożyć na ręce Martina Kaczmarskiego i jego "Rzetelnej Firmy". Nie od dziś wiadomo, że bez mecenasów sportowych sukcesów nie będzie.

  Na spotkaniu były też Joanna Linkiewicz i Natalia Kaczmarek. Obie na halowych mistrzostwach świata w Birmingham biegły w biegu eliminacyjnym sztafety 4x400m i choć w finale trener Matusiński postawił na zawodniczki bardziej doświadczone, to jednak nasze sprinterki także otrzymały srebrne medale. No i słusznie - wszak swoją cegiełkę do sukcesu także dołożyły. Warto nadmienić, że Kaczmarek pochodzi z Gorzowa Wielkopolskiego lecz zdecydowała się niedawno kontynuować karierę we Wrocławiu, do czego namówił ją trener Rożej. Tu podjęła studia na fizjoterapii. W tym roku skończyła 20 lat.

  Była też okazja, by chwilę porozmawiać o lekkoatletycznej infrastrukturze w stolicy Dolnego Śląska. Rektor zapewnił, że w tym roku znajdzie się ponad 200 tys. zł, by doprowadzić do porządku stadion lekkoatletyczny na terenie kompleksu olimpijskiego. Część ma dać uczelnia, część inne podmioty, które z tego obiektu korzystają - w tym miasto. Rozpoczyna się też remont stadionu treningowego przy Witelona. A co z halą? Wszystko zmierza w dobrym kierunku - tyle możemy napisać. Trener Marek Rożej przyznał zresztą, że sam minister Bańka zapewnia, iż na przyszły rok zabezpieczone jest jest 300 mln zł na budowę obiektów lekkoatletycznych.

  Wcześniej sportowcy gościli w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, gdzie otrzymali pieniężne nagrody - po 10 tys. zł dla Omelki, Łukasza Krawczuka i Jakuba Krzewiny oraz po 6 tys. zł dla Linkiewicz i Kaczmarek.

  Przypomnijmy za pobicie rekordu świata nasi panowie dostali w Birmingham czek na 50 tys. dolarów. Jak zadeklarowali kwota nie zostanie podzielona tylko na czwórkę biegnącą w finale, ale też na tych, którzy biegli w eliminacjach.

  PRZECZYTAJ TAKŻE:
  Lekkoatletyczny stadion przy Witelona do liftingu. AWF zaczyna remont


  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ten bieg sztafety

  4*400 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  będzie długo wspominany . To było niesamowite !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Klasyka

  I'm Your Turbo Lover (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ten bieg przejdzie do klasyki polskiego sportu!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  W końcu coś pozytywnego

  Pieskow (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Jw

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo