MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto potwierdza: SP 107 zostanie zlikwidowana. Budynek wydzierżawią salezjanie

Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
Szkoła Podstawowa nr 107 wkrótce zostanie zlikwidowana
Szkoła Podstawowa nr 107 wkrótce zostanie zlikwidowana Fot. Tomasz Hołod / Polskapresse
Szkoła Podstawowa nr 107 przy ul. Bolesława Prusa 64 zostanie zlikwidowana. Uczniowie przeniosą się do nowoczesnego budynku Szkoły Podstawowej nr 84 przy ul. Górnickiego. Budynek na Prusa wydzierżawią zaś salezjanie. Informacje te potwierdził Jarosław Delewski, szef departamentu edukacji we wrocławskim magistracie. Dyrektor przyznał, że sytuacja, w której rodzice dowiedzieli się o likwidacji szkoły od salezjan jest niezręczna.

Przypomnijmy, że portal GazetaWroclawska.pl jako pierwszy napisał, że magistrat planuje zlikwidować Szkołę Podstawową nr 107 przy ul. Bolesława Prusa 64. W budynku swoją placówkę ma mieć Zespół Szkół Salezjańskich. Problem w tym, że rodzice dzieci z SP nr 107 nie chcą, żeby ich pociechy uczyły się gdzie indziej. Mają też pretensje do władz Wrocławia, że o wszystkim dowiedzieli się z nieoficjalnych informacji i z... materiałów promocyjnych salezjanów.

- Szkoła Podstawowa nr 84 przy ul. Górnickiego po przebudowie będzie bardzo nowoczesną placówką. Uczyć się w niej będzie mogło ponad 900 uczniów - mówi dyrektor Jarosław Delewski i przyznaje, że zadaniem gminy jest racjonalizowanie pieniędzy wydawanych na oświatę. Według dyrektora decyzja o połączeniu szkół związana jest z tym, że w tym rejonie miasta jest kilka podstawówek, a od września będzie w nich mniej uczniów. To m.in. skutek decyzji Sejmu, który zniósł obowiązek szkolny dla 6-latków.

- Prowadziliśmy różne symulacje i podjęliśmy najlepszą decyzję dla uczniów - dodaje Jarosław Delewski. - Połączymy dwie szkoły - SP nr 84 i nr 107. W sumie, w rozbudowanym budynku od września będzie się uczyć ok. 550 uczniów. Będą tam miały naprawdę znakomite warunki - dodaje dyrektor.

Dlaczego rodzice o likwidacji dowiedzieli się od salezjanów, a nie od władz Wrocławia? Dyrektor Delewski tłumaczy, że władze czekały na decyzje Sejmu dotyczące chociażby 6-latków, potem wszystko należało zaplanować. To jednak urzędnikom nie przeszkadzało w rozmowie z zakonem, który szybko pochwalił się, że otworzy zespół szkół przy Prusa.

Kiedy władze Wrocławia obiecały salezjanom, że wydzierżawią ten budynek? - Nie pamiętam - odpowiedział Delewski, dodając że gmina nigdy nie sprzeda tego budynku, a tylko na rok go wydzierżawi. Nie jest jeszcze znana cena dzierżawy.

- Współpracujemy od kilku lat z salezjanami, ich placówki mają bardzo dobre wyniki. To logiczny obrót sprawy - tłumaczy Delewski, dodając, że takich budynków we Wrocławiu, dla których magistrat będzie szukał najemców, jest więcej. Jarosław Delewski przyznał jednak, że sytuacja, w której to rodzice dowiedzieli się z internetu o zmianach była niezręczna.

Choć przebudowany budynek przy ul. Górnickiego ma być gotowy w marcu, to baza sportowa będzie gotowa dopiero w 2017 roku. Do tego czas dzieci będą korzystały z sali w budynku przy ul. Świętokrzyskiej.

Salezjanie w budynku na Prusa chcą stworzyć Zespół Szkół Salezjańskich na Ołbinie. Reklamują go jako edukację nowej jakości i skuteczności, od przedszkola do liceum. Szkoła ma być placówką publiczną.

Radni jeszcze na sesji w tym miesiącu mogą się zająć projektem uchwały dotyczącym likwidacji SP nr 107. O tym, czy tak się stanie, zadecyduje klub radnych Rafała Dutkiewicza z Platformą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska