Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
3 z 5
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Mistrzowie Agro - II Miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Roku...

MISTRZOWIE AGRO Najlepsze Koła Gospodyń Wiejskich na Dolnym Śląsku według Czytelników Gazety Wrocławskiej

Mistrzowie Agro - II Miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Roku

Koło Gospodyń Wiejskich „Olszanianki“, Olszany

Rozmowa z Małgorzatą Nowak, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Olszanianki“, z Olszan w gm. Strzegom.

Na ile pandemia koronawirusa pomieszała wam plany?
Pandemia koronawirusa ograniczyła nam możliwość spotkań we wspólnym gronie i nie tylko. W planach miałyśmy przygotowania „Dnia Seniora“, tak jak w ubiegłym roku. Seniorzy z wioski mieli okazję spotkania się przy kawie, ciastku, jak również tańcach, podczas występu naszej kapeli i zespołu „Olszaniacy“. Niestety, nie odbyło się tzw. „Babskie Spotkanie“ z okazji Dnia Kobiet, którego współorganizowałyśmy wraz z radą sołecką. Panie były bardzo zawiedzione, ale cóż było robić? Ale od połowy sierpnia, starałyśmy się zaktywizować naszych seniorów. Podjęłyśmy inicjatywę organizacji cyklu spotkań przy muzyce na naszej siłowni plenerowej pod hasłem „ćwiczyć każdy może“. Niestety obostrzenia związane z pandemią zmusiły nas do zawieszenia tych spotkań.

Kiedy powstało KGW „Olszanianki“? Ile pań jest zrzeszonych w Kole?
KGW „Olszanianki“ reaktywowało się w grudniu 2018 roku jednak początki koła sięgają lat 60. Wtedy to kobiety ze wsi spotykały się przygotowując wieńce na dożynki, uczyły się przyśpiewek, aby później móc „obśpiewać“ wieniec na dożynkach. Organizowały też wycieczki i zwiedzały różne części Polski, brały udział w kursach gotowania i uczestniczyły w konkursach organizowanych przez WODR, wtedy było około 60 członkiń. Po reaktywacji liczba członkiń to 22 panie w wieku od 19 do 80 lat.

Działalność KGW jest dostrzegana nie tylko w powiecie strzegomskim, ale i województwie. W ubiegłym roku Koło zdobyło wyróżnienie Urzędu Marszałkowskiego za zajęcie I miejsca w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową? Co uważa Pani za największy sukces Koła?
Największym sukcesem koła było właśnie zdobycie I miejsce w konkursie na ozdobę bożonarodzeniową. Jest to dla nas ważne tym bardziej, wtedy pierwszy raz, po reaktywacji koła, uczestniczyłyśmy w prezentacji stołów wigilijnych we Wrocławiu. Przeżywałyśmy ogromny stres czy się uda, jak wypadniemy, a tu proszę taki sukces. Wygrana dała nam napęd do dalszego działania. Dostałyśmy nawet zaproszenie do udziału w prezentacji stołów wielkanocnych - niestety, pandemia pokrzyżowała plany, ale w przyszłości, chętnie weźmiemy udział w takiej prezentacji. Kolejnym znaczącym dla nas sukcesem było zajęcie II miejsca w konkursie „ Słodkie smaki regionów“ za deser „Szarlotka pod serową pierzynką“ organizowanym przez KOWR, podczas konferencji i szkolenia „Kobieta Gospodarna i Wyjątkowa“ we wrześniu 2019 roku w Udaninie. W swojej działalności współpracujemy z organizacjami z naszej wioski, Panią sołtys, radą sołecką i klubem sportowym. Pomagamy przy organizacji imprez plenerowych, spotkań cyklicznych poprzez na przykład robienie pierogów czy ciast dla mieszkańców.

Co daję członkostwo w KGW?
Członkostwo w kole, to przede wszystkim możliwość spotkań we wspólnym gronie, gdzie rodzą się pomysły dalszych działań, wymieniamy się doświadczeniami kulinarnymi, a także życiowymi, co daje wielopokoleniowość koła.


Co dla pań z KGW oznacza sukces w plebiscycie Mistrzowie Agro?
Udział w plebiscycie Mistrzowie Agro, to ogromne wyróżnienie, tym bardziej, że zostaliśmy liderami w powiecie świdnickim i zajęłyśmy II miejsce w województwie. Głosowali na nas czytelnicy i osoby, które nas znają i wspierają naszą działalność. Takie wyróżnienia to motywacja do dalszej pracy i dawania z siebie jeszcze więcej.

Zobacz również

Nowoczesne rakiety przeciwradarowe trafią do Polski? Są decyzje

Nowoczesne rakiety przeciwradarowe trafią do Polski? Są decyzje

Alarm przed siedzibą ABW. Znaleziono podejrzany przedmiot

Alarm przed siedzibą ABW. Znaleziono podejrzany przedmiot

Polecamy

W niedzielę w Hali Orbita święto piłki ręcznej. Śląsk chce przypieczętować awans

W niedzielę w Hali Orbita święto piłki ręcznej. Śląsk chce przypieczętować awans

Uczniowie mają prawo do wypoczynku. Koniec ze sprawdzianami po długich weekendach?

Uczniowie mają prawo do wypoczynku. Koniec ze sprawdzianami po długich weekendach?

Tunele pod placem Dominikańskim we Wrocławiu zostaną zamknięte. Kiedy i dlaczego?

Tunele pod placem Dominikańskim we Wrocławiu zostaną zamknięte. Kiedy i dlaczego?