Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy mają dość hałasu. Chcą pozwać EIT+

Redakcja
Hałas z dochodzący z budynków EIT+ na Praczach Odrzańskich nie daje spać okolicznym mieszkańcom. Pomiary potwierdziły, że wentylatory zamontowane na dachach budynków Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ pracują zbyt głośno. Spółka nie zgadza się z tymi ustaleniami. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który ma rozstrzygnąć spór. Mieszkańcy uważają, że tak dalej żyć nie można, a przez hałas ich nieruchomości tracą na wartości, dlatego myślą o pozwaniu spółki EIT+.

Spór związany z pracą wentylatorów zamontowanych na dachach budynków Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ trwa od ubiegłego roku. Kilkadziesiąt osób, które mieszkają na Praczach Odrzańskich, w rejonie ul. Prackiej uważa, że wentylatory pracują nocami zbyt głośno.

Dzięki ich interwencji Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził pomiary hałasu w trzech punktach. Wyniki to 44,4 dB, 37 dB i 44,3 dB. W wydziale środowiska i rolnictwa we wrocławskim magistracie tereny znajdujące się w najbliższym sąsiedztwie EIT+ zakwalifikowane zostały jako tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska dopuszczalne poziomy hałasu dla tego terenu wynoszą: 50 decybeli (od godz. 6 do 22) i 40 decybeli (od godz. 22 do 6). Oznacza to, że według pomiarów WIOŚ hałas w nocy przekraczał dopuszczalny poziom w dwóch punktach pomiarowych o 4,4 dB i 4,3 dB.

- Pomimo tych pomiarów nic się nie zmieniło. Mamy wrażenie, że wentylatory hałasują w nocy jeszcze bardziej - mówi Dariusz Kula z ul. Prackiej. Mieszkańcy nie mają zamiaru ustąpić. I rozważają pozwanie EIT+. Według nich hałąs w nocy utrudniania im życie, a ceny ich nieruchomości również straciły na wartości. Zrobiło już pierwszy krok w tej sprawie. Wezwali spółkę do "zaniechania naruszeń", które doprowadziłoby do ograniczenia hałasu.

Spółka jednak, za pośrednictwem radcy prawnego, odpisała, że żądania nie może spełnić. Spółka EIT+ zakwestionowała bowiem ustalenia dopuszczalnych poziomów hałasu i skierowała sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

- Do czasu rozpoznania skargi i prawomocnego zakończenia postępowania sądowo-administracyjnego kwestia ustalenia dopuszczalnych poziomów hałasu dla spółki nie jest przesądzona, co uzasadnia powstrzymanie się z podjęciem ewentualnych działań modernizacyjnych w siedzibie spółki - napisał radca prawny, który reprezentuje EIT+.

Zwraca on także uwagę, że decyzja prezydenta określa dopuszczalne poziomy hałasu, nie stwierdzając, że poziomy te są przez spółkę przekraczane.

Spółka z podjęciem jakiejkolwiek decyzji w tej sprawie czeka na rozstrzygnięcie wojewódzkiego sądu.

Przypomnijmy, że od początku kwietnia kwestie związane z EIT+ nie są już problemami wrocławskiej gminy. Rząd przejął Centrum Badań EIT+. 5 kwietnia dotychczasowi właściciele centrum - gmina Wrocław oraz wrocławskie uczelnie podpisały umowę, w której bezpłatnie przekazały udziały w EIT+ Skarbowi Państwa. Centrum znajdujące się na Praczach Odrzańskich ma być częścią Narodowego Instytutu Technologicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska