Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister straszył Dutkiewicza zarządem komisarycznym. Za śmieci we Wrocławiu

Marcin Torz
Janusz Wójtowicz
Senator Jarosław Obremski, związany politycznie z prezydentem Wrocławia, Rafałem Dutkiewiczem napisał dziś na Facebooku, że wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski groził Wrocławiowi wprowadzeniem zarządu komisarycznego za złe wprowadzenie ustawy śmieciowej.

Jarosław Obremski napisał na swoim oficjalnym profilu: "Jakiś czas temu informowałem o tym, że PO żąda specjalnego posiedzenia Rady Miejskiej w sprawie "ustawy śmieciowej", a Wiceminister Środowiska Stanisław Gawłowski zapowiadał dymisję prezydenta i wprowadzenie zarządu komisarycznego we Wrocławiu. Napisałem więc w tej sprawie oświadczenie senatorskie, w którym poprosiłem Pana Wiceministra o przedstawienie ścieżki prawnej i niezbędny czas – harmonogram do ustanowienia komisarza w gminie za niewdrożenie w/w ustawy. Jednocześnie poprosiłem o informacje, jakie działania podjął rząd w sprawie niewdrożenia ustawy przez władze Warszawy.

Otrzymałem odpowiedź, która jednak nie rozwiała wszystkich moich wątpliwości. Oto jej fragment:

„Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1998 r. o samorządzie gminnym, w razie nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu zadań publicznych przez organy gminy, Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej może zawiesić organy gminy i ustanowić zarząd komisaryczny na okres od dwóch lat, nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję. Ustanowienie zarządu komisarycznego może nastąpić po uprzednim przedstawieniu zarzutów organom gminy i wezwaniu ich do niezwłocznego przedłożenia programu poprawy sytuacji gminy.

Należy przy tym pamiętać, iż ustanowienie zarządu komisarycznego stanowi jeden z najsilniejszych środków nadzoru, ingerujący bezpośrednio w samodzielność gminnej wspólnoty samorządowej i zastosowaniu tego instrumentu powinno towarzyszyć pełne przekonanie o wypełnieniu ustawowych przesłanek tym bardziej, iż tego typu rozstrzygnięcia podlegają kontroli sądowo-administracyjnej. Celem wskazania tego typu środka nadzoru było wskazanie możliwej do zastosowania ścieżki postępowania, a także troska o zapewnienie właściwego wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Resort środowiska nie miał na celu szczególnego traktowania miasta Wrocław, ponieważ wszystkie gminy w Polsce są przedmiotem obserwacji i analizy stanu wdrażania przedmiotowej ustawy.

Ponadto informuję, że Ministerstwo Środowiska jest otwarte na spotkania i inne kontakty z gminami w sprawie dyskusji odnośnie do wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska