Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy sami zadbali o to, by Nadodrze stało się piękniejsze

Katarzyna Kaczorowska
Pierwszy był projekt "Podwórze – nasze atelier" – mural na podwórku przy ul. Roosevelta 5a. Kiedy mieszkańcy kamienic po drugiej stronie zobaczyli, co wyczarowali zawodowi artyści i ci, którzy odkryli w sobie artystyczną pasję, przyszli do OKAP-u i powiedzieli, że też tak chcą.

W ten sposób zrodził się pomysł na "Podwórze Odkrywania Sztuki" – o sztuce, dla sztuki i dla ludzi, gdzie obok siebie swoje miejsce znaleźli kibice Śląska, Frida Kahlo, Edward Munch, Stanisław Wyspiański, Henri Rousseau czy Grzegorz Nowak, mieszkający w jednej z kamienic pokrytych obrazami i ceramiką.

W 2011 roku powstał projekt Budujemy miasto sztuki, która przy wsparciu władz miasta został włączony do rewitalizacji Nadodrza. Dzięki temu od czterech lat w podwórku przy Roosevelta 5a działa OKAP, czyli Ośrodek Kulturalnej Animacji Podwórkowej. A dzisiaj nie tylko uroczyście "odebrano" drugi mural przy Roosevelta, ale też otwarto galerię Ok, Art, gdzie prezentowane są prace artystów zawodowych i tych, którzy w OKAP-ie odkryli swoje talenty.

Tych drugich jest dokładnie jedenaście. To Maria Żelazna, Maria Kabza, Iwona Jerczyńska, Irena Korzeniewska, Renata Konopelna, Julia Wasylów, Laura Wabnik, Kamil Dobrowolski, Zbigniew Danielik, Stanisław Danielik i Zenon Dębowski, który na otwarciu galerii wręczył prezydentowi miasta Rafałowi Dutkiewiczowi własnoręcznie zrobioną, ceramiczną głowę konia – w podziękowaniu od wszystkich zaangażowanych w OKAP za wsparcie dla ich działań.

– Tak się składa, że mam dzisiaj imieniny, więc idealnie trafiło i muszę przyznać, że zbieram różne przedmioty i dzieła sztuki związane z końmi. Ta głowa pasuje do kolekcji – powiedział prezydent Rafał Dutkiewicz, dodając, że to co się udało na Nadodrzu, z pomocą ludzi zaangażowanych w projekt Budujemy miasto sztuki, będzie wykorzystane podczas planowanej rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego.

A wiceprezydent Adam Grehl zdradził, że OKAP szykuje już kolejny, trzeci mural, tym razem na podwórku przy ul. Jedności Narodowej – ten będzie w całości poświęcony sztuce filmowej.

Podczas prezentacji dzieła, która liczy sobie – bagatela – 1600 metrów – Mariusz Mikołajek i Witold Liszkowski, od których zaczęła się wielka muralowa zmiana na podwórkach Nadodrza, nie kryli radości, że nie tylko udało się stworzyć coś wyjątkowego, ale że przede wszystkim udało się dzięki i z pomocą okolicznych mieszkańców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska