Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zbuduje centrum animacji dla mieszkańców Księża Małego (WIZUALIZACJE)

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Tak będzie wyglądał CAL na Księżu Małym
Tak będzie wyglądał CAL na Księżu Małym Wizualizacja
Urząd Miasta chce zbudować dla osób zamieszkujących Księże Małe Centrum Aktywności Lokalnej. Miałoby ono stać się miejscem spotkań, siedzibą dla tamtejszej rady osiedla oraz czymś na kształt domu kultury.

Urzędnicy tłumaczą, że to w celu integracji mieszkańców. Centrum Aktywności Lokalnej miałoby więc służyć organizowaniu różnych wydarzeń dla członków społeczności.

- Wewnątrz swój kąt miedzy innymi znajdzie rada osiedla, Klub Seniora oraz biuro interwencji. Teren dokoła budynku również się zmieni: powstaną miejsca postojowe, stojaki rowerowe, oświetlenie, ławki, nasadzenia zieleni - mówi Tomasz Myszko-Wolski z biura prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Zanim jednak to się stanie, musi zostać postawiony budynek, który będzie pełnił funkcję siedziby rady i klubu. Powstanie przy ulicy Rybnickiej 39.

- Projekt przewiduje budowę nowego parterowego budynku o powierzchni 278 m2 - dodaje Tomasz Myszko-Wolski.

Zarząd Inwestycji Miejskich ogłosił już przetarg na jego budowę. Prace budowlane powinny zakończyć się przed przyszłorocznymi wakacjami.

Podobne centrum aktywności istnieje już na Tarnogaju. Nazywa się w skrócie CAT, czyli Centrum Aktywności Tarnogaju. Zarządza nim Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, które urządziło już na przykład w tym miejscu osiedlową bibliotekę. Przypomnijmy, że Tarnogaj nie miał żadnej filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, więc sąsiedzka biblioteka ten brak zapełniła.

Jak to działa?

- Dzisiaj nie ma jeszcze jednego modelu, który by obowiązywał w przypadku wszystkich centrów aktywności. Ale pracujemy nad skonstruowaniem jednolitego systemu dla wszystkich zainteresowanych osiedli - mówi Bartłomiej Świerczewski, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu.

W przypadku CAT-u sytuacja wyglądała następująco: rozpisany został konkurs na wybór stowarzyszenia, które miało zarządzać Centrum. Konkurs wygrało Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej i to stowarzyszenie w ubiegłym roku otrzymało od miasta dofinansowanie w wysokości 50 tysięcy złotych. W tym roku po raz kolejny został rozpisany konkurs i znów wygrało go Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej. Tegoroczna dotacja była większa, wyniosła 100 000 złotych. Organizacje pozarządowe mogą starać się także o dofinansowania z innych źródeł.

- Taka procedura nie musi jednak działać w przypadku centrum aktywności na innym osiedlu. Każde osiedle jest inne. Na jednych mamy instytucje kultury, na innych NGO, są tez takie, gdzie brakuje jednych i drugich. Musimy wypracować rozwiązania na skalę całego miasta. I o tym m.in. będziemy rozmawiać w trakcie kongresu NGO 28 maja - tłumaczy Bartłomiej Świerczewski. - Organizacje pozarządowe wydają się naturalnym partnerem przy tego typu aktywnościach. Mają osobowość
prawną, mogą starać się także o dofinansowania z innych źródeł ale przede wszystkim mają doświadczenie i umiejętności do prowadzenia tego typu działań.

O dofinansowania nie mogą się natomiast starać rady osiedla. W 2018 roku gmina Wrocław przeznaczyła 150 milionów złotych na współpracę z organizacjami pozarządowymi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska