Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minus 20 stopni! Zamarzły już dwie osoby

Sylwia Królikowska, współpraca Przemysław Wronecki
Dariusz Gdesz
We wtorek w jednym z mieszkań w Sokołowsku policjanci znaleźli zwłoki mężczyzny. Wstępnie ustalono, że zmarł z wyziębienia. Niestety w czwartek poinformowano także o drugiej osobie, która zmarła z powodu mrozu. W Wałbrzychu zamarzła 35-letnia kobieta.

Wychłodzenie organizmu mogło być przyczyną śmierci 65-letniego mężczyzny z Sokołowska w powiecie wałbrzyskim. To pierwsza i niestety jak już wiadomo nie jedyna ofiara mrozów na Dolnym Śląsku. W Wałbrzychu odnaleziono także ciało 35-letniej kobiety, poinformowali w czwartek rano policjanci.

Według danych Komendy Głównej Policji ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło kolejnych 9 osób. Z wychłodzenia zmarły 3 osoby w województwie śląskim, 2 osoby w województwie lubelskim, 1 osoba w województwie warmińsko-mazurskim, 1 osoba w województwie lubuskim, 1 osoba w województwie małopolskim, 1 osoba w województwie dolnośląskim. W większości przypadków były to osoby bezdomne. Od piątku (27 stycznia br.) do dzisiaj z powodu wychłodzenia zmarło łącznie 29 osób.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych apeluje, aby stale informować o osobach, które znalazły się w sytuacji zagrażającej życiu. Pamiętajmy, że nasz telefon na numer 112 lub 997 może uratować komuś życie.

W najbliższych dniach temperatury mają być jeszcze niższe. Synoptycy ostrzegają, że w nocy z czwartku na piątek temperatura spadnie do -20 stopni Celsjusza. Za dnia może zaś być 14 stopni poniżej zera.

Na drogach w całym regionie jest ślisko. Kierowcy powinni szczególnie uważać. Na szlakach kolejowych na razie nie ma poważniejszych utrudnień. Już wiadomo, że spóźniony jest skład Kolei Dolnośląskich z Jelcza Laskowic, który miał przyjechać do Dworca Głównego. Zamiast o godz. 7.08 wjedzie o 6 minut później. Poślizg, będzie miał też pociąg z Węglińca do Wrocławia.

Pasażerowie czekający na przystankach we Wrocławiu na miejskie autobusy muszą uzbroić się w cierpliwość. Dyżurny MPK informuje, że w całym mieście mają one niewielkie opóźnienia. Przyczyną jest mróz, który sprawił, że nie chcą się otwierać drzwi w pojazdach.

Jaką temperaturę pokazały dzisiaj Wasze termometry?

Niskie temperatury mają się utrzymywać jeszcze do połowy przyszłego tygodnia. Przypominamy więc, o czym trzeba pamiętać. Lekarz pulmonolog, dr Juliusz Bokiej, ostrzega zwłaszcza osoby, które mają problemy z drogami oddechowymi. - Trzeba pamiętać o szalikach i oddychać przez nos. On naturalnie ogrzewa i oczyszcza powietrze - mówi. To ważne zwłaszcza teraz, kiedy w Jeleniej Górze i w Wałbrzychu zostało przekroczone stężenie pyłu zawieszonego PM10, czyli m.in. spalin z samochodów i kominów. Są szkodliwe dla zdrowia i warto się przed nimi chronić.

Podobnie jak przed odmrożeniami. Do wałbrzyskiego szpitala trafili już pierwsi pacjenci. We Wrocławiu, na szczęście, na razie nie. - Ale jeśli utrzyma się taka temperatura, jest niebezpieczeństwo, że to się zmieni - przekonuje prof. Juliusz Jakubaszko, szef Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu przy ul. Borowskiej.

Jak im zapobiec? Przede wszystkim ciepło się ubierać. Nie możemy zapomnieć o czapce, szaliku i rękawiczkach. Do mody powinny choć na kilka dni wrócić ciepłe kalesony.

Jeśli temperatura jest tak niska, musimy pamiętać o porządnym śniadaniu.
- Nawet osoby, które są na diecie, nie muszą się obawiać. Przy silnych mrozach organizm i tak zużyje większość energii - mówi Karolina Gałązka, dietetyk. I dodaje, że lepiej zjeść porządne śniadanie i mieć siłę na cały dzień, niż opychać się na noc.

ZOBACZ:Wrocław: Aż pół tysiąca bezdomnych w noclegowniach i schroniskach

Bardzo niskie temperatury to także kłopot dla kierowców. - Samochód nie odpalił już w poniedziałek. Teraz czeka na lepsze czasy - denerwuje się Wiesław Stokłosa spod Legnicy.

Piotr Starczukowski, kierowca rajdowy i szef Akademii Bezpiecznej Jazdy w Wałbrzychu, przyznaje, że największe kłopoty mogą mieć kierowcy aut z silnikami Diesla.

- Żeby wóz ruszył w miarę bez problemów, do paliwa diesla powinno się dodać środek rozpuszczający wytrącającą się na mrozie parafinę - mówi. Należy też areometrem sprawdzić kdycję akumulatora - uzupełnić w nim elektrolit, wyczyścić i zabezpieczyć klemy oraz zaciski.

- Można również owinąć akumulator specjalną izolacją termiczną - doradza nasz specjalista. W samochodzie powinniśmy mieć skrobaczkę z miotełką, irchową szmatkę do szyb, zapasowy płyn do szyb, łopatę-saperkę do śniegu, preparat do rozmrażania szyb, linkę holowniczą, dobre łańcuchy na koła, apteczkę z kocem ratunkowym i kamizelki odblaskowe.

SZUKAMY DOLNOŚLĄSKIEGO REKORDU ZIMNA. JAKĄ TEMPERATURĘ POKAZYWAŁY DZIŚ WASZE TERMOMETRY? CZEKAMY NA SYGNAŁY!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska