Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto wyremontuje pustostany. Będzie łatwiej o mieszkanie

MAL
Fot. Tomasz Ho£Od / Polska Press
- Priorytetem dla mnie będzie remont pustostanów we Wrocławiu i przekazanie ich rodzinom, które czekają na mieszkanie. Będziemy także skutecznie walczyć ze smogiem. Wymienimy stare piece w lokalach komunalnych - zapowiada Sebastian Lorenc, który od piątku jest wiceprezydentem Wrocławia odpowiedzialnym przede wszystkim właśnie za lokale komunalne.

W kolejce po mieszkanie we Wrocławiu czeka dziś ponad 2 tysiące rodzin. Ci najbiedniejsi mogą liczyć na mieszkania socjalne, ci trochę bogatsi - na komunalne mieszkania, ale w kiepskim stanie. Będą musieli wyremontować na własny koszt. W obu przypadkach nie ma jednak co marzyć o tym, że klucze dostaniemy od razu. Trzeba przygotować się nawet na kilkuletnie oczekiwanie. Niektórzy mieszkań nie doczekają się nigdy, bo co roku na początek kolejki trafiają ci, którzy są w gorszej sytuacji finansowej.

Tymczasem we Wrocławiu od lat są co najmniej setki mieszkań, w których nikt nie mieszka. To pustostany w miejskich kamienicach. Tak naprawdę nigdy ich dokładnie nie policzono. Sebastian Lorenc deklaruje, że teraz miasto to zrobi. A następnie mieszkania wyremontuje i przekaże tym, którzy czekają na nie w kolejce.

Jak dostać mieszkanie komunalne od miasta? Zobacz zasady

Sebastian Lorenc uważa także, że jak najszybciej powinna zostać przeprowadzona inwentaryzacja pieców węglowych w lokalach komunalnych, a następnie wszystkie piece węglowe na wrocławskich osiedlach, szczególnie tych położonych w centrum miasta, powinny zostać wymienione na bardziej ekologiczne.

- Walka ze smogiem będzie jednym z priorytetów działań wrocławskiego ratusza - przekonuje nowy wiceprezydent.

Na początku lat 90. we Wrocławiu było ok. 80 tys. lokali, w których były zamontowane piece opalane węglem. Teraz władze Wrocławia szacują, że zostało jeszcze ok. 23 tys. lokali. Na Przedmieściu Oławskim przeprowadzono pilotażowy program inwentaryzacji pieców węglowych. Urzędnicy we wrześniu zapowiadali, że chcieliby we współpracy z Politechniką Wrocławską zinwentaryzować wszystkie piece do końca wiosny 2019 roku. W tym roku udało się już zlikwidować ok. 2 tys. pieców węglowych. W 2017 roku było to nieco ponad 1800 pieców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska