Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Dialog po raz 10. i... ostatni? Dyrektor nie potwierdza tych informacji. Ale i też kategorycznie nie zaprzecza

Nadia Szagdaj
Nadia Szagdaj
- Festiwal budował pozycję 20 lat. Takich decyzji nie powinno się podejmować w zaciszu gabinetu. W końcu crowdfoundingowa zbiórka środków na edycję w 2017 roku pokazała, że ma za sobą nie tylko artystów, ale i publiczność.
- Festiwal budował pozycję 20 lat. Takich decyzji nie powinno się podejmować w zaciszu gabinetu. W końcu crowdfoundingowa zbiórka środków na edycję w 2017 roku pokazała, że ma za sobą nie tylko artystów, ale i publiczność. Marcin Oliva Soto/Festiwal Dialog-Wrocław
Czy to możliwe, że 10. edycja MFT Dialog jest jednocześnie ostatnią? Były rzecznik prasowy, kurator i konsultant festiwalu, Tomasz Kireńczuk w emocjonalnym oświadczeniu pisze, że Dialog odchodzi z „wygodną formułą – ciszej nad tą trumną”. Obecny dyrektor imprezy zaś nie potwierdza, byśmy mieli do czynienia z ostatnią jej edycją… ale i temu kategorycznie nie zaprzecza.

Zdanie informujące o tym, że to najprawdopodobniej ostatnia edycja festiwalu, bo jego „formuła się wyczerpała” miało paść na posiedzeniu wrocławskiej Rady Kultury. - To zdanie nie powinno zamykać rozmowy ale ją otwierać – komentuje Tomasz Kireńczuk i dodaje. - Powinniśmy się zastanowić, co jeszcze możemy zrobić, by tę formułę zmienić, czy wzbogacić.

Według Kireńczuka decyzja o zlikwidowaniu festiwalu takiego jak Dialog byłaby ciosem wymierzonym nie tylko w życie kulturalne Wrocławia, ale i całego kraju. - Festiwal budował pozycję 20 lat. Takich decyzji nie powinno się podejmować w zaciszu gabinetu. W końcu crowdfoundingowa zbiórka środków na edycję w 2017 roku pokazała, że ma za sobą nie tylko artystów, ale i publiczność - mówi dramaturg.

Festiwal narodził się w roku 2001 za sprawą pomysłodawczyni - reżyserki Krystyny Meissner. Już w pierwszej edycji miał za zadanie pokazać sceniczne różnice kulturowe, łączące się w dialogujących ze sobą spektaklach, o tej samej tematyce, czy estetyce. Festiwal szybko zyskał międzynarodowe uznanie i popularność.

– Z naszego punktu widzenia, jako organizatorów życia kulturalnego w mieście, festiwal Dialog zawsze należał do najważniejszych i najgłośniejszych przedsięwzięć w życiu Wrocławia – twierdzi Jerzy Pietraszek, dyrektor Wydziału Kultury UM, który zdaje się nie potwierdzać informacji o ostatniej edycji festiwalu. Nie zaprzecza jednak kategorycznie stwierdzając - Chcielibyśmy, żeby tej rangi wydarzenie zawsze odbywało się we Wrocławiu, ale jego przyszłość będzie oczywiście zależała od pomysłodawczyni festiwalu, dziś nestorki reżyserów polskich – podkreśla dyrektor Pietraszek.

Festiwal trwa od dziś, do piątku 16 października. Wypowiedź dyrektora Pietraszka daje nadzieję, że formuła będzie kontynuowana w kolejnych latach, na co liczą nie tylko artyści, ale i wierna festiwalowi publiczność. - Dialog ma przecież znaczenie nie tylko dla miasta, ale dla całego środowiska teatralnego w Polsce - podkreśla Kireńczuk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska