Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Gowin był gościem Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego

Redakcja
Minister Gowin był gościem Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego
Minister Gowin był gościem Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego Materiały Prasowe
Tematem przewodnim ostatniego Dolnośląskiego Salonu Gospodarczego, który odbył się w miniony czwartek były szanse dla polskiej gospodarki w kontekście funkcjonowania Rady ds. Innowacyjności, paktu dla nauk technicznych, rozwoju przedsiębiorczości akademickiej i planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. W wydarzeniu wziął udział Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin, Marszałek Senior Sejmu RP Kornel Morawiecki, a także Wojewoda Dolnośląski oraz licznie przybyli przedstawiciele środowisk gospodarczych i akademickich.

Minister Jarosław Gowin nawiązując do tematu spotkania, zaznaczył, że powinniśmy priorytetowo zająć się rozwojem gospodarczym kraju. W nawiązaniu do tych słów, omówił trzy najważniejsze filary Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, zwanego także Planem Morawieckiego. Zaliczył do nich reindustrializację, patriotyzm gospodarczy oraz przejście gospodarki z fazy imitacyjnej do fazy innowacyjnej. Minister Gowin zaakcentował, iż wraz z Rządem widzi potrzebę dostosowania prawa o zamówieniach publicznych do oczekiwań polskich przedsiębiorców. Jednak najwięcej uwagi podczas swojego przemówienia, gość poświęcił relacji między światem nauki a biznesem. Minister opowiedział o przygotowanej już nowelizacji ustawy dotyczącej innowacyjności, w której to powstały zapisy o przywróceniu ulg na innowacje.

Nowelizacja zapewnia ponadto szereg ułatwień dla naukowców. Rząd, poprzez nowelizację, chce zachęcić środowisko akademickie do pójścia nową ścieżką kariery, która będzie polegała na uzyskiwaniu tytułów za nowatorskie, realne rozwiązania, a nie za prace teoretyczne. Minister Gowin poruszył także temat podziału instytutów naukowych, w oparciu o rozwiązania niemieckie i fińskie. W Polsce skutkowałoby to wyodrębnieniem trzech grup: laboratoriów badawczych, narodowych instytutów badawczych pogrupowanych w sieci branżowe oraz instytutów badawczych przekształconych w sprywatyzowane spółki.

Loża Dolnośląska BCC skupia przedstawicieli polskich i międzynarodowych firm działających na terenie Dolnego Śląska. Najważniejsze zadania Loży to angażowanie środowiska przedsiębiorców w rozwiązywanie lokalnych problemów i współpraca z władzami regionalnymi.

Źródło: Materiały prasowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska