Minister Czarnek komentuje działania edukacyjne fundacji prof. Geremka. „Bezwzględnie miały na celu ukształtowanie nowego pokolenia”

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
– Bezwzględnie miały one na celu ukształtowanie nowego pokolenia. Nie sądzę, aby w sposób oczywisty i jednoznaczny w prawdzie o naszej historii i współczesności – mówi polskatimes.pl minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, pytany o działania edukacyjne prowadzone przez fundację Centrum im. Profesora Bronisława Geremka.

Jak ocenia Pan programy edukacyjne realizowane przez Fundację prof. Geremka, na które były przeznaczone miliony złotych, które pochodziły m.in. ze spółek skarbu państwa?

Przemysław Czarnek: Trudno powiedzieć, jak to oceniać w tym znaczeniu, że nie znam treści, które były przekazywane, podczas tych warsztatów. Sądząc po tytułach – jak np. „Stosunek Polaków do Holokaustu”, „Prowincjonalizm psychologiczny Polaków” czy też „Okrągły stół – czy można było inaczej” oraz patrząc na listę wykładowców, ewidentnie widać w jakim kierunku to nauczanie mogło pójść – w kierunku wyłącznie gloryfikowania wszystkiego tego, co stało się w 1989 r. i w  latach 90-tych, ale również – niestety – w kierunku torpedowania narodu polskiego i obciążania go jakąś winą za Holokaust, podczas gdy byliśmy największą ofiarą II wojny światowej.

Czy te długofalowe działania edukacyjne, skierowane do nauczycieli i uczniów głównie z mniejszych miejscowości, mogły mieć na celu – Pana zdaniem – ukształtowanie nowego pokolenia?

Bezwzględnie miały one na celu ukształtowanie nowego pokolenia. Nie sądzę, aby w sposób oczywisty i jednoznaczny w prawdzie o naszej historii i współczesności.

Programy partnerskie realizowano wspólnie ze Związkiem Nauczycielstwa Polskiego oraz Fundacją na Rzecz Różnorodności Społecznej. O czym może to świadczyć?

Uważam, że może to świadczyć tylko i wyłącznie o lewicowym przekazie, a wręcz lewackim przekazie, który tego rodzaju organizacje serwują już od dawna.

Ignacy Niemczycki, obecny prezes Fundacji im. prof Geremka jest jednocześnie członkiem zarządu powstałej w 2015 roku „Akcja Demokracja”, która organizowała antyrządowe protesty. Ostatnio jej kampania dotyczyła Pana ministra – pojawiły się bilbordy z Pana wizerunkiem i podpisem „Czarnek out”. Czy to – Pana zdaniem – nie jest to działanie mające na celu „przejęcie” młodego pokolenia?

Młode pokolenie przejmowane jest sukcesywnie przez ostatnie kilkadziesiąt lat, właśnie poprzez brak konsekwentnego nauczania młodych ludzi historii najnowszej z drugiej połowy XX wieku i początku XXI wieku. Przez to młodzież – podkreślałem to wielokrotnie – staje się podatna na rozmaite manipulacje, które są stosowane także przez niektóre organizacje pozarządowe. Dlatego też Sejm uchwalił ustawę o zmianie Prawa oświatowego, zwaną przez dziennikarzy „lex Czarnek”, która ma te kwestie unormować i uporządkować. Po to będzie także nowy przedmiot historia i teraźniejszość. Zarówno tzw. „lex Czarnek”, jak i historia i teraźniejszość, zostały poddane totalnej krytyce środowisk lewicowo-liberalnych oraz lewackich – dokładnie tych, z których wychodzą się np. pan prezes Fundacji im prof. Geremka oraz wielu gości wykładów, których lista została przedstawiona.

W czwartek w artykule „Finanse i edukacja fundacji im. Bronisława Geremka” Dorota Kania i Wojciech Wybranowski informowali o tym, że blisko 7 milionów złotych dotacji i darowizn na działalność statutową otrzymała w latach 2010 - 2015 fundacja Centrum im. Profesora Bronisława Geremka, w której zasiadają ludzie związani z Gazetą Wyborczą i jej środowiskiem - m. in Adam Michnik i Helena Łuczywo. Pieniądze płynęły szerokim strumieniem m. in ze spółek Skarbu Państwa, partnerami były m.in ministerstwa oraz instytucje rządowe a także TVP i Polskie Radio. Z kolei w latach 2015-2020 fundacja otrzymała niewiele ponad 2,5 mln zł – pieniądze pochodziły m.in z budżetu Komisji Europejskiej.

Fundacja prowadziła przede wszystkim bardzo intensywną działalność edukacyjną – organizowała m.in. warsztaty dla nauczycieli i uczniów klas gimnazjalnych oraz licealnych; warsztaty dotyczyły m. in stosunków polsko - żydowskich, najnowszej historii Polski, równego traktowania, walki z językiem nienawiści. Nauczyciele oraz uczniowie spotykali się m. in z Różą Thun, Aleksandrem Smolarem, Adamem Michnikiem. Wśród gości warsztatów byli także m.in. Adam Bodnar, Andrzej Friszke, Magdalena Środa, dominikanin Tomasz Dostatni, Basil Kerski (Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku) Roman Kuźniar, Włodzimierz Cimoszewicz, Bogdan Klich, Bronisław Komorowski i jego żona Anna, Jarosław Kurski oraz Leszek Jażdżewski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Materiał oryginalny: Minister Czarnek komentuje działania edukacyjne fundacji prof. Geremka. „Bezwzględnie miały na celu ukształtowanie nowego pokolenia” - Polska Times

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
30 stycznia, 0:53, nie mają instynktu:

dzięki takiemu Czarnkowi i Nowak pis stracił młodzież

pajacu byłeś edukowany za czasów min. edukacji Zellman-Szumilas i stałeś sie kompletnym durniem

G
Gość
30 stycznia, 00:53, nie mają instynktu:

dzięki takiemu Czarnkowi i Nowak pis stracił młodzież

Czas w którym wydaliłeś swój wpis to głęboka styczniowa noc.

Kto nie śpi po nocach, kto cierpi na bezsenność ?...........Osoby z psychiatrycznymi schorzeniami :)

Teraz w czasie pandemii na pomoc psychiatry raczej liczyć nie możesz.

Współczuję.

n
nie mają instynktu
dzięki takiemu Czarnkowi i Nowak pis stracił młodzież
A
Antybankster
Żydowska fundacja i..... Wszystko jasne.
A
Antybankster
Żydowska fundacja i.....wszystko jasne.
G
Gość
Inteligencja bez wiedzy jest po prostu innym określeniem głupoty.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie