Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Michalak: Obniżenie pensji samorządowcom to nie jest dobry pomysł. Tak się nie reformuje państwa

Malwina Gadawa
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
Jerzy Michalak, członek zarządu województwa opowiada, dlaczego samorządy muszą być silne, a samorządowcy nie powinni mieć obniżonych pensji i jakie wyzwania czekają na przyszłe władze województwa.

W środę zarząd województwa otrzymał ostatnie w tej kadencji absolutorium. Co udało się w tej kadencji, a czego zabrakło?

Absolutorium uzyskaliśmy zdecydowaną większością głosów. To dla mnie dowód bardzo dobrej oceny pracy zarządu i tego, jak nasz region rozwija się w ostatnich latach. Powodów do zadowolenia mamy naprawdę dużo. Po pierwsze - sukces gospodarczy. Jesteśmy dzisiaj jednym z najszybciej rozwijających się regionów w Europe, zbliżamy się do 75 procent średniego PKB w Unii Europejskiej, w wielu sprawach przeganiamy regiony tzw. starej unii. Po drugie - usprawnienie komunikacji wewnątrz województwa i prawdziwa rewolucja w zakresie komunikacji kolejowej. Nasze Koleje Dolnośląskie każdego roku notują kolejne rekordy frekwencyjne, mamy coraz nowocześniejszy tabor i coraz gęstszą sieć połączeń. Po trzecie - udane inwestycje w służbie zdrowia, szczególnie w obszarze onkologii. Na Dolnym Śląsku żyje się coraz lepiej.

A czego nie udało się zrobić?

Wyzwaniem jest dobra i skuteczna współpraca z rządem. Nieporozumienia wynikają z innego postrzegania roli państwa oraz znaczenia samorządu i lokalnej aktywności. Wychodzimy z założenia, że fundamentem silnego państwa są ludzie i inicjatywy podejmowane na najniższym szczeblu. Nasi oponenci stawiają na centralne zarządzanie. Poważny problem stanowi wieczne niedofinansowanie zadań realizowanych przez jednostki samorządowe. Najlepszym przykładem są szpitale. Każdego roku dostają za mało pieniędzy na realizowane świadczenia. Radzimy sobie dokładając własne pieniądze, ale to zawsze odbywa się kosztem dobrej realizacji innych zadań. Naszym marzeniem jest, aby jakość życia na Dolnym Śląsku nie odbiegała od standardów bogatych krajów europejskich. W tym kontekście sprawą niezwykle ważną jest zwiększenie zarobków w regionie.

Jednym z tematów przewodnich Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego był silny samorząd. Silny, czyli jaki?

To samorząd któremu się ufa, który potrafi pozytywnie wykorzystywać energię mieszkańców. To ta część administracji państwa, która jako najbliższa obywatelowi potrafi prawdziwie reprezentować jego interes. Silny samorząd to społeczność, która w zakresie określonym konstytucją samodzielnie realizuje swoje zadania, bez niepotrzebnej ingerencji i pouczania z Warszawy.

Samorządowcy jednak na kongresie narzekali, bo mają mniej kompetencji. Rząd nie ufam włodarzom gmin i województw?

Wcześniej często bywało tak, że samorządom przekazywano kolejne zadania bez odpowiednich środków do ich realizacji. Zawsze radziliśmy sobie dofinansowując poszczególne zadania z własnych budżetów. Teraz jest jeszcze gorzej. Nadal otrzymujemy zadania bez wystarczającego finansowania. Najlepszym przykładem jest reforma edukacji, do której samorządy musiały dopłacić ogromne sumy. To, że cały system nie padł, jest w dużej mierze sukcesem samorządów. Niepokojąca jest nowa tendencja. Rząd ogranicza samorządy w jego kompetencjach i chce decydować o coraz większej liczbie regionalnych i lokalnych spraw. Nie wiem, skąd koncepcja, że urzędnicy w ministerstwach lepiej będą rozstrzygać o wrocławskich sprawach niż my sami.

Czy samorządy będą silne, kiedy samorządowcy będą zarabiali 20 procent mniej po decyzji rządu?

Samorządowcy to dziś osoby, którym powierzamy zarządzanie budżetami od kilkudziesięciu milionów do kilku miliardów złotych rocznie. To wymaga dużej wiedzy, kompetencji, doświadczenia i związane jest z ogromną odpowiedzialnością. Mówimy o szczególnym rodzaju menadżera, którego wybierają i rozliczają mieszkańcy. Jeśli jakość takiej kadry ma być wysoka, trzeba za nią przyzwoicie zapłacić. Niedobrze się stało, że rządową aferę wypłacania ministrom nienależnych nagród ekipa rządząca postanowiła przykryć populistyczną propozycją ograniczenia zarobków innym, w tym samorządowcom. Efekt będzie taki, że do samorządu będą szli ludzie o gorszych kompetencjach, bez niezbędnych umiejętności i doświadczenia. Tak się nie reformuje państwa.

Jakie będą najważniejsze wyzwania nowych władz naszego regionu?

Dokończenie zaplanowanych już inwestycji. Mowa np. o uruchomieniu linii kolejowej do Sobótki czy do Jelcza przez Miłoszyce, wybudowanie szpitala onkologicznego i dokończenie budowy wschodniej obwodnicy Wrocławia. Zobaczymy co przyniesie nowa perspektywa unijna, ważne będzie, żeby te pieniądze jak najlepiej wykorzystać. Istotne będą także kwestie związane z walką o czyste powietrze. Przyjęliśmy pakiet uchwał antysmogowych i teraz musimy przypilnować, aby ich założenia były realizowane.

Czy Wrocław zdąży zrealizować założenia uchwały?

Jeżeli nie zostanie diametralnie zmieniony plan w wieloletniej perspektywie finansowej, to nie. Obecnie nie ma tam zapisanych odpowiednich środków na wymianę starych pieców. Wrocław musi zmienić priorytety. Założenia uchwał antysmogowych były konsultowane i analizowane. Wrocławianie chcą oddychać czystym powietrzem. Trzeba na tę potrzebę odpowiedzieć.

Czy uda się zbudować bezpartyjną koalicję do sejmiku? Dolnośląski Ruch Samorządowy stworzy z Bezpartyjnymi Samorządowcami wspólną listę?

Powinniśmy się dogadać, ze względu na dobro Dolnego Śląska. Region potrzebuje ponadpartyjnego porozumienia, które będzie realnie patrzyło na sprawy samorządu. Chciałbym żebyśmy stworzyli spójną propozycję programową i poszli razem z nią do wyborców.

Kto powinien być marszałkiem w następnej kadencji?

Cezary Przybylski to świetny marszałek, który rządzi od pięciu lat Dolnym Śląskiem. Jest osobą, która potrafi łączyć różne żywioły. Na tym stanowisku to kluczowa cecha. Jeżeli będą takie możliwości, to ta funkcja powinna zostać mu powierzona ponownie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska