Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metalowe sarkofagi z krypty Wirtembergów w Oleśnicy do renowacji. To największy taki zbiór trumien w Polsce

Monika Fajge
Monika Fajge
W tym roku będą prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie przy sarkofagu żony księcia – Elżbiety Marii.
W tym roku będą prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie przy sarkofagu żony księcia – Elżbiety Marii. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB
Pod prezbiterium kościoła parafialnego pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy znajduje się aż 28 metalowych sarkofagów. To największy taki zbiór w Polsce. Kompleksową konserwację przeszedł już polichromowany i złocony sarkofag Sylwiusza Nimroda Wirtemberga z XVII wieku. W tym roku renowacji doczeka się zdobiona trumna jego żony – Elżbiety Marii.

Sylwiusz Nimrod to pierwszy z rodu oleśnickich Witembergów. Zmarł w wieku zaledwie 42 lat, prawdopodobnie po przebytym udarze. Książe i jego rodzina spoczęli w krypcie o powierzchni 24 metrów kwadratowych w kościele zamkowym, dziś bazylice pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty.

– Pod prezbiterium kościoła w Oleśnicy znajduje się krypta Podiebradów, a obok niej, pod dobudowaną kaplicą Wirtembergów - krypta tego rodu. W obu pomieszczeniach znajduje się 28 sarkofagów metalowych i 6 drewnianych trumien. Ze względu na liczbę stanowią w Polsce największy zespół sarkofagów metalowych – czytamy na profilu facebookowym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Sarkofag księcia z Wirtembergów odzyskał dawny blask

Mocno zniszczony sarkofag Sylwiusza Nimroda zrekonstruowali w ubiegłym roku (2022) dr Agnieszka Trzos i mgr Tomasz Trzos. Prace trwały osiem miesięcy, kosztowały ponad 200 tys. złotych i były finansowane z pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Sarkofag księcia po konserwacji prezentowany jest w kaplicy Wirtembergów w kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.
Sarkofag księcia po konserwacji prezentowany jest w kaplicy Wirtembergów w kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków/FB

– Podstawowym założeniem prac konserwatorskich było zahamowanie procesu korozji blachy cynowego sarkofagu. Działania miały na celu zabezpieczenie, utrwalenie i zachowanie cennej substancji zabytki sztuki funeralnej – informuje konserwator zabytków.

Odnowiona książęca trumna to prawdziwe dzieło sztuki. Sarkofag waży około 700 kilogramów i został wykonany ze stopu cyny i ołowiu. Obejmują go anioły, a podtrzymuje sześć lwów. Został ozdobiony 22,5-karatowym złotem płatkowym.

Sarkofag po konserwacji prezentowany jest w kaplicy Wirtembergów w kościele parafialnym pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy.

Sarkofag matki rodu oleśnickich Wirtembergów czeka na lifting

Elżbieta Maria przeżyła męża o ponad 20 lat, po śmierci została pochowana u jego boku. Jej sarkofag nadal znajduje się w rodowej krypcie. Ten również jest bogato zdobiony. Znajdują się tam m.in. pelikany rozszarpujące dziobem pierś. To symbol ofiary Chrystusa, ale też miłości rodzicielskiej.

Jak informuje Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, "w tym roku będą prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie przy sarkofagu żony księcia – Elżbiety Marii".

Zobaczcie zdjęcia sarkofagu Sylwiusza Nimroda i jego małżonki >>

W tym roku będą prowadzone prace konserwatorskie i restauratorskie przy sarkofagu żony księcia – Elżbiety Marii.

Metalowe sarkofagi z krypty Wirtembergów w Oleśnicy do renow...

Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska