Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto Krzywej Wieży i Frankensteina zaprasza

artykuł sponsorowany

Ząbkowice Śląskie – Miasto Krzywej Wieży i Frankensteina jest jednym z ciekawszych miejsc na Dolnym Śląsku pod względem bogactwa historii, kultury i zabytków. Powstało w drugiej połowie XIII w. jako miasto założone na prawie niemieckim przez kolonistów z Frankonii i przez nich zostało nazwane Frankenstein. Nazwę tę nosiło do 1945 roku, jednak Legenda Frankensteina wciąż żyje na kartach ząbkowickiej historii. Istnieją bowiem przesłanki, że znany z powieści Mary Shelley oraz późniejszych ekranizacji filmowych potwór Frankenstein narodził się właśnie tu, w Ząbkowicach Śląskich.

Legenda Frankensteina kultywowana jest tu cyklicznie – jesienią organizowana jest impreza plenerowa pod hasłem „Weekend z Frankensteinem”, która nieustannie od 1996 roku znajduje się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń Gminy. Jest to spotkanie z Historią i dawną kulturą miasta przy jednoczesnym walorze rozrywkowo-rekreacyjnym. Atrakcje „Weekendu” związane są z mroczną postacią Frankensteina – podczas imprezy, w zabytkach oraz na scenie spotkać można upiory, strachy, zjawy i widma, które dostarczają wielu niesamowitych przeżyć i silnych emocji. Gwoździem programu są koncerty - w tegorocznej edycji 2016 wystąpią Hope, Oberschlesien, Luxtorpeda, Clock Machine, Vintage oraz Dżem.
Co roku popularnością cieszą się Kino Grozy na plantach zamkowych, Parada Potworów, Nawiedzony Dom, „10 Ząbkowicka” - bieg na 10 km. Mieszkańcy i goście mają możliwość uczestniczenia w różnorodnych pokazach i warsztatach.

Dzisiejsze Ząbkowice zapraszają do odwiedzenia wspaniałych zabytków: Krzywej Wieży, neogotyckiego Ratusza z XIX w., zamku z XVI w., zabytkowych kościołów: kościół św. Anny z XV w. z wnętrzem neogotyckim, kościół św. Jadwigi z XV w. oraz Izby Pamiątek Regionalnych, sladami frankensteina w której szalony Doktor Frankenstein ma także swoje laboratorium (w okresie wakacyjnym Izba Pamiątek Regionalnych oraz trasa Śladami dr. Frankensteina jest nieczynna z powodu remontu).
Krzywa Wieża
Wizytówka Ząbkowic Śląskich - druga w Europie, zaraz po włoskiej Pizie. Jest to najwyższa krzywa wieża w Polsce (34 m.), a jej odchylenie od pionu wynosi 2,14 metra. Nazywana jest „śląską Pizą”. Powszechnie uważa się, że pochodzi z ok. 1413 r. dlatego
w roku 2013 obchodzony był Jubileusz 600-lecia jej istnienia.
139 schodow

Początki Krzywej Wieży nie są znane z powodu braku źródeł pisanych. Istnieją przypuszczenia, że wieża jest pozostałością przedkolacyjnego zamku powstałego w tym miejscu w I poł. XIII w., zniszczonego w II poł. XV w. o czym może świadczyć wejście do niej na wysokości pierwszego piętra. Inna hipoteza sugeruje, że wcześniej, tuż po lokacji miasta, wieża pełniła rolę bramy miejskiej. W 1413 r. według najstarszej zachowanej kroniki miasta zakończono budowę kościoła parafialnego, wówczas p.w. Najświętszej Panny Marii i znajdującej się przy nim dzwonnicy - dzisiejszej Krzywej Wieży.

Krzywa wieża swoje święto obchodzi co roku w lipcu podczas „Dni i Nocy Krzywej Wieży” – kulturalno-rekreacyjnego wydarzenia, które ściąga turystów i gości na specjalne wydarzenia, występy gwiazd, happeningi i inne atrakcje. Obecnie wieża pełni funkcję punktu widokowego. Panorama ze szczytu jej korony jest niezapomniana!

Zamek z XVI w.
Pierwsze wzmianki o ząbkowickim zamku pochodzą z XIV w. Budowę warowni rozpoczęto za panowania Bolka I świdnickiego lub jego syna Bernarda ok. 1300 roku
i prawdopodobnie zamek miał plan nieregularnego owalu. Podczas wojen husyckich, zamek został zbudowany. Obecny kształt budowla otrzymała za panowania księcia Karola I Podiebrada. Zaprojektował i nadzorował budowę praski budowniczy Benedykt Rejt. Budowę rozpoczęto w 1524 roku. Ząbkowicki zamek jest pierwszą na Śląsku renesansową, obronną budowlę o regularnym, prostokątnym planie. Podczas wojny trzydziestoletniej w XVII w. (1646 rok) wojska cesarskie wysadziły część zamku w powietrze. W 1784 roku dachy warowni zniszczył pożar, a w latach 1819 – 1829 zlikwidowano fosy i wały wokół zamku.

Dziś możemy oglądać ruiny czteroskrzydłowej budowli na planie nieregularnego kwadratu (64 m x 66m) z częściowo zachowaną attyką i stosunkowo dobrze zachowaną wieżą bramną na której znajduje się herb księcia Karola I z datą 1532 roku.
W 2012 r. rozpoczęto systematyczne prace rewaloryzacyjne, które mają na celu udostępnienie dla zwiedzających całego kompleksu ząbkowickiego Zamku. Jest to najważniejsza i największa z inwestycji na rzecz rozwoju turystyki.

Wraz z nowym sezonem turystycznym 2016 od 2 kwietnia ruszyła nowa atrakcja – Escape room – Komnata Tajemnic. To pierwszy „pokój ucieczek” w Ząbkowicach Śląskich, który znajduje się na zamku w wieży bramnej i nawiązuje do historycznego wydarzenia
1646 roku, jakie miało miejsce w Ząbkowicach Śląskich - oblężenie zamku przez wojska cesarskie, bronionego zaciekle przez szwedzką załogę. Grupa osób zostaje zamknięta
wystylizowanym pomieszczeniu i musi się z niego wydostać. Wyjście z pokoju oczywiście nie jest proste. Gracze napotykają różnorodne przeszkody i zagadki, ale przebrnięcie przez nie wszystkie daje niesamowitą satysfakcję. Gracze mają maksymalnie 60 minut czasu na znalezienie klucza i uwolnienie się z pokoju.

Komnata Tajemnic - escape room w ząbkowickim zamku - trailer:

Zostań Odkrywcą Tajemnic Ząbkowic Śląskich – gra plenerowa dla całej rodziny

Co przedstawia herb Księcia Karolia I Podiebrada? Jak zamek w dawnych czasach ogrzewano zimą? Gdzie odpoczywała księżna? Jaką funkcję niegdyś pełniła Krzywa Wieża? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z zabytkami i historią naszego miasta można poznać podczas wędrówki po ząbkowickim zamku oraz zdobywając szczyt Krzywej Wieży – zapraszamy gości i turystów do kolejnej atrakcji: ząbkowickiej gry plenerowej. To wspaniała zabawa dla całej rodziny.
Przy zakupie biletu w kasie można bezpłatnie pobrać kartę, która zawiera wskazówki do gry. Na szlaku wędrówki na uczestników czekać będą zadania, których rozwiązania utworzą szyfr. Dzięki łamaczowi szyfrów można odkryć hasło i otrzymać tytuł Odkrywcy Tajemnic Ząbkowic Śląskich. Podczas zabawy trzeba wykazać się nie tylko zwinnością, ale i bystrym umysłem. Gra plenerowa to doskonała okazja do aktywnego spędzenia czasu ze swoimi pociechami,
a tym samym do poznania ciekawostek, historii i legend związanych z naszym miastem.
Zapraszamy na wydarzenia i imprezy Gminy Ząbkowice Śląskie w drugiej połowie 2016 r. – tego nie można przegapić!

• 25-27.08.2016 – Weekend z Frankensteinem
• 27.08.2016 – „10 Ząbkowicka” – bieg na 10 km
• 28.08.2016 – Dożynki Gminne
• 17-18.09.2016 – X Prezentacje Gospodarcze Ziemi Ząbkowickiej i III Ząbkowickie Targi Rolno-Spożywcze
• 17.12.2016 – Jarmark Bożonarodzeniowy
• 31.12.2016 - Sylwester na rynku

ODWIEDŹ NAS NA:

www.zabkowiceslaskie.pl
www.facebook.com/zabkowiceslaskie.miastokrzywejwiezyfrankensteina

Informacje dot. zwiedzania, godzin otwarcia i cen biletów:

Informujemy, że obecnie w okresie wakacyjnym 2016 Izba Pamiątek Regionalnych oraz trasa Śladami dr. Frankensteina jest nieczynna z powodu remontu. Do Izby Pamiątek Regionalnych zapraszamy we wrześniu. Za powstałe utrudnienia przepraszamy.
Krzywą Wieżę oraz Zamek można zwiedzać:
od 1 kwietnia do 30 września - codziennie od godz. 09:00 do godz. 19:00.
od 1 października do 31 października - codziennie od godz. 09:00 do godz. 18:00.
od 1 listopada do 31 marca r. - od wtorku do niedzieli, od godz. 09:00 do 17:00
Ostatnie wejście pół godziny przed zamknięciem.

Od 2 kwietnia do 30 września - godziny wejść do Escape Room „Komnaty Tajemnic” na zamku:
9:00, 10:30, 12:00, 13:30, 15:00, 16:30, 18:00.

Ceny biletów (obowiązujące od 2 kwietnia 2016 r.):
1) Krzywa Wieża – bilet normalny: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.
2) Escape room Komnata Tajemnic: 10 zł/os.
3) Ruiny Zamku: 6,00 zł; bilet ulgowy: 3,00 zł.
Wszelkie informacje można uzyskać w:
atrakcjach turystycznych: Krzywej Wieży (ul. Św. Wojciecha 7) i Zamku (przy ul. Krzywej)
oraz pod nr tel. /74/ 815 20 43

e-mail: [email protected] lub [email protected]

Rezerwacji grup prosimy dokonywać:
• telefonicznie: (74) 815 20 43 lub (74) 816 53 22
• e-mailem: [email protected] lub [email protected]
• Escape room Komnata Tajemnic (rezerwacje grup 2-7 osób): [email protected]
PROSIMY o wcześniejszą rezerwację do KOMNATY TAJEMNIC. DOKONUJĄC REZERWACJI należy podać niezbędne dane: termin i godzinę, imie i nazwisko, adres e-mail, telefon kontaktowy i liczbę uczestników.
•listownie: Izba Pamiątek Regionalnych im. Józefa Glabiszewskiego ul. Krzywa 1, 57-200 Ząbkowice Śląskie

Informujemy, że dla autokarów turystycznych istnieje możliwość (na czas wysiadania/wsiadania) zatrzymania autobusu w Rynku blisko Krzywej Wieży. Parking znajduje się wzdłuż Pierzei - ul. Rynek 14.
Do zobaczenia w Ząbkowicach Śląskich!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska