Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Szczytna nie są obojętni na ludzkie dramaty

artykuł sponsorowany
Jerzy Król, wiceprezes Szczytniańskiego Stowarzyszenie Równych Szans
Jerzy Król, wiceprezes Szczytniańskiego Stowarzyszenie Równych Szans
Szczytniańskie Stowarzyszenie Równych Szans powstało w 2007 roku. Założyły go osoby, które czuły potrzebę pomocy dzieciom i dorosłym niepełnosprawnym

W Szczytniańskim Stowarzyszeniu Równych Szans osoby niepełnosprawne mają możliwość rozwijania swoich pasji, zainteresowań i talentów. Wszyscy czują się tutaj, jak jedna wielka rodzina.

– Celem organizacji jest również wsparcie poszkodowanych przez los mieszkańców naszej miejscowości poprzez zbiórki pieniędzy. Wspiera nas wiele ludzi, dzięki którym możemy prężnie się rozwijać i wspierać osoby w trudnej sytuacji życiowej – mówi Jerzy Król, wiceprezes stowarzyszenia.

Członkowie organizacji biorą udział w wielu imprezach integracyjnych między innymi sportowych czy artystycznych. Często zdobywają dyplomy i liczne nagrody.

– Jednym z sukcesów naszego stowarzyszenia jest fakt, że osoba, którą rekomendowaliśmy na członka Dolnośląskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego została przyjęta. Jest to pani Agnieszka Gidzińska, która porusza się na wózku inwalidzkim – opowiada wiceprezes organizacji.

Przyznaje, że podopieczna Szczytniańskiego Stowarzyszenia Równych Szans aktywnie udziela się w działalność na rzecz osób niepełnosprawnych prowadząc szkolenia dla pracodawców i personelu medycznego mającego kontakt z takimi ludźmi.
Jerzy Król podkreśla, że gdyby nie pomoc i życzliwość ludzi, ich działalność nie miałaby tak szerokiego zasięgu.

– Chciałbym bardzo podziękować za wsparcie finansowe naszych działań Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Dolnośląskiego, w szczególności panu dr Tadeuszowi Sam-bor¬skiemu. Wyrazu uznania kieruję również do członków stowarzyszenia i licznych wolontariuszy, bez których realizacja takich dużych imprez dla osób niepełnosprawnych nie byłaby możliwa – dodaje.

ROZMOWA z Jerzy Król, wiceprezes Szczytniańskiego Stowarzyszenie Równych Szans

Cieszymy się, że możemy integrować osoby niepełnosprawne z całego naszego regionu

Jakie projekty Państwo realizowali, które zostały wsparte przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego?
Od początku działalności zrealizowaliśmy już dwadzieścia projektów, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z różnych źródeł. Jedną z instytucji, która najbardziej wspierała nasze działania, jest właśnie Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Większość z zadań skierowana była do osób niepełnosprawnych z Dolnego Śląska, ale również aktywizowaliśmy dzieci, młodzież i osoby starsze ze Szczytnej.

Jednym z projektów, które realizowaliśmy był „Znam przeszłość, żyję dla przyszłości mojej miejscowości – 40 lat miasta Szczytna”. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Szczytnej zbierali informacje o czterdziestoletniej historii miasta Szczytna. Zorganizowano również wystawę fotograficzną zatytułowaną „Szczytna wczoraj i dziś”. Dodatkowo przeprowadziliśmy debatę, w której wzięli udział młodzież i władze Szczytnej. Spotkanie na temat ”Historia, dzień dzisiejszy i przyszłość mojej miejscowości” cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Działaniem objęto 170 uczniów i 50 dorosłych mieszkańców naszej miejscowości.

Dofinansowana została również coroczna impreza organizowana przez Szczytniańskie Stowarzyszenie Równych Szans...
Ponadto, dzięki wsparciu finansowemu urzędu marszałkowskiego, zorganizowaliśmy trzy edycję Dolnośląskiego Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Na uczestników zabawy czekało wiele atrakcji. Frekwencja bardzo nas zaskoczyła. Przyszło bardzo dużo osób.

Myślę, że w przyszłości zorganizujemy kolejne edycje. Coroczne imprezy prezentujące dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych z terenu Dolnego Śląska organizowane są w Szczytnej w pierwszy weekend sierpnia. Mieszkańcy domów pomocy społecznej, uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej, członkowie Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych oraz niezrzeszone osoby niepełnosprawne mają możliwość zaprezentowania swoich prac artystycznych, jak również talentów muzycznych i aktorskich.

Do dyspozycji zaproszonych gości przekazujemy domki wystawiennicze oraz scenę z profesjonalnym nagłośnieniem. Organizowane są również zawody sportowe i szkolenie pokonywania przeszkód architektonicznych na profesjonalnym torze do nauki jazdy na wózku inwalidzkim wybudowanym w „Centrum sportu, aktywnego wypoczynku i rehabilitacji ruchowej w Szczytnej im. ks. Benedykta Narlocha”.

Co roku odwiedza nas od 150 do 200 osób niepełnosprawnych.

Jakie jeszcze projekty Państwo realizowaliście?
Ważną i bardzo ciekawą imprezą, którą zorganizowaliśmy było przedsięwzięcie zatytułowane „Starszaki ze Szczytnej są aktywne”.

Celem projektu była aktywizacja osób powyżej sześćdziesiątego roku życia z naszego terenu.

Zorganizowano wyjazdy do kina, teatru, na basen, zajęcia ruchowe między innymi fitness, nordic walking, aqua aerobik. Ponadto było można wziąć udział w warsztatach artystycznych, klubie dyskusyjnym czy kursie językowym. Działaniami tymi objęto 200 starszych osób.

Realizowaliśmy również projekt „Szczytna miejscem aktywizacji sportowej, turystycznej i rekreacyjnej osób niepełnosprawnych” . Podczas dwudniowej imprezy przeprowadziliśmy turniej sportowo-rekreacyjny dla drużyn z DPS-ów i dla indywidualnych niepełnosprawnych zawodników. W drugim dniu odbył się pieszy rajd „Szlakiem Liczyrzepy”. W działaniach uczestniczyło 150 osób.

Obecnie realizujemy również projekt „Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych – Adwentalia w Szczytnej”, który również uzyskał dofinansowanie z budżetu Urzędu Województwa Dolnośląskiego.

Oprócz prac artystycznych związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, niepełnosprawni zaprezentują na scenie kolędy i pastorałki oraz wezmą udział w konkursach na najdłuższą ozdobę choinkową, na najładniej przystrojoną choinkę oraz najsmaczniejszą potrawę wigilijną.

Przewidujemy udział ok. 300 osób niepełnosprawnych.

Oprócz tych projektów zorganizowaliśmy cztery publiczne zbiórki pieniędzy. Pierwsza dla niepełnosprawnej rodziny z Izdebnika, której dom został zniszczony przez osuwisko. Druga dla mieszkańca Szczytnej na wsparcie finansowe kosztownego leczenia oparzeń ciała powstałych w wyniku wypadku, a trzecia dla rodziny ze Szczytnej, której dom został zniszczony w wyniku pożaru.
Podczas czwartej zbiórki zbieraliśmy na wsparcie finansowe zagranicznego leczenia nowotworu złośliwego oka dziewczynki mieszkanki Kudowy-Zdroju.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska