Michał Krupiński, Pekao: nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł

Materiał informacyjnyZaktualizowano 
Pod koniec lipca nastąpi wypłata dywidend akcjonariuszom Pekao S.A. Prezes zarządu banku, Michał Krupiński, podliczył ostatnio, że od chwili repolonizacji banku wypłaty przekroczyły już 6 mld zł. Co więcej, nowy prezes widzi szerokie pole dla rozwoju instytucji, szukając oszczędności na różnych polach. Jego ambicją jest roczny zysk netto w wysokości nawet 3 mld zł. Czy jest to realne? Według Krupińskiego – jak najbardziej.

Krótka powtórka z historii. Bank Pekao S.A. posiada za sobą bardzo bogatą przeszłość. Był on świadkiem dziejowych zawirowań, jakie przechodziło państwo polskie przez niemal sto lat. Założony został w 1929 roku jako odpowiedź na potrzeby finansowe około 8 milionów Polaków mieszkających poza granicami kraju. Do wybuchu drugiej wojny światowej posiadał on już 25 biur zagranicznych, planując otwieranie nowych.

W warunkach wojennych centrala banku musiała przenieść się do Francji, stawiając sobie za cel ochronę środków na zagranicznych rachunkach Polaków przed Niemcami. Po okresie PRL, kiedy dzięki tej instytucji pozyskiwano między innymi dewizy ze środowisk polonijnych, Pekao stał się bankiem uniwersalnym, następnie w 1998 roku zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych, a rok później dołączył do włosko-niemieckiej grupy bankowej UniCredit. Prezesem został wówczas włoski bankowiec Luigi Lovaglio.

Michał Krupiński - Prezes Zarządu Banku Pekao S.A.

Najnowsza historia Pekao związana jest z ideą repolonizacji banków, która przyświeca obecnemu rządowi. W czerwcu 2017 roku negocjacje pomiędzy UniCredit a Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń oraz Polskim Funduszem Rozwoju zakończyły się porozumieniem, w wyniku którego za kwotę 10,6 mld zł odkupiono 32,8 procent akcji Pekao. Wobec powyższego, w chwili obecnej PZU S.A. posiada 20 procent akcji spółki, PFR S.A. – 12,80 procent, przy udziale UniCreditu na poziomie 6,26 procent i pozostałych inwestorów – 60,94 procent.

Mogę po roku powiedzieć, że jak do tej pory projekt udał się. Z jednej strony polski sektor bankowy jest dużo lepiej doważony, mamy przewagę banków z kapitałem polskim oraz z centrum decyzyjnym w Warszawie. Dołączyliśmy to tej grupy krajów, gdzie dominują banki z kapitałem rodzimym – mówił w jednym z wywiadów dla telewizji wPolsce.pl nowy prezes Pekao S.A. Michał Krupiński.

Kim jest Krupiński i dlaczego to właśnie on stanął na czele banku?
Choć stosunkowo młody, Krupiński jest jednym z tych przykładów, gdzie to umiejętności i doświadczenie mają więcej do powiedzenia niż wiek. W latach 2006-2008 był podsekretarzem stanu Ministerstwie Skarbu Państwa, odpowiadając za nadzór właścicielski. Następne lata to zbieranie cennego doświadczenia na polu międzynarodowym – w takich instytucjach, jak Bank Światowy (zastępca dyrektora wykonawczego) oraz Bank of America Merill Lynch (dyrektor zarządzający).

W ostatnich latach, to jest przed objęciem kierowniczych stanowisk w Pekao S.A., był prezesem zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. Jeśli dodamy do tego biegłą znajomość czterech języków obcych, kandydatura Krupińskiego nie może wydawać się zaskoczeniem. Wyniki finansowe instytucji, na czele której stoi, a także plany strategicznego jej rozwoju na kolejne lata zdają się potwierdzać te słowa.

Źródła:
-https://www.linkedin.com/in/krupinskimichal/
-https://michalkrupinski.pl/

Michał Krupiński: nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł

Pod koniec lutego bieżącego roku Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, które banki kwalifikują się do wypłaty dywidendy, w tym jaką część zysku powinny zatrzymać w celu zasilenia kapitału rezerwowego. Wśród 5 banków, które dostały zielone światło od KNF znalazła się również Polska Kasa Opieki, która wypłaci na jedną akcję 6,6 zł, co daje jedną z najwyższych stóp dywidendy w całym sektorze bankowym.

– Jesteśmy i pozostaniemy spółką o wysokim profilu dywidendowym, jednocześnie oferując inwestorom ekspozycję na dynamiczny wzrost biznesu wsparty konserwatywnym podejściem w zarządzaniu ryzykiem i silną pozycją kapitałową. Biorąc pod uwagę ostatnie 3 lata, już po zmianach właścicielskich – dywidendy z zysków za 2016, 2017 i 2018 rok – nasze wypłaty dla akcjonariuszy przekroczą łącznie 6 mld zł. To zdecydowanie więcej niż jakikolwiek bank w Polsce – mówił „Rzeczpospolitej” Krupiński.

Choć Komisja Nadzoru Finansowego zarekomendowała Pekao zatrzymanie 25 procent zysku netto wypracowanego w 2018 roku, to wypłacenie 1,73 mld złotych (czyli 75 procent zysku netto) akcjonariuszom – zwłaszcza w porównaniu z innymi bankami, które pozytywnie przeszły ocenę KNF – jest całkiem dobrym wynikiem. Co więcej, nowa polityka w zakresie dywidend zakłada, że w kolejnych latach zysk netto wypłacany akcjonariuszom kapitał będzie oscylował w okolicy 75 procent zysków netto.

– Ambicją jest, aby w górnych ich częściach. Oczywiście będzie to zależało od tempa wzrostu organicznego, który konsumuje kapitał – dodaje Tomasz Kubiak, wiceprezes Pekao, cytowany przez „Rzeczpospolitą”.

Michał Krupiński o planie wzrostu zysku Pekao 2020

Prezentowane dane, szczególnie te przewidywane na najbliższą przyszłość, należy również rozpatrywać mając w głowie plany wzrostu zysku, które zakłada kierownictwo banku. A w najbliższych latach mają one znaczoną wzrosnąć, poczynając właściwie już od roku następnego. Dość wspomnieć, że w 2018 roku Pekao S.A. otworzył ponad 400 tysięcy rachunków brutto. Jednak na tym ambicja banku się nie kończy – nowych kont ma przyrastać, nawet o pół miliona rocznie. Wpływ na to ma mieć szczególnie pozyskiwanie młodych klientów.

– Uważam, że w kolejnych latach musimy co roku pozyskiwać około pół miliona nowych klientów, których następnie chcemy „uproduktawiać”. To aspiracja na następne lata. Tworzymy silną bankowość relacyjną. […] W coraz większym stopniu przyciągamy nowych klientów, i to w dużym stopniu młodych klientów – jesteśmy bankiem, który najmocniej rośnie wśród młodych klientów, na czym nam bardzo zależy – cytuje Krupińskiego Polska Agencja Prasowa.

Plany Pekao S.A. pod kierownictwem Krupińskiego są ambitne – mowa nawet o 3 mld zł zysku netto rocznie, czyli o około 700 mln zł więcej niż w 2018 roku. Czy jednak plany te można nazwać realistycznymi? Według Krupińskiego – jak najbardziej. Na przewidywany wzrost składać ma się kilka czynników, w tym między innymi redukcja zatrudnienia (co ma przynieść oszczędności na poziomie 100 mln zł) czy renegocjacja szeregu umów, na przykład informatycznych, co w istotnym stopniu zapobiegnie odpływowi gotówki. Dodatkowe oszczędności mają również przyjść z ograniczenia płaconych składek, przede wszystkim na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

– Kolejnym elementem, który powoduje, że założony poziom zysku oceniamy realistyczne jest oczekiwanie niższych obciążeń na BFG w przyszłym roku dzięki odwróceniu struktury składek poniesionych w tym roku. Dzięki temu spodziewamy się znacząco niższej składki, nawet do 100 mln zł w porównaniu z obecnym rokiem. […] Zmieniamy strukturę finansowania depozytami na bardziej zbilansowaną pomiędzy depozytami korporacyjnymi i detalicznymi, która ma znaczący wpływ na poziom indywidualnych składek BFG, jakie płacą banki – mówi w wywiadzie dla PAP Krupiński.

Źródło: http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2745977,plan-wzrostu-zysku-pekao-do-3-mld-zl-w--20-jest-realistyczny---prezes-(wywiad)

Rozbudowa placówek regionalnych

Na wiosnę bieżącego roku Pekao S.A. miało około 820 placówek w całej Polsce. Celem banku jest jednak otwieranie nowych, zwłaszcza w tych regionach, gdzie jest on niedoreprezentowany. W tym zakresie planuje się również rozwój sieci franczyzowych.

Chcemy mocniej inwestować w sieć placówek w regionach, w których jesteśmy mniej obecni, czyli między innymi w regionie Wrocławia, Poznania czy Bydgoszczy. Będziemy chcieli tam otwierać nowe placówki i rozwijać sieć placówek franczyzowych

czytamy w wywiadzie dla PAP.

Wszystko to układa się w spójną strategię, która ma na celu poprawienie – i tak niezłych – wyników finansowych. Jeżeli plany rozwojowe na najbliższe lata się spełnią, Pekao S.A. pod wodzą Krupińskiego będzie jedną z najprężniej rozwijających się instytucji finansowych w Polsce. W każdym razie, co by nie mówić, bank i jego prezes posiadają pewną wizję, którą teraz trzeba wcielić w życie. A posiadanie spójnej wizji to z reguły więcej niż połowa sukcesu.

Źródła:

  • Akcjonariat Banku Pekao S.A., https://www.pekao.com.pl/o-banku/stopka/informacje-dla-inwestorow/Sklad-Akcjonariatu.html (dostęp: 11.07.2019)
  • Kto jest kim w gospodarce – Michał Krupiński, https://www.wnp.pl/kto-jest-kim/michal-krupinski,401.html (dostęp: 11.07.2019)
  • P. Kwestarz, Dywidendy banków 2019. Znamy już pierwsze zapowiedzi wypłat zysków w tym roku, https://strefainwestorow.pl/artykuly/dywidendy/20190227/dywidendy-bankow-2019 (dostęp: 11.07.2019)
  • Plan wzrostu zysku Pekao do 3 mld zł w ‘20 jest realistyczny, http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2745977,plan-wzrostu-zysku-pekao-do-3-mld-zl-w--20-jest-realistyczny---prezes-(wywiad) (dostęp: 11.07.2019)
  • Repolonizacja banków sukcesem, http://wgospodarce.pl/informacje/50388-repolonizacja-bankow-sukcesem (dostęp: 11.07.2019)
  • M. Rudke, Pekao z zatwierdzoną dywidendą, https://www.rp.pl/Banki/306269942-Pekao-z-zatwierdzona-dywidenda.html (dostęp: 11.07.2019)

polecane: Afera Amber Gold - liczby, które szokują

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3