Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michałek szuka genetycznego bliźniaka

Grażyna Szyszka
Apelują, by wziąć udział w akcji (od lewej): Krzysztofa Duziak, Tomasz Kuziak, Artur Koszla, Jarosław Dudkowiak, Magdalena Undro i Dorota Sinkiewicz
Apelują, by wziąć udział w akcji (od lewej): Krzysztofa Duziak, Tomasz Kuziak, Artur Koszla, Jarosław Dudkowiak, Magdalena Undro i Dorota Sinkiewicz Grażyna Szyszka
Dziesięcioletni Michał, uczeń trzeciej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Głogowie to silny, ambitny i dzielny chłopiec. Dobrze się uczy i chce zgłębiać tajniki sztuki walki aikido. Ale aby to robić Michałek potrzebuje naszej pomocy!

W ostatnie wakacje u chłopca zdiagnozowano anemię aplastyczną. To choroba, która objawia się produkowaniem przez szpik kostny niewystarczającej ilości czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Szansą na pokonanie groźnej choroby jest przeszczep szpiku kostnego od niespokrewnionego dawcy. Trzeba go przeprowadzić jak najszybciej, ale w całej światowej bazie danych komórek macierzystych nie znalazł się jeszcze odpowiedni dla chłopca dawca. Dlatego rodzina Michała, wsparta przez liczne grono przyjaciół oraz Fundację Dawców Komórek Macierzystych (DKMS) z Warszawy przygotowuje w naszym mieście dwie duże akcje rejestracji potencjalnych dawców pod nazwą „Pomóż Michałowi i innym”. Organizacyjnie wspiera ją SP 12, gdzie uczy się chłopiec, II Liceum Ogólnokształcące, w której uczy mama Michała oraz starostwo powiatowe i szpital.

- Zapraszamy wszystkich, którzy chcą pomóc Michałowi w dwóch terminach - mówi Krzysztofa Duziak z II LO, która jest inicjatorką akcji. - W piątek, 4 listopada rejestracja zorganizowana będzie w każdej szkole ponadgimnazjalnej w Głogowie. Włączy się też stacja krwiodawstwa i wszystkie służby mundurowe, czyli policja, straż pożarna, zakład karny i jednostka wojskowa.

Drugi termin to niedziela, 6 listopada. Tego dnia rejestracja będzie prowadzona w dwóch punktach: II LO przy ul. Daszyńskiego, w godz. 10 do 16 oraz w Galerii Glogovia w godz. 10 - 20.

Rejestracja dawców będzie poprzedzona kampania edukacyjną na temat przeszczepów szpiku kostnego i komórek macierzystych. - Chcemy, by rejestrowały się osoby świadome tego co robią i w momencie, kiedy okaże się, że mogą pomóc, nie będą miały przed tym żadnych obaw -mówi Artur Koszla z fundacji DKMS.

Do bazy danych dawców mogą się zapisać osoby od 18 do 55 lat, z wagą powyżej 50 kg i w dobrym stanie zdrowia. Rejestracja trwa krótko i składa się z trzech elementów: wstępny krótki wywiad, wypełnienie formularza, a potem pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka, bądź pobranie krwi. Mają to robić pielęgniarki z głogowskiego szpitala.

- Być może właśnie w Głogowie mieszka genetyczny bliźniak, dzięki któremu Michał wróci do zdrowia - dodaje Artur Koszla. - Jeśli jednak nie, to być może uda się pomóc innej osobie gdzieś w świecie, walczącej z nowotworem krwi.

O odział w akcji apelował starosta Jarosław Dudkowiak oraz głogowianka Dorota Sinkiewicz, która dwa lata temu oddała komórki macierzyste kobiecie z Włoch. - Nie ma się czego obawiać, to nie boli - przyznała.

Fundacja DKMS działa od 2009 roku. Od tego czasu za jej pośrednictwem do bazy potencjalnych dawców trafiło ponad 970 tys. osób. Wśród nich jest ponad 3300 osób, które uratowały komuś życie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska