Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy wrocławskich Swojczyc zrzucają ścieki do zbiornika w Parku Czarna Woda. To perełka osiedla

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
- Z pomocą mieszkańców odnowiliśmy i upiększyliśmy park. Wywalczyliśmy go i nie chcemy, aby nasz wysiłek poszedł na marne - mówi Izabela Folga
- Z pomocą mieszkańców odnowiliśmy i upiększyliśmy park. Wywalczyliśmy go i nie chcemy, aby nasz wysiłek poszedł na marne - mówi Izabela Folga Paweł Relikowski / Gazeta Wrocławska
Rada Osiedla Strachocin - Swojczyce - Wojnów apeluje do mieszkańców i zarządców budynków na Swojczycach, którzy - mimo kanalizacji na osiedlu - w dalszym ciągu zrzucają ścieki do zbiornika wodnego w Parku Czarna Woda.

Mieszkańcy wrocławskiego osiedla Swojczyce długo czekali na sieć kanalizacji sanitarnej. Inwestycja zrealizowana przez MPWiK kosza 4,5 mln złotych działa od marca 2022 roku. Obejmuje ulice: Chałupniczą, Swojczycką, Ludową, Gospodarską, Ceglaną i Miłoszycką. Niestety, nie wszyscy się do niej podłączyli.

- Deweloper budujący bloki na rogu ul. Ludowej i Swojczyckiej w 2021 roku dostał zgodę od miasta na oczyszczenie ścieków na własną rękę oraz zrzut zużytej wody do zbiornika wodnego w Parku Czarna Woda – mówi przedstawicielka rady osiedla Izabela Folga-Łozińska.

Podłączenie osiedla do kanalizacji nic nie zmieniło - ścieki z mieszkań wciąż spływają do parku. Mimo nacisków rady osiedla, bloki mieszkalne nie zostały podłączone do sieci.

- Urzędnicy z wydziału środowiska wysyłali pisma do zarządców i mieszkańców, informując, że od marca można przyłączyć się już do kanalizacji. Deweloper obiecał, że podłączą się, jak tylko będzie taka możliwość, do dziś się do tego nie dostosował - mówi Folga-Łozińska

Park Czarna Woda to perełka Swojczyc. Rada osiedla na jego rewitalizację trzykrotnie otrzymała dotację z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na łączną kwotę 2 milionów złotych. Do remontu dołożyło się też miasto. Miejsce zmieniło się nie do poznania.

- Niegdyś zbiornik był dziki i zaniedbany. Niektórzy mieszkańcy wykorzystywali ten fakt odprowadzając do niego ścieki. Nikt tego nie monitorował, nie wiadomo, co tam wpadało przez całe lata. Gdy przejeżdżało się przez ulicę Swojczycką, czuć było po prostu smród. Z pomocą mieszkańców odnowiliśmy i upiększyliśmy park. Wywalczyliśmy go i nie chcemy, aby nasz wysiłek poszedł na marne. Znajduje się tu piękne starodrzewie i dęby, które chcemy zgłosić jako pomniki przyrody. To są projekty społeczne i zależy nam, żeby wszyscy zadziałali tu społecznie: mieszkańcy, deweloper i miasto - mówi Izabela Folga-Łozińska. - Park Czarna Woda jest naszym oczkiem w głowie. Choć zbiornik w parku jest częściowo zamknięty, stanowi on stare dorzecze Odry. Ma podziemne przepływy, a więc zanieczyszczenia ze zbiornika mogą trafiać też do rzeki. Naszym marzeniem jest oczyszczenie dna tego zbiornika, wyciągnięcie wszystkich śmieci i mułu, które zalegają w nim od dziesięcioleci.

W Wydziale Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego Wrocławia można uzyskać dotację na budowę przyłącza kanalizacyjnego w wysokości nawet 50 procent poniesionych i udokumentowanych kosztów (nie więcej niż 2 tys. złotych brutto).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska