Minął rok od otwarcia nowego dworca PKS w podziemiach...

  Minął rok od otwarcia nowego dworca PKS w podziemiach galerii Wroclavia. Tak go budowano [ZDJĘCIA]

  PB

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Minął rok od otwarcia nowego dworca PKS w podziemiach galerii Wroclavia. Tak go budowano [ZDJĘCIA]
  1/26
  przejdź do galerii

  ©Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press

  W kwietniu 2015 roku rozpoczęło się wyburzanie starego dworca autobusowego, który ustąpił miejsca galerii Wroclavia. Dworzec otwarto w listopadzie 2017 - kilka tygodni po uroczystej inauguracji centrum handlowego. Jak oceniacie nowy dworzec po roku działalności?
  O północy z poniedziałku na wtorek (6-7 listopada 2017) rozpoczął działalność nowy dworzec autobusowy we Wrocławiu, wybudowany w podziemiach centrum handlowego Wroclavia. Wejście do dworca znajduje się naprzeciwko wejścia do Dworca Głównego PKP, przy ul. Suchej. Na teren dworca można także wejść bezpośrednio z galerii.

  - To jeden z najbardziej nowoczesnych dworców autobusowych w tej części Europy - powiedział podczas uroczystości otwarcia dworca prezes Polbus Wrocław Krzysztof Balawejder.

  Na nowym dworcu autobusowym jest 11 stanowisk odjazdowych, 3 przyjazdowe i jedno zapasowe. Wjazd i wyjazd z dworca powstał od strony ul. Dyrekcyjnej.

  Wchodząc na teren dworca zobaczymy poczekalnię, kasy biletowe i tablicę odjazdów.
  Na poziomie - 1 są skrzynki bagażowe. Schodami ruchomymi lub windą zjedziemy na poziom - 2, gdzie znajdują się stanowiska autobusów. W holu dworca tablice świetlne wskazują najbliższe godziny przyjazdów i odjazdów autobusów.

  Sonda

  Czy nowy dworzec PKS powinien znajdować się w podziemiach galerii handlowej?  Według zapewnień zarządcy, wrocławski dworzec jest przygotowany na przyjęcie rocznie 5,4 mln pasażerów. Zapewnia połączenie z 500 miastami.

  Przez rok działalności nie brakowało jednak problemów. Większość prywatnych przewoźników wciąż odjeżdża z ulicy Dawida, a tymczasowy dworzec PKS przy ulicy Suchej nadal działa. We Wrocławiu istnieją trzy dworce autobusowe. Dlaczego? Podziemny dworzec jest po prostu za mały.

  Do tego tuż po otwarciu pasażerowie skarżyli się na spaliny, które uniemożliwiały dłuższe przebywanie na peronach. W powietrzu było aż czarno od zanieczyszczeń, ludzie przyznawali, że po krótkim czekaniu na peronie od razu bolała ich głowa. To nie zmieniło się przez kolejne miesiące.

  - Smog wrocławski jest niczym w porównaniu ze smrodem spalin na dworcu. Do tego dworzec jest za mały, brakuje miejsc przystankowych dla autobusów. Do tego tylko dwie toalety dla podróżnych. To jest masakra - mówi Czytelniczka Agata.

  Kolejnym problemem był przeciekający dach. Ktoś w galerii Wroclavia wyrwał baterię w toalecie i w efekcie woda zalała pomieszczenie i zaczęła ściekać przez sufit na dworzec PKS. Zmiany wprowadzono także w kursowaniu autobusów MPK. Nocne autobusy zatrzymują się teraz na węźle przesiadkowym na ul. Petrusewicza (między Borowską a Ślężną). Wcześniej wszystkie nocne autobusy odjeżdżały z peronów dworca PKS.

  Zobacz jak znikał stary dworzec PKS we Wrocławiu

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (6)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  OSZ

  W MORDKE (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  TO MY MAMY DWORZEC PKS ? ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Dobra, zdjęcia Wroclavi są

  Edek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  To teraz poproszę zdjęcia dworca

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieaktualne dane w artykule

  Podróżny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Chciałbym Panie Redaktorze zwrócić uwagę, że używa Pan "przeterminowanych" informacji jak choćby wypowiedzi ludzi z przed roku. Nic nowego Pan nie napisał... Oczekiwałbym choćby weryfikacji danych,...rozwiń całość

  Chciałbym Panie Redaktorze zwrócić uwagę, że używa Pan "przeterminowanych" informacji jak choćby wypowiedzi ludzi z przed roku. Nic nowego Pan nie napisał... Oczekiwałbym choćby weryfikacji danych, które Pan podaje. Miło, że Pan pisze co było rok temu, ale czasem wypada się troszkę zorientować i zaktualizować źródła informacji...zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ament

  byly ksiadz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  we wrzesniu kible nie dzialaly nadal, nadal bylo ciasno itd
  spalin nie zauwazylem
  dworzec to nadal nieporozumienie

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Układziki

  Ala (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

  Sitwa Dutkiewicza przyczyniła się do takiego stanu rzeczy nieźle zarobili.A Wrocławianom pasuje że strzyże się ich na każdym kroku wybrali sobie kontynuację układzików w osobie Sutryka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest wrocławski pomnik balawejdera!

  Krzysiu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Cześć i chwała naszemu wspanialemu i niezastapionemu prezesowi pks! Ps. Ustepy już są czynne?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo