Mieszkania na Stadionie Olimpijskim. Inwestor: Wojewódzka konserwator wcześniej nie miała uwag

Marcin Kruk
Marcin Kruk
Teren na którym wyburzany jest basen i otaczający go płot z wizualizacją nowego budynku
Teren na którym wyburzany jest basen i otaczający go płot z wizualizacją nowego budynku Pawel Relikowski / Polska Press
Właściciel deweloperskiej spółki budującej blok mieszkalny w miejscu basenów olimpijskich na terenie AWF-u przekonuje, że wojewódzka konserwator zabytków na każdym etapie wiedziała, co będzie tam wybudowane. Przypomnijmy, że wojewódzka konserwator na naszych łamach mówiła, iż inwestycja jest karygodna i chciałaby wstrzymania prac. Takim stanowiskiem jest zaskoczony Dariusz Wilczewski prezes Dolnośląskich Inwestycji, deweloperskiej spółki, która prowadzi tę budowę.

Zamiar budowy bloku w miejscu Basenu Olimpijskiego w pobliżu Stadionu Olimpijskiego przy ul. Paderewskiego wywołuje ogromne emocje społeczne. przypomnijmy, że działkę w roku 2015 kupił od AWF-u deweloper Dolnośląskie Inwestycje, który zapowiedział budowę prywatnego akademika. Szybko jednak okazało się, że specjalizująca się w budowie mikroapartamentów firma wszystkie 375 mieszkań, które tam powstaną zaoferuje do sprzedaży na wolnym rynku. Tak się stało, w ostatnich tygodniach pojawiły się oferty sprzedaży budowanych lokali. Wcześniej, pod koniec maja, rozpoczęło się wyburzanie kompleksu basenów położonych pomiędzy krytą pływalnią, a Stadionem Olimpijskim.

Czytaj więcej:Przy Stadionie Olimpijskim wcale nie powstanie akademik, ale zwykłe mieszkania

Mieszkania na Stadionie Olimpijskim? Znaczny poziom utraty wartości zabytkowej

W lipcu 2021 r. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda poinformowała, że podjęła działania prowadzące do wstrzymania inwestycji, którą nazwała “karygodną”.

- Przekształcenie obszaru położonego właściwie w sercu tych terenów na minimiasteczko, to jest doprowadzanie tego zabytku do znacznego poziomu utraty wartości zabytkowej - wskazała Nowak-Obelinda.

Czytaj także:Mieszkania na Stadionie Olimpijskim, trwa wyburzanie basenu. Konserwator zabytków: To karygodne, trzeba to zatrzymać!

Takie stanowisko wojewódzkiej konserwator zabytków prezes Dolnośląskich Inwestycji Dariusz Wilczewski nazywa wprost wprowadzaniem w błąd opinii publicznej.

- Dolnośląska Wojewódzka Konserwator Zabytków już w maju 2020 r. miała pełną wiedzę na temat projektowanej inwestycji i doskonale orientowała się w zakresie przeznaczenia i parametrów planowanego przez spółkę Dolnośląskie Inwestycje SA SKA przedsięwzięcia. W kontekście powyższych faktów niezrozumiałe są prezentowane w przestrzeni publicznej informacje oraz oświadczenia organów na temat planowanej inwestycji, które nie są oparte na rzetelnej analizie wszystkich dokumentów - podkreśla Wilczewski i przedstawia dokumenty podpisane przez Barbarę Nowak-Obelindę.

W roku 2013 władze AWF-u wnioskowały przyjęcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, bo same chciały budować akademik na terenie basenów. W piśmie z marca 2013 r. wojewódzka konserwator zabytków wskazała, że przedstawiony projekt planu zagospodarowania nie narusza zasad ochrony zabytków.

W lipcu 2020 r., gdy deweloper zwrócił się o pozwolenie na prowadzenie prac archeologicznych w tym miejscu, wojewódzka konserwator poinformowała, że teren inwestycji, chociaż znajduje się na terenie zabytkowego zespołu urbanistycznego osiedla Zalesie, leży poza udokumentowanymi stanowiskami archeologicznymi.

- Wobec powyższego dla planowanego zakresu robót ziemnych nie warunkuję konieczności uzyskania pozwolenia konserwatorskiego na badania archeologiczne - napisała Nowak-Obelinda dodając, że w razie odkrycia zabytków archeologicznych inwestor powinien wstrzymać prace, zabezpieczyć znaleziska i poinformować konserwator zabytków.

Basenów na Stadionie Olimpijskim nie ma w rejestrze zabytków

Wilczewski przekonuje, że zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie wprowadzają hierarchii możliwego przeznaczenia terenu, a różne funkcje zapisane w tym dokumencie są równoważne. - Co oznacza, że zabudowa zamieszkiwania zbiorowego została dopuszczona jako samoistna - stwierdza Dariusz Wilczewski.

Same baseny olimpijskie nie są wymienione w rejestrze zabytków. W rejestrze tym od 1991 r. figuruje stadion z aleją olimpijską, hala sportowa, budynek kortów tenisowych, brama główna z pergolą, wieża zegarowa, trybuny murowane, stadion „Gwardii”, trybuny drewniane, kasy biletowe 2 stanowiska, brama. Jednak cały teren osiedla Zalesie znajduje się w rejestrze zabytków od 1986 r. jako zespół urbanistyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ostrzał Kijowa. W trakcie operacji na sercu dziecka zabrakło prądu

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
I
VII SA/Wa 2024/17 - Wyrok WSA w Warszawie - 2018-05-30

... W konsekwencji, w ocenie Ministra, prawidłowo stwierdził organ I instancji, że realizacja w tym obszarze budynku o funkcji mieszkalnej bądź hotelowej jest sprzeczna z powyższymi ustaleniami planu miejscowego.

...Jednocześnie, niezależnie od oceny zgodności planowanej inwestycji z ustaleniami przedmiotowego planu miejscowego, organ odwoławczy stwierdził negatywny wpływ wnioskowanego zamierzenia na chronione wartości zabytkowe terenów olimpijskich. Organ podniósł, że działka gruntu objęta planowaną inwestycją położona jest w obrębie układu urbanistycznego i zespołu zabudowy o jednorodnym przeznaczeniu i funkcjach poszczególnych obiektów.

...Zatem, jak wyjaśnił Minister, organ ochrony zabytków jest uprawniony do ochrony zabytkowego obszaru także pod względem funkcji poszczególnych obiektów planowanych na tym terenie.

...Wobec powyższego, w jego ocenie, budowa budynku o funkcji mieszkaniowej czy hotelowej na historycznie ukształtowanych terenach olimpijskich o jednorodnej funkcji sportu i rekreacji, stanowi niedopuszczalną także z punktu widzenia konserwatorskiego ingerencję w zabytkowy obszar stanowiący kompleks obiektów sportowych.

...Prawidłowo też zostało wywiedzione przez organy, że lokalizacja tego rodzaju obiektu (de facto wyłącznie o funkcji mieszkalno–apartamentowej) na historycznie ukształtowanych terenach olimpijskich ingeruje (z punktu widzenia konserwatorskiego) w zabytkowy kompleks obiektów sportowych.

...Dla zastosowania art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (wbrew stanowisku wyrażonemu w skardze) nie jest konieczne, aby obiekt był objęty indywidualnym wpisem do rejestru zabytków.

...Z tych powodów nie można zgodzić się z twierdzeniami skargi, że ochronie konserwatorskiej nie podlegają wszystkie elementy układu w rozumieniu art. 3 pkt 12 ustawy albowiem przedmiotowa nieruchomość nie jest objęta indywidualnym wpisem do rejestru zabytków oraz nie jest ujęta w gminnej ewidencji zabytków. Nie można podzielić także zarzutu skargi, że okoliczność niewymienienia odkrytych basenów sportoworekreacyjnych (nie użytkowanych od ponad 30 lat) w załączniku do decyzji wpisującej tereny olimpijskie do rejestru zabytków, wyklucza także ochronę konserwatorską. Wskazać bowiem należy, że o ile w załączniku nr 1 stanowiącym integralną część decyzji z dnia [...] czerwca 1991 r. wprost nie wymieniono (wśród pięciu punktów) odkrytych basenów sportowo-rekreacyjnych, jednakże stwierdzono, że: "Tereny olimpijskie posiadają ponadto historycznie ukształtowane bieżnie, pola marsowe, trybuny ziemne, strzelnice, korty tenisowe i inne (...)". W ocenie Sądu taki zapis koreluje z sentencją decyzji i obejmuje także teren odkrytych basenów sportowo-rekreacyjnych.

...Zasadnie, w ocenie Sądu, organ odwoławczy, działając w ramach uznania administracyjnego, ograniczonego zapisami warunków konserwatorskich wynikających z prawa miejscowego, uznał, iż przedstawiony do akceptacji projekt budowlany jest z tymi zapisami niezgodny w zakresie funkcji.
B
Breslauer
Ten basen to była prawdziwa perełka, jedyny w swoim rodzaju. Unikat na skalę całej Polski, zbudowany z rozmachem na terenie ścisłej ochrony konserwatora bez którego zgody nikt nie miał prawa wydać zgody. Jeśli konserwator tak mataczy teraz to znaczy że były naciski i ktoś wymusił na nim decyzję wbrew jego woli. Wystarczy dobrze przycisnać kto lobbował i płacił łapówki to łby polecą...
G
Gość
Dajcie już spokój przedsiębiorcy niech zarabia pieniądze! Bo z tych zarobionych pieniędzy potem płaci podatki z których sponsoruje się 500 plusy emerytury i inne świadczenia. Ponad 20 lat teren leżał odłogiem i NIKOMU to nie przeszkadzało. Znalazł się ktoś, kto chce to wykorzystać to wielki płacz. Typowe zachowanie psa ogrodnika. Sam nie zje (nie wykorzysta) i drugiemu nie da!
G
Gość
Jak zawsze developer jest czysty ...
G
Gość
15 lipca, 0:13, STOP TEMU:

Otczepcie się od dewelopera on przy najmiej robi dobrą robotę i za sypie tą dziurę w Ziemi i zrobią ludzią mieszkania chociasz a nie leżące odłągiem nie użytki chaszcze gdzie tylko młodziesz pije i grzeszy a takto będą w krutce po rządne mieszkania i po gućcie się stym.

Skoro jesteś znafcom polskiego bełkotu to bełkoc sobie do lustra, natmiast sprawy dorosłych zostaw dorosłym.

B
Byr
Zrujnowane ohydne budynki na Puławskiego zostałem nie zburzone, bo konserwator zabytków zaprotestował, a taki zabytkowy fajny obiekt jak basen olimpijski - ech skandal !
S
STOP TEMU
Otczepcie się od dewelopera on przy najmiej robi dobrą robotę i za sypie tą dziurę w Ziemi i zrobią ludzią mieszkania chociasz a nie leżące odłągiem nie użytki chaszcze gdzie tylko młodziesz pije i grzeszy a takto będą w krutce po rządne mieszkania i po gućcie się stym.
G
Gosc2
14 lipca, 21:36, Gość:

No i co? Nie tak dawno pani Nowak-Obelinda piekliła się, że władze miasta to i tamto, że konserwator miejska również, a okazuje się, że sama nie zgłaszała żadnych uwag?

Może to po prostu UKŁAD ZAMKNIETY ? Dobrze sponsorowany , bo za tymi decyzjami idą oczywiście grube miliony . Może prokurator policzy jakie ? Nowy RPO mógłby stanąć w naszej obronie , bo bezkarnosc tych cwaniaczków poraża .

E
Elvin2
Ciekawe ,za jaką kasę można tak efektownie rżnąć głupa ? W marcu Sutryk podpisal zezwolenie na budowę , za wiedzą pani konserwator . A inne cuda ? Solpole to oczywiście obiekty zabytkowe , a Stadion Olimpijski nie . Ciekawe , jaka jest opinia na temat tych " biznesów " lokalnych bosów partyjnych . O tym cisza ...
G
Gość
Dramat po prostu dramat deweloper po raz kolejny kierując się chęcią zysku skazuje Nas Wrocławian na utratę terenów zielonych zabytkowych i osobliwych miejsc za które wszyscy kochamy Wrocław. Dramat ze strony urząd Miasta i naszego Prezydenta który podpisał, dramat myślenie dewelopera, są takie biznesy których się po prostu nie robi że względu na dobro społeczne u Pana i w Pańskie firmie takie wartości widocznie nie istnieją. Powodzenia
K
Krzysztof
To żaden zabytek tylko stary grat.
J
Jgw
Gazeta komunistyczna , yes ok ,banda wywłoków.
G
Gość
No i co? Nie tak dawno pani Nowak-Obelinda piekliła się, że władze miasta to i tamto, że konserwator miejska również, a okazuje się, że sama nie zgłaszała żadnych uwag?
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie