Metraco Zagłębie wypunktowało KPR Kobierzyce w dolnośląskich derbach

Dawid Foltyniewicz
MKS Zagłębie Lubin S.A.
Metraco Zagłębie Lubin w derbach Dolnego Śląska, rozegranych w ramach 26. kolejki PGNiG Superliga Kobiet, pokonało u siebie KPR Gminy Kobierzyce 28:18.

Oba zespoły po raz ostatni w Lubinie mierzyły się ze sobą stosunkowo niedawno - na zakończenie rundy zasadniczej PGNiG Superligi Kobiet Metraco Zagłębie pokonało swojego derbowego rywala 21:18. Spotkanie w rundzie finałowej miało nieco inny ciężar gatunkowy. Na tym etapie sezonu rozstrzyga się, do kogo powędrują medale.

W środowe starcie lepiej weszły gospodynie, które po pięciu minutach prowadziły 2:0 po skutecznie wykorzystanych przez Kingę Grzyb rzutach karnych. KPR szybko doprowadził do wyrównania po rzutach Kingi Jakubowskiej, po których piłka przełamała ręce Moniki Maliczkiewicz.

Po kwadransie gry, gdy "Miedziowe" prowadziły 7:4, o czas poprosiła trenerka przyjezdnych, Edyta Majdzińska. Przerwa nie wybiła z rytmu szczypiornistek Metraco Zagłębia. Lubinianki dobrze ustawiały się w defensywie, znacznie ułatwiając pracę swojej bramkarce. Kobierzyczankom należy oddać, że swoim rywalkom wyraźnie nie ustępowały, a na drodze do siatki Metraco Zagłębia kilkukrotnie stawał im słupek. Końcówka pierwszej połowy należała jednak do gospodyń, które na przerwę schodziły prowadząc 16:9.

Majdzińska o kolejny czas poprosiła ledwie trzy minuty po wznowieniu gry. Wcześniej Paulina Piechnik oraz Grzyb skutecznie zakończyły kontry Metraco Zagłębia.

Na dziesięć minut przed syreną kończącą spotkanie podopieczne Bożeny Karkut prowadziły różnicą siedmiu bramek i nic nie wskazywało na to, że cokolwiek przeszkodzi im w sięgnięciu po zwycięstwo. Ozdobą spotkania była trafienia Grzyb i Maliczkiewicz, które w odstępie kilkudziesięciu sekund przerzuciły piłkę przez całą długość boiska, wykorzystując nieobecność golkiperki między słupkami bramki KPR-u.

Ponasto należy zaznaczyć, że w zespole z Lubina bardzo dobrze funkcjonowało zwłaszcza prawe skrzydło, na którym szalała Małgorzata Trawczyńska. M.in. jej akcje na trybunach oklaskiwała Natalia Czerwonka - łyżwiarka szybka, która z igrzysk olimpijskich w Soczi wróciła ze srebrnym medalem.

Ostatecznie spotkanie zakończyło się triumfem Metraco Zagłębia 28:18.

Srebro na koniec sezonu ekipy z Lubina jednak nie zadowoli. Już we wtorek Metraco Zagłębie zmierzy się w Lublinie z miejscowym MKS-em Perłą. Wspomniany mecz może zadecydować o losach batalii o mistrzostwo Polski. Drużyna z Lubelszczyzny w tabeli PGNiG Superliga Kobiet ma obecnie trzy punkty przewagi nad "Miedziowymi".

26. kolejka PGNiG Superligi Kobiet: Metraco Zagłębie Lubin - KPR Gminy Kobierzyce 28:18 (16:9)