Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mikroapartamenty cieszą się coraz większą popularnością wśród nabywców

OZ
Dziś nikogo już nie dziwią mieszkania o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych. Jak to się stało, że mikroapartamenty zyskały tak dużą popularność?

Moda na mikroapartamenty

Trend na mikroapartamenty przybył do Polski z Zachodu. Narodził się w Stanach Zjednoczonych, a następnie opanował Japonię, Chiny i praktycznie całą Europę. Mikroapartamenty pojawiły się w Polsce w 2013 roku – pierwszym miastem, gdzie zostały wybudowane był Wrocław. Realizacją dość nietypowego jak na tamte czasy pomysłu zajęła się spółka Dolnośląskie Inwestycje (w ramach projektu Starter). Mieszkania powstały w wyniku przebudowy dawnego hotelu z lat 60. XX w. – ostatecznie sprzedanych zostało ok. 150 wykończonych „pod klucz” mikroapartamentów, których powierzchnia wynosiła od 12 do 27 mkw.

Inwestycja odniosła sukces. W związku z tym spółka postanowiła wybudować jeszcze więcej mikroapartamentów we Wrocławiu. W 2015 roku rozpoczęła się budowa kolejnego obiektu w centrum miasta, po zakończeniu której (w 2017 roku) do użytku oddanych zostało 168 mieszkań o powierzchni od 13 do 30 mkw. Sukcesy te zachęciły innych inwestorów i tak rozpoczął się prawdziwy boom mikroapartamentów, który trwa do dziś – nie tylko we Wrocławiu, ale we wszystkich większych miastach Polski.

Odpowiedź na potrzeby rynku

Dlaczego zaczęto budować mikroapartamenty? Dla wielu osób mieszkających w dużych miastach priorytetem przy zakupie nieruchomości stała się cena i lokalizacja. Początkowo mikroapartamenty były budowane z myślą o studentach i młodych osobach pracujących, które dopiero zaczynają karierę zawodową. Obecne kupują je nabywcy, którzy chcą zainwestować pieniądze.

Wynajem tego typu lokali cieszy się dużą popularnością. Studentom i młodym ludziom, których jeszcze nie stać na zakup własnego mieszkania, zależy przede wszystkim na dobrej lokalizacji i odpowiednim standardzie, dlatego chętnie wynajmują mikroapartamenty w nowym budownictwie. Wynajmujący chcą mieszkać blisko uczelni, barów, restauracji oraz obiektów kultury i rozrywki, a także móc korzystać z dobrze wyposażonej kuchni czy łazienki oraz ładnie urządzonej i zagospodarowanej przestrzeni.

Mikroapartamenty w Polsce

Rynek mikroapartamentów w Polsce prężnie się rozwija. Nabywcy kupują je z kilku powodów. Po pierwsze nie muszą się martwić o wykończenie – tego typu nieruchomości są wykańczane „pod klucz”, czyli jest w nich już wszystko, co potrzebne do zamieszkania (mała przestrzeń musi być bardzo dobrze zagospodarowana). Po drugie mają świetną lokalizację – zazwyczaj położone są w ścisłym centrum miasta.

Zakup mikroapartamentu może być też dobrą inwestycją pod mieszkanie na wynajem sezonowy – dla turystów przyjeżdżających do miasta. Strony internetowe oferujące wynajem mieszkań na wakacje czy weekendowy wypad są bardzo popularne wśród osób podróżujących na własną rękę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska