Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ME w lekkoatletyce 2018. Stadion Olimpijski czeka na mistrzów

Jakub Guder, Berlin
fot. Paweł Relikowski
Ponad 1600 sportowców z 51 krajów startuje w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy. W Berlinie będziemy oglądać 14 mistrzów świata.

Areną zmagań lekkoatletów jest Stadion Olimpijski wbudowany na igrzyska w 1936 roku. To budowla imponująca, monumentalna, która momentami przytłacza swoją modernistyczną architekturą. Na każdym kroku widać zresztą symbole minionej epoki - wielkie pomniki, szerokie błonia okalające arenę nad którymi wnoszą się wysokie wieże. Obiekt gruntownie zmodernizowano w 2004 roku, a dwa lata później był jedną z aren piłkarskich mistrzostw świata. To właśnie tu zresztą rozegrano finał imprezy. W 2009 roku stadion gościł lekkoatletyczne mistrzostwa świata. To w trakcie tej imprezy Usain Bolt ustanowił aktualne rekordy globu na 100 i 200 m.
Nic zatem dziwnego, że wszyscy liczą tu na świetne zawody i dobre wyniki. Sprzyjać temu ma także pogoda, bo nadchodzące upały mają pomagać sprinterom i konkurencją technicznym. W trudnej sytuacji będą zapewne zawodnicy startujący w konkurencjach wytrzymałościowych.

ZOBACZ TAKŻE:
Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce 2018 [TRANSMISJA NA ŻYWO, PROGRAM, STARTY POLAKÓW, TERMINARZ, HARMONOGRAM, GDZIE OGLĄDAĆ LIVE ONLINE]

Wiele po imprezie obiecują sobie gospodarzy, którzy dwa lata temu w Amsterdamie zdobyli aż 16 krążków i zajęli drugie miejsce w klasyfikacji medalowej. Teraz startują u siebie, więc liczą, że uda im się ten sukces przynajmniej powtórzyć. Jednym z liderów niemieckiej reprezentacji jest David Storl, który trzy razy z rzędu zostawał mistrzem Europy w pchnięciu kulą. Teraz liczy na czwarty tytuł. - To jest mój cel - nie kryje. Powstrzymać go może Michał Haratyk, który jest liderem europejskich tabel w tym sezonie.
Co ciekawe poniedziałkowe kwalifikacje w tej konkurencji rozegrano nie na Stadionie Olimpijskim, ale w centrum miasta, na położonym siedem kilometrów od głównej areny rywalizacji placu Breitscheidplatz. Wybudowano tam trybuny dla 3 tys. osób. To także tam - a nie na stadionie - odbywać się będzie część ceremonii medalowych.

W Berlinie startuje także 29 rosyjskich sportowców. Światowa federacja (IAAF) nie odwiesiła jeszcze tamtejszej federacji, więc Rosjanie w Niemczech rywalizują pod flagą neutralną.

Mistrzostwa Europy w lekkoatletyce 2018 [TRANSMISJA NA ŻYWO, PROGRAM, STARTY POLAKÓW, TERMINARZ, HARMONOGRAM, GDZIE OGLĄDAĆ LIVE ONLINE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska