Miliony złotych do wzięcia na innowacyjne pomysły

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Najbliższy czas to doskonały okres dla dolnośląskich przedsiębiorców, którzy myślą o rozwoju swoich firm. Dzięki nowemu rozdaniu funduszy unijnych w ramach regionalnego programu na lata 2014–2020 na Dolny Śląsk ma trafić 2,25 mld euro. Z tej kwoty aż 415 mln euro zostanie przeznaczonych m.in. na sfinansowanie infrastruktury badawczo-rozwojowej czy wzmacnianie międzynarodowej współpracy gospodarczej dolnośląskich firm, dzięki czemu będą one mogły wprowadzać na rynek nowoczesne produkty i usługi.

O dotacje europejskie na rozwój firm przedsiębiorcy mogą się starać w ramach kilku konkursów. Nabór nakierowany na wsparcie inwestycji wprowadzających innowacje w przedsiębiorstwach rozpocznie się pod koniec sierpnia. Przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje firmy dzięki współpracy ze światem nauki. Będą pieniądze na tworzenie i rozwijanie inkubatorów przedsiębiorczości, wzmacnianie międzynarodowej współpracy gospodarczej dolnośląskich firm i zwiększenie ich aktywności na rynkach zagranicznych oraz finansowanie inwestycji poprawiających konkurencyjność firm.

Właściciele firm będą mogli się także starać o pieniądze na rozbudowę zakładu, które pozwolą np. na inwestycję w nowoczesne maszyny. Wszystko to ma skutkować powstawaniem innowacyjnych produktów. Dolnośląski nabór w tej kategorii będzie ogłoszony pod koniec września. Wnioski będzie można składać od listopada.

– Innowacyjność jest ciekawym, ale często błędnie, zbyt wąsko traktowanym pojęciem. Często odstrasza potencjalnych beneficjentów, którzy sądzą, że jest to warunek zarezerwowany dla procesów produkcyjnych, które skutkują powstaniem nowego produktu czy technologii. Nic bardziej mylnego – tłumaczy Iwona Dyszkiewicz, dyrektor Wydziału Informacji o Funduszach Europejskich w urzędzie marszałkowskim.

– Innowacyjność to także znacząca zmiana, ulepszenie procesów usługotwórczych, np. innowacyjne zarządzanie kapitałem ludzkim, jakością, komunikacją, czy nowoczesne rozwiązania w samym procesie tworzenia i świadczenia usług. Innowacyjność może więc się wiązać z własną działalnością badawczo-rozwojową przedsiębiorstwa, transferem wiedzy i informacji bądź ich zakupem – dodaje Iwona Dyszkiewicz.

Więcej o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw:
www.rpo.dolnyslask.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl **

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01
e-mail: [email protected]

Ekspert o europejskich dotacjach dla firm
Łukasz Tur, specjalista Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Urząd Marszałkowski Województwa
Dolnośląskiego

W tym roku jest kilka możliwości wsparcia dla projektów przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm. Na pewno powtórzone zostaną konkursy na innowacyjne projekty, które cieszyły się dotychczas dużym powodzeniem. W naborze dotyczącym innowacyjności produktów i procesów złożono do tej pory aż 414 wniosków o dofinansowanie. Pula pieniędzy, która była przeznaczona na ten nabór, wynosiła 110 mln zł. Całkowita suma wszystkich złożonych projektów przekraczała 843 mln zł. Spośród wniosków, które pozytywnie przeszły ocenę formalną, na liście pozostało 307 projektów na kwotę 190 mln zł. Beneficjenci oczekują teraz na ocenę merytoryczną, podczas której projekty będą już punktowane, a po jej zakończeniu powstanie ranking wskazujący, które projekty dostaną dofinansowanie.

W tym roku rozpoczniemy także nabory pozwalające dolnośląskim firmom zaistnieć na rynkach ponadregionalnych i zagranicznych, m.in. poprzez udział w targach i wystawach branżowych. Jest także kilka naborów, które nie są bezpośrednio skierowane do mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, ale dzięki pozyskaniu pieniędzy przez instytucje otoczenia biznesu i inne podmioty świadczące usługi dla firm będą mogły one skorzystać z fachowego doradztwa i innych niezbędnych dla nich usług.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Pokolenie Z Dobry, ale szybki klient

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie