Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto zachęca wrocławian do remontów kamienic

Jarosław Garbacz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Dariusz Gdesz
Odnowisz dom, ratusz odda nawet 70 proc. rachunku. Wystarczy, że razem z sąsiadami napiszesz wniosek.

Twoją kamienicą zarządza wspólnota mieszkaniowa i nie stać was na remont? Nic straconego. Skrzyknij sąsiadów i postarajcie się o miejską dotację na odnowienie elewacji, wymianę okien czy naprawę dachu. Do 31 października w ratuszu można składać wnioski o dofinansowanie remontów zabytkowych kamienic w centrum Wrocławia.

Prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obejmują jednak tylko te domy, które są wpisane do rejestru zabytków. W tym roku, jak wynika z przyjętego przez radnych budżetu, do podziału będzie nieco ponad 5 mln zł. Wspólnoty muszą same wyłożyć pieniądze, ale potem miasto odda im od 30 do 70 procent.

Od 2007 roku miasto dopłaciło do remontów 46 prywatnych kamienic

To, że warto spróbować, pokazuje przykład 46 kamienic, które w ciągu ostatnich trzech lat już zostały w ten sposób odnowione. - To naprawdę świetna sprawa, urząd powinien na ten cel przeznaczać jeszcze więcej pieniędzy, bo zabytkowe kamienice tworzą klimat tego miasta - komentuje Krystyna Walczak, współwłaścicielka spółki Bonitatis Zarządzanie Nieruchomościami.

To właśnie dzięki miejskim dotacjom wyremontowała już dwie zarządzane przez siebie kamienice. W 2008 roku nowe oblicze zyskał dom przy ul. Curie-Skłodowskiej 49. Ma nowy dach, wymieniono okna i odświeżono elewację. Rok później za pieniądze z kasy miasta modernizację przeszedł dach kamienicy przy Podwalu 75a. - O pieniądze nie trzeba się starać długo, a piękne efekty są widoczne niemal od razu - zachwala Walczak.

Z tych samych pieniędzy wyremontowano niedawno kamienice przy ul. Malarskiej, dzięki czemu od razu stały się nową wizytówką wrocławskiej starówki.

Z dotacji skorzystała też wspólnota mieszkaniowa z ul. Krupniczej. Odnowiła kamienice pod numerami 3, 5 i 7. - Bardzo dobrze, że miasto stara się o odnawianie zabytkowych i wartościowych obiektów, w których mieszkają ludzie. Po remoncie mieszkańcy powinni też bardziej szanować efekty i nie niszczyć szybko nowych okien czy elewacji - zaznacza Zbigniew Bielawski z ul. Krupniczej. To, niestety, ciągle problem. Z danych magistratu wynika, że każda z wyremontowanych ostatnio komunalnych kamienic została już w mniejszym lub większym stopniu zniszczona. Z tymi należącymi do wspólnot na szczęście jest trochę lepiej.

Jak starać się o pieniądze i kto może z nich skorzystać?

- O dotacje mogą starać się wspólnoty mieszkaniowe i właściciele kamienic, które są wpisane do rejestru zabytków i nie należą do miasta - wyjaśnia Beata Flank z biura konserwatora zabytków. Obiekty muszą być w złym stanie technicznym i leżeć w zabudowie pierzejowej w centrum (kamienica nie może stać samodzielnie, obok niej muszą istnieć sąsiednie, zabytkowe domy).

Dotacja może być udzielona m.in. na odnowienie lub uzupełnienie tynków i elewacji, wymianę okien, witryn, drzwi, dachu, wykonania izolacji przeciwwilgociowej oraz zakup materiałów konserwatorskich i budowlanych niezbędnych do wykonania prac. Wnioski można składać do prezydenta Wrocławia za pośrednictwem miejskiego konserwatora zabytków (ul. Bernardyńska 5, 50-156 Wrocław, pokój 15). Informacji udzielają też pracownicy biura, pod numerem telefonu (71) 777-94-51.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska