18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Mieliśmy kartki zamiast pecetów

Leszek Pacholski
Fot. M. Grotowski
O rocznicy wysłania z Polski pierwszego mejla z prof. Leszkiem Pacholskim, z Instytutu Informatyki UWr rozmawia Jakub Bocian

Pierwszy polski mejl nadano 17 sierpnia 1991 roku. Jakie były początki sieci?
To było tak dawno, że mało kto jeszcze pamięta! A tak naprawdę, to zaskoczył mnie pan - myślałem, że to było wcześniej. Początki nie były ciężkie, największym problemem było to, że technologicznie odstawaliśmy od reszty świata.

To znaczy?
Na Zachodzie internet był już powszechny, komputery osobiste też. A we Wrocławiu było tylko kilka adresów sieciowych. Na Politechnice było tak: mieliśmy pomieszczenie, gdzie stały te duże komputery, Odry, które łączyły się z siecią. Użytkownik nawet ich nie widział, wysyłając mejl! Treść wpisywał na kartkę, a asystentka za-pisywała ją na kartonie, który umieszczała w czytniku.

Tak było na uczelniach, a jak radzili sobie zwykli użytkownicy?
W domach też nie było komputerów, a już na pewno nie takich, które mogły się łączyć z siecią. Prosty człowiek mógł, jeśli było go stać, sprawić sobie ZX Spectrum, ale proszę pomyśleć - czy coś, do czego podłącza się telewizor i magnetofon szpulowy, żeby działało, to komputer? To troszkę śmieszne.

A jak Polska wypada teraz na tle innych krajów?
Duże miasta i ośrodki akademickie nie mają powodów do kompleksów. Nieco inaczej jest na wsi, ale kiedyś miałem problem z dostępem do internetu w małym miasteczku w Szwajcarii, więc takie problemy zdarzają się wszędzie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jaro
Maszyny Odra, o których wspomina p. Pacholski, nigdy nie były przyłączone ani do sieci BITNET, ani Internet. Rzeczywiście, dane do nich wprowadzało się m.in. na kartach perforowanych, ale nigdy z żadnej Odry nie został wysłany email w dzisiejszym rozumieniu, tzn. do sieci BITNET, czy Internet.

Pierwsze emaile były wysyłane z Ośrodka Obliczeniowego Politechniki Wrocławskiej, początkowe poprzez połączenie telefoniczne z ośrodkiem w Szwecji. Emaile były wtedy wysyłane zbiorczo, z dyskietek PC.
Kolejnym etapem było przyłączenie Ośrodka Obliczenionego P.Wr. maszyną typu IBM4341 do sieci BITNET. Wtedy to wrocławscy użytkownicy dostali własne konta pocztowe i możliwość wysyłania email'i (była to jedna z kilku dostępnych usług w ramach sieci BITNET).
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska
Dodaj ogłoszenie