Mieszkańcy chcą odnowić przedwojenny park na Swojczycach

  Mieszkańcy chcą odnowić przedwojenny park na Swojczycach

  Zdjęcie autora materiału

  Adriana Boruszewska

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  Mieszkańcy chcą odnowić przedwojenny park na Swojczycach
  1/10
  przejdź do galerii
  Przed wojną mieszkańcy Breslau przyjeżdżali na Swojczyce, by odpoczywać i pływać na kajakach. Dziś Park Czarna Woda ma szansę znów odzyskać swój blask.
  W lipcu tego roku na terenie Parku Czarna Woda, pomiędzy ulicą Miłoszycką, Swojczycką, Gospodarską i Ludową, wreszcie ruszą prace związane z uporządkowaniem terenu. Wszystko za sprawą głosów mieszkańców, którzy poparli rewitalizację parku w głosowaniu WBO.

  Na Swojczycach i Strachocinie czekano na to 20 lat. - Od wielu lat Rada Osiedla składała wnioski w ramach Karty Zadań Inwestycyjnych o oczyszczenie tego terenu.
  Jak tylko nadarzyła się okazja, by park powstał za sprawą WBO, postanowiliśmy pociągnąć temat - przyznaje Renata Piwko-Wolny, Przewodnicząca Zarządu Osiedla Strachocin-Swojczyce-Wojnów i dodaje, że Park Czarna Woda jest obiektem historycznym, który służył mieszkańcom przedwojennego Wrocławia.

  Co powstanie w dawnym parku?

  Pod koniec lutego Zarząd Zieleni Miejskiej wyłonił projektanta, JK Architekci Joanna Kubiesa-Pinkosz, który będzie odpowiedzialny za przygotowanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej.

  Za 750 tys. złotych zostanie wykonana dokumentacja projektowa całego terenu i pierwsze prace.

  - W pierwszej kolejności planowane są prace porządkowe w zakresie zieleni oraz budowa alejki parkowej łączącej ulicę Swojczycką z Miłoszycką, przy której zamontowane zostaną ławki. Dokładny zakres realizacji poznamy na etapie opracowania dokumentacji projektowej i po konsultacjach z liderem - wymienia Katarzyna Szymczak-Pomianowska z Biura ds. Partycypacji Społecznej i dodaje, że projekt, ze względu na szeroki zakres, który zgłoszono w ramach WBO, zostanie podzielony na etapy.

  Izabela Folga-Łozińska, liderka projektu, chce by park zachował swój "dziki" charakter - zachowanych ma zostać jak najwięcej drzew, tak by stworzyć klimat mazurskich szuwarów. Potem, w kolejnych etapach WBO, planowane są: kładka nad wodą łącząca dwie części parku, leżaki, mini siłownia, fontanna i ławeczka Ś.P. Romana Faligowskiego, który 20 lat aktywnie działał na rzecz Swojczyc w Radzie Osiedla i marzył o rewitalizacji Czarnej Wody. W przyszłości w parku mają pojawić się także kajaki, którymi będzie można pływać po Czarnej Wodzie.

  - Ten park jest potrzebny, bo osiedle się rozrasta, a nam brakuje terenów, gdzie można usiąść na ławce, odpocząć. Park będzie łączył stare Swojczyce z nowo powstającymi osiedlami - dodaje Piwko-Wolny.

  W akcję zbierania głosów na Park Czarna Woda włączył się również Archicom. - Zaprojektowaliśmy ulotkę, aby wesprzeć panią Izę Folgę w promocji głosowania wśród mieszkańców osiedli Olimpia Port i Na Ustroniu - mówi nam przedstawiciele Archicomu.

  Zakończenie pierwszego etapu prac w parku planowane jest na listopad tego roku.

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  jestem zszokowany że nie kolejny developer nasza miejska władza potrzebuje kasy jak narkoman koksu

  dgg (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  nie możliwe aż jestem w szoku kasiorki nie będzie?!???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Co dalej z parkiem milenijnym

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 5

  Widziałem tablice na terenie pryszłej drugiej części parku "Teren inwestycyjny na sprzedaż" ! Ten teren jeszcze Zdrojewski przeznaczył na kontynuacje parku po drugiej stronie AOW. Teraz ktoś chyba...rozwiń całość

  Widziałem tablice na terenie pryszłej drugiej części parku "Teren inwestycyjny na sprzedaż" ! Ten teren jeszcze Zdrojewski przeznaczył na kontynuacje parku po drugiej stronie AOW. Teraz ktoś chyba zmienił przeznaczenie gruntu ? Czy może sie mylę ? zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Parki Breslau

  Edi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Wiele parków zaniechano i zniszczono , nie tylko wiele wspaniałych zabytków budowlanych bo Niemieckie . Taka to gospodarka zabórzańska .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Heh

  Wyborca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 6

  Wroclaw nie będzie zielona stolica Europy. Gazeta oczywiście nie widzi tej porażki jego wysokości i przydupasow. Smuteczek został.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ktoś wspomniał o Zdrojewskim słusznie

  ogrodnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 9

  Sam pracowałem za jego czasów przy renowacji siedmiu parków : zachodniego, wschodniego, japońskiego, szczytnickiego, południowego, stabłowickiego i na Brochowie przy tzw labiryncie.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czy musimy ciągle

  ,xcv (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 36

  Coś odbudowywać bo tak było przed wojną? Czy nie powinniśmy tworzyć coś polskiego . Wrocław przedwojenny to nie nasza historia tylko Niemiec. Rozumiem dbanie o zabytki ,ale odtwarzanie parków...rozwiń całość

  Coś odbudowywać bo tak było przed wojną? Czy nie powinniśmy tworzyć coś polskiego . Wrocław przedwojenny to nie nasza historia tylko Niemiec. Rozumiem dbanie o zabytki ,ale odtwarzanie parków ,fontann czy też pomników to już przesada no i te tablice informacyjne co w budynku było przed wojnazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  a

  Maciej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 5

  A co jest w tym złego? Breslau było świetnie zaplanowanym miastem, należy pielęgnować dobre wzorce, skoro współcześnie mamy taki problem urbanistyczny z tworzeniem przestrzeni miejskich -> patrz...rozwiń całość

  A co jest w tym złego? Breslau było świetnie zaplanowanym miastem, należy pielęgnować dobre wzorce, skoro współcześnie mamy taki problem urbanistyczny z tworzeniem przestrzeni miejskich -> patrz chociażby Jagodno.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie widzisz co się dzieje?

  marek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 18

  przecież niebawem Niemcy tu wrócą to po co ci polskie?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeszcze nigdy

  nie widziałem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 12

  szambiarki podjężdżającej pod budynek plebanii sw. Jacka na ul. Miłoszyckiej. Ciekawe gdzie księżulo spuszcza swoje odchody ????? Obstawiam na 99,9 % że do Czarnej Wody.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Księzule

  Znawca (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Księzule i kobiety nie robią k oo p yy

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  duży

  ten park? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 5

  Ktoś wie jak duży jest ten teren? 750 tyś za dokumentację? To chyba jakaś pomyłka.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdrojewski zrealizował Park Milenijny od podstaw

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 23 / 8

  Drugą część Stabłowickiego, a także takie cacka jak Ogród Japoński. A więc się da. Woli trzeba !

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nie nowy park

  bolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 7

  bo Wrocka nie stać na budowę nowych parków przy budowanych osiedlach

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo