MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miłych wakacji. Z fotoradarem. Czyli słów kilka o świetnej wiadomości na początek sezonu

Artur Kiełbasiński
Artur Kiełbasiński
Miłych wakacji. Z fotoradarem, czyli o świetnej wiadomości na początek sezonu
Miłych wakacji. Z fotoradarem, czyli o świetnej wiadomości na początek sezonu Grzegorz Olkowski / Archiwum Polska Press
Na polskich drogach przybędzie 128 nowych fotoradarów. I jest to wiadomość świetna. Zanim się zirytujecie Szanowni Czytelnicy, na te słowo, przez chwilę poznajcie powody mojego zadowolenia.

O planowanym zagęszczeniu sieci fotoradarów poinformował tuż przed długim weekendem (drugim już w maju) Portal Samorządowy. Do tej pory w naszym kraju funkcjonowało blisko 600 takich urządzeń, działają też wprowadzone w ostatnich latach tzw. odcinkowe pomiary prędkości. Planowane nowe urządzenia, dotyczą obu sposobów pomiaru prędkości i wykrywania wykroczeń. Osobiście kibicuję obu tym rozwiązaniom, choć odcinkowy pomiar prędkości ma znaczącą przewagę nad fotoradarem. Jakiś odsetek złapanych na fotoradar, to mogą być dość przypadkowi kierowcy, którzy akurat, w konkretnym punkcie drogi przekroczyli prędkość.

Naganne? Oczywiście. Ale zdarzy się wielu z nas. W przypadku odcinkowego pomiaru prędkości i przekroczenia limitu widać, że kierowca nie zagapił się w jednym punkcie. Rozciągnięty na kilka, a nawet kilkanaście, kilometrów odcinek „testowy” pokazuje, kto naprawdę gazuje ponad miarę na drogach, a kto zachowuje się na drodze racjonalnie. Nie wchodząc jednak głębiej w różnice między tymi narzędziami napiszę wprost – tak, fotoradary są w naszym kraju potrzebne i to bardzo.

Raport Komendy Głównej Policji dotyczący wypadków drogowych w 2023 r. nie pozostawia złudzeń. Kierowcy odpowiadają za 91% wypadków na polskich drogach. Doprowadzili do ponad 19 tys. wypadków. Najczęstsze powody są 2 – albo nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, albo nadmierna prędkość niedostosowana do warunków. Co jednak trzeba podkreślić, to fakt, że wypadki spowodowane przez nadmierną prędkość stanowią przyczynę 22% wypadków, ale jednocześnie ginie w nich 40% wszystkich zabitych na drogach. To pokazuje, jak niebezpieczna jest zbyt szybka jazda.

Na „szybkościową patologię” na polskich drogach reagują też zarządcy dróg, w tym samorządy. Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała 5 tys. wskazań lokalizacyjnych, gdzie zarządcy dróg chcieliby ustawić fotoradary. I trzeba napisać jasno – odpowiedni dobór tych lokalizacji może być kluczowy dla zmniejszenia liczby wypadków i ofiar tych wypadków. Fotoradar będący straszakiem na rozpędzonego „mistrza kierownicy” może naprawdę uratować ludzkie życie.

Do systemu technicznego warto dołożyć jeszcze jedną cegiełkę. Usprawnić egzekucję mandatów. Nie można ustalić sprawcy wykroczenia? Niech płaci właściciel lub użytkownik samochodu. W firmach z wieloma samochodami i kierowcami pojawi się oczywiście kłopot ze wskazaniem sprawcy, ale to może wymusić rzetelne prowadzenie ewidencji wyjazdów służbowych. Bo powiedzmy jasno – na polskich drogach jest znacznie bezpieczniej niż dekadę czy 2 dekady temu.

Ale w 2023 r. na polskich drogach zginęło niemal 1,9 tys. osób, a ponad 24 tys. zostało rannych. To liczby przerażające, pokazujące skalę tragedii rodzin i społeczności. Pokazujące – niech to nie brzmi cynicznie, ale mówmy o tym jasno – skalę strat dla gospodarki, spowodowanych zdarzeniami na drogach. Dlatego każdy radar na polskiej drodze, to dobra wiadomość. Dla nas wszystkich.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź "Dziennik Bałtycki" codziennie. Obserwuj dziennikbaltycki.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miłych wakacji. Z fotoradarem. Czyli słów kilka o świetnej wiadomości na początek sezonu - Dziennik Bałtycki

Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska