Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Milion euro dla centrum onkologii. Wrocławska placówka przebada prawie 3,5 tysiąca Dolnoślązaków. Chodzi o raka prostaty

oprac. Monika Fajge
Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza.
Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza. DCOPiH
Prawie 1 mln euro trafiło do Dolnośląskiego Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu. Placówka będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka prostaty. W ramach pilotażu przebadanych zostanie około 3,5 tysiąca Dolnoślązaków.

Celem pilotażu jest przetestowanie nowego algorytmu wczesnego wykrywania raka prostaty w badaniach przesiewowych. Chodzi o to, by zmniejszyć śmiertelność spowodowaną tym nowotworem.

– Nie każdy rak prostaty musi być leczony, część osób wystarczy mieć pod obserwacją i można tym z nowotworem żyć kilkadziesiąt lat, bo leczenie onkologiczne może mieć swoje powikłania np. zaburzenia erekcji, nietrzymanie moczu czy następstwa po radioterapii – mówi dr Krzysztof Tupikowski, kierownik Centrum Nowotworów Urologicznych DCOPiH.

Milion euro trafi do Wrocławia na badania mężczyzn

W projekcie, który finansuje Komisja Europejska bierze udział 25 instytucji z 12 krajów. Dolnośląskie Centrum Onkologii Pulmonologii i Hematologii będzie jedynym w Polsce i największym w Europie centrum pilotażowym w zakresie raka stercza.

Placówka w ciągu roku zrekrutuje około 3,5 tys. mężczyzn w wieku 50-69 lat pochodzących z Dolnego Śląska, by włączyć ich do eksperymentalnego programu badań przesiewowych. Na ten cel szpital otrzymał prawie 1 mln euro. Wyniki posłużą do napisania rekomendacji Komisji Europejskiej dla krajów Wspólnoty w zakresie metodologii prowadzenia badań przesiewowych tego nowotworu.

– Projekt będzie trwał trzy lata. Nabór pacjentów zacznie się w kwietniu 2024 roku – tłumaczy dr Katarzyna Hodyra-Stefaniak, koordynator ds. nauki, z Działu Badań i Innowacji. – W grudniu planujemy wystartować z kampanią informacyjną na temat naboru.

Rak prostaty – smutne statystyki

Rak prostaty ma jeden z najwyższych współczynników umieralności u mężczyzn w północnej i zachodniej Europie. Jest to także najczęściej występujący nowotwór u mężczyzn. Każdego roku diagnozuje się go u około 350 tys. Europejczyków.

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska