Miliony dla firm, które chcą wejść na rynki zagraniczne

Materiał Informacyjny
Udostępnij:
Właściciele firm z Dolnego Śląska, którym marzy się rozwój poprzez ekspansję na rynki zagraniczne, mogą otrzymać pieniądze z Unii Europejskiej, dzięki którym będą mogli rozwijać swoje przedsiębiorstwa na rynku międzynarodowym. Z unijnego dofinansowania na ten cel będą mogli skorzystać właściciele małych i średnich przedsiębiorstw oraz lokalne grupy działania. Przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie finansowe m.in. rozbudowy systemu dostaw czy dostosowania produkcji do wymagań rynku zagranicznego. Sami właściciele firm z kolei będą mogli wyjechać na targi krajowe i międzynarodowe czy misje gospodarcze. W ten sposób skorzystają z doświadczeń partnerów zagranicznych. To pozwoli na realizację ciekawych pomysłów i nawiązanie współpracy z innymi firmami.

Ogłoszenie naboru wniosków w ramach działania „Internacjonalizacja przedsiębiorstw” zaplanowano pod koniec tego roku. Zainteresowani dofinansowaniem unijnym będą mogli składać wnioski od 30_stycznia 2017 r. Maksymalna wysokość dofinansowania projektu może wynieść nawet 85 proc. jego wartości.
Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska, nie ma wątpliwości, że pieniądze z Unii to doskonała okazja dla dolnośląskich przedsiębiorców na rozwinięcie żagli.

– Strategia dobrze zarządzanej firmy polega nie tylko na zachowaniu równowagi między popytem a podażą, ale także na długofalowym i całościowym spojrzeniu w przyszłość – mówi marszałek. – W pewnym momencie rozwoju przedsiębiorstwa nadchodzi czas, kiedy rynek wewnętrzny staje się za ciasny. Myślimy wtedy o ekspansji na rynki międzynarodowe. Jest to decyzja, która wymaga nie tylko odwagi, ale też odpowiedniej filozofii oraz strategii. Niewątpliwie pomocne będą Fundusze Europejskie.

W tym roku proponujemy przedsiębiorcom m.in. wdrażanie nowoczesnych metod zarządzania czy udział w targach i misjach gospodarczych – dodaje marszałek Cezary Przybylski.
Promocja produktów za granicą to jednocześnie promocja naszego regionu. Efektem może być napływ nowych inwestorów na Dolny Śląsk.

Ekspert o tym, jak otrzymać pieniądze
PIOTR PUCZEK, SPECJALISTA GŁÓWNEGO PUNKTU INFORMACYJNEGO FUNDUSZY EUROPEJSKICH, URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA DOLNOŚLĄSKIEGO:

Do złożenia wniosku w tegorocznych konkursach skierowanych do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, dotyczących ekspansji na rynki ze¬wnętrzne, zapraszamy beneficjentów z terenu całego Dolnego Śląska. Będą jednak wyodrębnione osobne koperty dla przedsiębiorców z obszaru ZIT WROF (Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego). W jego skład wchodzi 15_jednostek samorządu terytorialnego (m.in. gmina Wrocław, Siechnice, Trzebnica).

Wszystkie konkursy przeprowadzi Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Na wsparcie mogą liczyć pomysły, których celem jest ekspansja z dolnośląskimi produktami poza obszar naszego województwa i kraju. Zachęcać będziemy do zdobywania kontrahentów i klientów na rynkach międzynarodowych.

Jakie pomysły mogą liczyć na wsparcie? Na pewno te dotyczące dostosowania produkcji do wymagań rynku zagranicznego, tworzenia działów obsługi eksportu. Przedsiębiorca będzie mógł również rozpocząć promocję swoich produktów poprzez udział w krajowych i międzynarodowych targach i wystawach branżowych lub innych ważnych dla wybranej branży wydarzeniach o charakterze międzynarodowym. Możliwe będzie również zorganizowanie zbiorowych wystaw na terenie działalności przedsiębiorstwa i przyjęcie wizyt studyjnych potencjalnych zagranicznych partnerów handlowych. Minimalna całkowita wielkość projektu to 10 tys. zł.

Więcej o wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw:
www.rpo.dolnyslask.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**

Główny Punkt Informacyjny: Wrocław – tel.: 71 776 95 01,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.