MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Różanki i Karłowic chcą zablokować sprzedaż terenów przy Kamieńskiego. Nie chcą kolejnego centrum handlowego czy magazynu

Andrzej Zwoliński
Mieszkańcy Różanki i Karłowic domagają się budowy centrum sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu.
Mieszkańcy Różanki i Karłowic domagają się budowy centrum sportowo-rekreacyjnego przy ulicy Kamieńskiego we Wrocławiu. Rada Osiedla Różanka-Karłowice
Zdesperowani mieszkańcy Różanki i Karłowic przy wsparciu osiedlowych radnych złożyli u prezydenta Jacka Sutryka petycję, w której domagają się wstrzymania sprzedaży terenów w rejonie ulicy Henryka Kamieńskiego w północnej części Wrocławia. - Urzędnicy chcą nam zafundować kolejny hipermarket, magazyny albo kolejne osiedle, a my od lat domagamy się budowy kompleksu sportowo – rekreacyjnego - mówią.

- Prezydent Jacek Sutryk stale podkreśla, jak to wyczulony jest na opinie mieszkańców i jak nasze zdanie jest dla niego ważne, a tymczasem nasze postulaty w sprawie budowy centrum sportowo- rekreacyjnego przy ulicy Kamieńskiego są kompletnie ignorowane – mówi Przemysław Zankowski, osiedlowy radny. - Sam chwali się, że uprawia różne sporty, a tymczasem głuchy jest na nasze prośby i protesty - dodaje.

Mieszkańcy osiedla mówią dość!

Chodzi o zagospodarowanie terenu położonego w rejonie ulicy Henryka Kamieńskiego o powierzchni ponad 55 tys. mkw tuż obok Szkoły Podstawowej Nr 20. Mimo że rada Osiedla Karłowice-Różanka dwukrotnie – w lipcu i we wrześniu 2020 roku - negatywnie zaopiniowała sprzedaż tej działki z przeznaczeniem na zakłady produkcyjne, bazy budowlane i sprzętowe, magazyny i handel hurtowy, czy bazy transportowe, miasto planuje pozbycie się całego terenu. Przetarg zostanie ogłoszony jeszcze w pierwszej połowie roku, najprawdopodobniej na przełomie maja i czerwca. Cena wywoławcza to 16 mln złotych.

- Wrocław należy do miast o największym zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. W związku z powyższym powstanie na Karłowicach w odległości około 3,5 km od ścisłego centrum miasta nowych zakładów produkcyjnych, baz budowlanych, transportowych, czy magazynów niekorzystnie wpłynie na warunki zamieszkania oraz może negatywnie oddziaływać na stan powietrza we Wrocławiu. Wraz z grupą mieszkańców chcielibyśmy, aby na tym terenie powstał kompleks sportowy wraz z boiskiem piłkarskim. W związku z tym, że działka jest bardzo duża w przyszłości mogłyby na niej powstać także basen, hala sportowa a nawet lodowisko. Zależy nam także, aby na tym terenie było dużo zieleni. Inwestycja mogłaby być realizowana w ramach kilku etapów, także przy wykorzystaniu środków unijnych. – przekonuje Łukasz Kaczkowski, radny Osiedla Karłowice – Różanka.

Delegacja mieszkańców u prezydenta Sutryka

Łukasz Kaczkowski jest współautorem petycji, którą dziś delegacja mieszkańców złożyła w biurze prezydenta Jacka Sutryka. Domagają się w niej zablokowania sprzedaży terenów przy Kamieńskiego i przeznaczeniem ich na cele sportowe, rekreacyjne i wypoczynkowe. Co - jak podkreślają - nie tylko zgodne jest z miejscowym planem zagospodarowania, ale przede wszystkim z ich potrzebami. Petycję w wersji papierowej oraz w wersji elektronicznej podpisało łącznie już ponad 1300 osób.

Oprócz petycji, projekt budowy kompleksu sportowo został zgłoszony w ramach tegorocznego Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego z numerem 357 i zatytułowany jest: Kompleks sportowo – rekreacyjny przy ul. Kamieńskiego na Osiedlu Karłowice - Różanka wraz z boiskiem piłkarskim oraz kortami tenisowymi.

- Osiedle Karłowice - Różanka należy do największych Osiedli we Wrocławiu pod względem liczby ludności i sięga ona już 40 tysięcy. Ponadto na terenie osiedla stale powstają nowe budynki wielorodzinne. Rozbudowują się także sąsiednie Osiedla takie jak Lipa Piotrowska czy Poświętne. Tymczasem w naszym rejonie w ogóle nie buduje się nowych obiektów sportowych czy rekreacyjnych – skarży się Przemysław Zankowski i przyznaje, ze teraz wszystko zależy od urzędników, którzy mogą zignorować ich protest i petycję. - Ale przynajmniej nie składamy broni i walczymy o swoje – dodaje.

Zwróciliśmy się do urzędu miasta z pytaniami, czy zamierza przychylić się do próśb zawartych w piśmie mieszkańców Karłowic i Różanki. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że miasto nie zamierza rezygnować ze sprzedaży działki. Podkreślono przy tym, że Co ważne, będzie to przetarg ofertowy pozwalający miastu na kontrolę nad tym, jak będzie docelowo wyglądała inwestycja.

- Teren może być przeznaczony pod usługi. Warto podkreślić, że jego nabywca będzie zobowiązany do sfinansowania budowy nowej drogi, która zapewni dojazd do działki od ul. Żmigrodzkiej. Dzięki temu dodatkowy ruch ominie mniejszą ul. Kamieńskiego. Radni miejscy uchwalili przystąpienie do aktualizacji planu miejscowego, który poprawi kwestię skomunikowania działki - mówi Marcin Obłoza z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zapewniono, że petycja z uwagami i wnioskami mieszkańców zostanie rozpatrzona, dodając jednocześnie, że naprzeciwko omawianego terenu, znajduje się już park Marii Dąbrowskiej. Od strony Odry znajdują się również inne miejsca rekreacji - park Jana Kasprowicza ze ścieżką zdrowia oraz Polana Karłowicka, na której można korzystać z boiska wielofunkcyjnego, placu zabaw czy siłowni plenerowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska