Menu dawnych Ślężan

  Menu dawnych Ślężan

  Krzysztof Kucharski

  Gazeta Wrocławska

  Gazeta Wrocławska

  Co jadali Ślężanie na obiad, wiemy tylko z grubsza. Pisane ślady są prawie żadne. Więcej podpowiadają archeologowie.
  Od prawieków Śląsk był ziemią sporną między wszystkimi sąsiadami. Mieszkańcy tych ziem, zwani Ślężanami albo Ślęzanami, zamieszkali w dorzeczu Ślęzy i mieli swoją świętą górę Ślężę, na którą pielgrzymowało wiele innych plemion. Legenda podpowiada, że ta góra (niezbyt wysoka - 718 m n.p.m.) jest skutkiem walki aniołów z diabłami. Te pierwsze zasypały tym drugim jedno z wejść do piekielnej otchłani.

  Nie można powiedzieć, żeby Ślęzanie czuli jakieś specjalne więzi z sąsiadami.
  W rodowodzie dopisaliśmy ich do licznych plemion słowiańskich. We wczesnym średniowieczu zamieszkiwali na obszarze aż po Góry Sowie i Bardzkie na południowym zachodzie oraz do Wzgórza Trzebnickiego na północy. Centrum było zlokalizowane wokół wspomnianej góry zwanej też śląskim Olimpem i oczywiście Wrocławia zwanego Wratislavią, ale w swojej historii też po czesku Vratislavem, po węgiersku Boroszló, a po niemiecku Breslau.

  Obecność Ślężan na tych ziemiach zapisał w swoich notatkach kronikarz zwany Geografem Bawarskim już w IX wieku.
  Średniowiecze przynosi duże zmiany w jadłospisach. Obok mięsa wołowego, wieprzowego, koniny - pojawia się drób domowy, specjalnie hodowany do spożywania. Rozwarstwienie społeczeństwa sprawia, że bogatsi zaczynają jadać coraz bardziej wyszukane potrawy z mięs i pojawia się coraz więcej egzotyczniejszych produktów, a biednym mięso trafia się raz na jakiś czas. Te tendencje nie zmieniły się, nie tylko na tych terenach, do końca XIX wieku.

  Co jadali Ślężanie na obiad, wiemy tylko z grubsza. Pisane ślady są prawie żadne. Więcej podpowiadają archeologowie. Wiadomo, że wypiekali chleby i umieli robić kluchy. Po kościach można domniemywać, jakie mięsa znajdowały się w ich menu. Przez wieki niewiele się zmieniło. Na pewno to ich jedzenie było znacznie gorszej jakości i mniej urozmaicone.

  Dziś nawet nie tylko trudno by je było odtworzyć, ale też i zjeść. Najprostszy chleb pieczony w piecu, który w średniowiecznym domu był na pewno ciemniejszy. Mąkę wyrabiano w prostych żarnach, więc nie była ona zbyt czysta.
  Ale spróbujmy sobie sami upiec domowy chleb, więcej niż trochę uszlachetniony.

  CHLEB DOMOWY

  * 500 g mąki pszennej
  * 300 ml ciepłej wody
  * 20 g drożdży
  * 3 łyżeczki oleju
  * 1 łyżeczka soli
  * 1 łyżeczka cukru

  Rozdrabniamy drożdże. Rozpuszczamy je w odrobinie ciepłej wody i odstawiamy na parę minut w ciepłe miejsce pod przykryciem. Następnie w misce mieszamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto tak długo, aż zacznie odchodzić od rąk. Odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na pół godziny. Ciasto przykrywamy lnianą ściereczką. Po wyrośnięciu formujemy bochenek i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C na około godzinę. Pod koniec pieczenia można sprawdzić cienkim patyczkiem, czy chleb się dobrze upiekł.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Gazecie Wrocławskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecane

  Wideo