Miliony złotych dla dolnośląskich uzdrowisk. Do kogo trafią?

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
O planach wsparcia dolnośląskich uzdrowisk poinformował Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa.
O planach wsparcia dolnośląskich uzdrowisk poinformował Grzegorz Macko, wicemarszałek województwa. UMWD
Udostępnij:
Wśród wielu inwestycji zaplanowanych na 2022 rok, samorząd województwa zamierza przeznaczyć pokaźne kwoty na uzdrowiska. W sumie w tym roku trafi do nich 17,3 mln złotych, a ponad połowa tej kwoty przeznaczona jest dla spółki Lądek-Długopole S.A. Szczegóły planów inwestycyjnych przedstawili wicemarszałek Grzegorz Macko oraz Joanna Walaszczyk, prezes spółki.

"Lądek-Zdrój to jedno z najpiękniejszych polskich uzdrowisk. Tym bardziej cieszę się, że możemy ogłosić wsparcie finansowe dla spółki uzdrowiskowej, co poskutkuje remontem obiektu Jubilat, którego zewnętrzna część od lat pozostawała w fatalnym stanie. Jako zarząd województwa zdecydowaliśmy o skierowaniu dodatkowych środków na dolnośląskie uzdrowiska, ponieważ ich rozwój jest dla nas priorytetem, zwłaszcza, że zlokalizowane są one w południowej, sudeckiej części województwa, która przez lata pozostawała niedofinansowana" – mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Spółka Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. pozyskane z dokapitalizowania pieniądze, zamierza przeznaczyć na termomodernizację Szpitala Uzdrowiskowego "Jubilat" wraz z modernizacją hotelu i dostosowaniem do wymogów przepisów przeciwpożarowych oraz modernizacją balkonów. Jest to kontynuacja realizacji przedsięwzięcia rozpoczętego w 2019 roku, którego szacunkowy, całkowity koszt wyniesie około 15 mln zł. Spółka zrealizowała do tej pory około 30 proc. zadania, a o dodatkowe dofinansowanie planuje się zwrócić również do Państwowego Funduszu Rehabilitacji osób Niepełnosprawnych.

"Modernizacja „Jubilata” pozytywnie wpłynie na podniesienie standardów świadczonych usług oraz poprawę bezpieczeństwa klientów i kuracjuszy. Budynek ten jest dla nas obiektem strategicznym, który powstał w latach 70. XX wieku. Dlatego bardzo cieszymy się ze wsparcia finansowego, które wpłynie do nas z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego" – dodaje Joanna Walaszczyk, prezes spółki Lądek-Długopole S.A.

W przyszłości spółka planuje kolejne inwestycje. Są wśród nich m.in. wykonanie wentylacji mechanicznej w Zdroju Wojciech i adaptacja pomieszczeń świetlicy Sanatorium Ondraszek. Planowane działania zostały zaplanowane w ramach szerokiego projektu „Odbudowa sektora usług sanatoryjno-uzdrowiskowych w województwie dolnośląskim po kryzysie związanym z COVID-19”.

Uzdrowisko Lądek-Długopole S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa, w której 100 proc. udziałów posiada samorząd województwa dolnośląskiego. Głównym źródłem dochodów spółki jest działalność uzdrowiskowa realizowana w ramach kontraktów zawartych z Narodowym Funduszem Zdrowia, Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także usługi pełnopłatne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
21 stycznia, 11:00, Gość:

Przygotowasać miejsca dla żołnierzy i służb służących na granicy. Należy Im się rehabilitacja - zwłaszca psychologiczna oraz ich rodzin.

Wystarczy że się pomodlą - modlitwa to szpital dla dusz. Żadne spa tego nie zastąpi

G
Gość
Przygotowasać miejsca dla żołnierzy i służb służących na granicy. Należy Im się rehabilitacja - zwłaszca psychologiczna oraz ich rodzin.
Przejdź na stronę główną Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie