– Działanie pod nazwą „Aktywne i zdrowe starzenie się” ma jeden główny cel – chcemy poprawić Dolnoślązakom dostęp do dobrej i skutecznej opieki zdrowotnej. Zrealizowaliśmy liczne projekty związane z profilaktyką nowotworową, a teraz czas na kolejne działania. Borelioza i cukrzyca to schorzenia dotykające coraz większą grupę mieszkańców naszego województwa. Chcemy więc przeznaczyć kolejne miliony na profilaktykę. Wyznajemy zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
I tak projekt profilaktyki chorób odkleszczowych ma nie tylko wykrywać choroby jeszcze wcześniej, ale także przyczynić się do wydłużenia aktywności zawodowej pracujących Dolnoślązaków, szczególnie zatrudnionych w sektorze rolnictwa, leśnictwa, łowiectwa i rybactwa.
Skąd pomysł na takie działania?
Analiza sytuacji epidemiologicznej wskazuje na coraz większe zagrożenie chorób powodowanych przez kleszcze. Z tych też powodów należy zwiększyć świadomość mieszkańców województwa o zagrożeniach, jakie noszą choroby przenoszone przez kleszcze oraz nauczyć ich zasad profilaktyki. Kolejny problem to cukrzyca typu 2, która najczęściej występuje i dotyczy nawet 90 proc. wszystkich chorych na cukrzycę. Często rozwija się latami, niezauważana i niediagnozowana, dlatego nazywana jest cichym zabójcą.
Z tych też powodów DWUP wkrótce ogłosi kolejny nabór, który wyłoni projekty przyczyniające się do zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy typu 2 wśród Dolnoślązaków w wieku 35–64 lat.
– Podobnie jak w przypadku profilaktyki chorób odkleszczowych chcemy wyłonić podmioty, które wraz z partnerami przeprowadzą kompleksowe działania informacyjno-promocyjne, badania diagnostyczne, konsultacje lekarskie i diabetologiczne – dodaje Bartosz Kotecki, pełniący obowiązki dyrektora Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.
Wnioski o dofinansowanie (w obu naborach) mogą składać między innymi samorządy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe, podmioty ekonomii społecznej i podmioty lecznicze.
Profilaktyka chorób odkleszczowych
Konkurs został ogłoszony 21 stycznia, a wnioski będą przyjmowane od 24 lutego do 6 marca. W ramach konkursu nastąpi wybór jednego operatora, który przeprowadzi kampanię informacyjno-edukacyjną na Dolnym Śląsku oraz szczepienia przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu osób pracujących w rolnictwie, leśnictwie, łowiectwie i rybactwie na terenie powiatu lubańskiego, kamiennogórskiego, kłodzkiego, wałbrzyskiego, wołowskiego i jeleniogórskiego.
Walka z cukrzycą
Według planu konkurs zostanie ogłoszony 25 lutego, a wnioski będzie można składać od 30 marca. Dofinansowanie zostanie podzielone na cztery subregiony: wałbrzyski, wrocławski i miasto Wrocław, jeleniogórski oraz legnicko-głogowski. W każdym subregionie nastąpi wybór jednego realizatora programu zdrowotnego.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:

Caritas Archidiecezji Warmińskiej wspiera zimą bezdomnych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?